Medimagazin logo

"Üniversite hastanelerinde döner sermaye eksik ödeniyor"

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yasa çıkmasına rağmen üniversite hastanelerinde personele döner sermaye ödenmesinde sıkıntı yaşandığını belirterek, "Üniversite hastanelerinde çalışan personelimiz eksik döner sermayeye mahkum edilmek isteniyor. Sözleşmelilere ise döner sermaye ödenmemekte ısrar ediliyor" dedi
"Üniversite hastanelerinde döner sermaye eksik ödeniyor"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (İHA) - Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yasa çıkmasına rağmen üniversite hastanelerinde personele döner sermaye ödenmesinde sıkıntı yaşandığını belirterek, "Üniversite hastanelerinde çalışan personelimiz eksik döner sermayeye mahkum edilmek isteniyor. Sözleşmelilere ise döner sermaye ödenmemekte ısrar ediliyor" dedi.

Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde görev yapan meslektaşlarından daha az döner sermaye aldığını kaydeden Kahveci, sözleşmeli personelin ise döner sermayeyi hiç alamadığını söyledi. TBMM, YÖK ve Maliye Bakanlığı nezdinde yaptıkları girişimler sonrasında üniversite hastanelerinde döner sermaye oranlarının 100'den 150'ye yükseltilmesi ve sözleşmeli personele de döner sermaye ödenmesi için kanun çıkarılmasını sağladıklarını anlatan Kahveci, "Eylül ayında kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte kanunda öngörüldüğü gibi Ekim ayında personele gerekli ödemelerin yapılması gerekiyordu. Fakat ne yazık ki üniversite hastanelerinde bu kanunun gereğinin yerine getirilmediğini üzülerek görmekteyiz. Üniversite hastanelerinde çalışan personelimiz eksik döner sermayeye mahkum edilmek istenmekte, sözleşmelilere ise döner sermaye ödenmemekte ısrar edilmektedir" diye konuştu.

Böyle bir uygulamanın hukuku tanımamak olduğunu ifade eden Kahveci, "Bunun adı düpedüz hukuksuzluk, kanun tanımamaktır. Yasayla güvence altına alınan bir hakkı gasp etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Üniversite yönetimleri bu konuda duyarlı davranmalı, çalışanlarının mağduriyetlerine yol açan ve suç olan bu uygulamadan bir an önce vazgeçmelidirler" şeklinde konuştu.

Kanun çıkmamış gibi davranarak geçmişteki uygulamalarını devam ettirmekte ısrar eden üniversite hastaneleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sözlerine şöyle devam etti:

"Türk Sağlık-Sen olarak buradan üniversite hastanelerini son kez uyarıyor, 'Kanunu çiğniyor, suç işliyorsunuz. Çalışanların alın terinin karşılığını eksiksiz olarak ödeyin' diyoruz. Bu çağrımıza kulak verilmez ve üniversite hastanesi personeli yine mağdur edilmeye devam edilirse en kısa zamanda üniversite hastaneleri ve yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunup dava açacağız. Türk Sağlık-Sen olarak üniversite hastanelerindeki bu mağduriyet sona erene kadar bu işin takipçisi olacağımızı tüm çalışanların bilmesini isteriz. Çalışanların, kanunla yasalaşan fakat yöneticiler tarafından engellenen haklarına kavuşmalarını sağlayacağız."

"üniversite
hastanelerinde
döner
sermaye
eksik
ödeniyor"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir