Medimagazin logo

Üniversite hastaneleri alarm veriyor: Yakında ameliyatlar yapılamaz hale gelebilir

Üniversite hastanelerinin sorunları dağ gibi birikti. Ekonomik olarak üniversite hastanelerini sürdürebilmek neredeyse imkansız hale geldi. Rutin sarf malzemelerini bile almakta güçlük çeken hastaneler yakında ameliyathanelerinin kapılarına kilit vurabilir
Üniversite hastaneleri alarm veriyor: Yakında ameliyatlar yapılamaz hale gelebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN-Üniversite hastaneleri bir yandan eğitim bir yandan da sağlık hizmeti veren ve şu an ülkedeki hekimleri yetiştiren kurumlar olarak son zamanlarda zor günler geçiriyor. Üçüncü basamak sağlık hizmeti olarak devam eden bu referans hastanelerin ekonomik olarak zor zamanlar geçirmesi ülkedeki tüm tıbbi ortamı etkileyecek gibi görünüyor.

Donanımlı ve üst düzey insan kaynağı olmasına rağmen ilaç ve tıbbi malzeme yokluğundan dolayı, üniversite hastaneleri yeterli nitelik ve nicelikte hizmet verilemez noktaya geliyor.


Üniversite hastaneleri ödeme yapamıyor, tıbbi cihaz sektörü can çekişiyor


Ekonomik zorluk çeken üniversite hastanelerinin rutin sarf malzemelerinin bile yokluğunu çektiği bildiriliyor. Rutin işlemleri bile sürdürmekte zorluk çeken hastanelerin, referans merkezler olması nedeniyle komplike vakalarda da bir o kadar zorlandığı, artık finansal olarak sürdürülebilirliğinin kaybolduğu belirtiliyor.

Yakında ameliyat bile yapamaz hale gelecek

Cerrahpaşa, Hacettepe, Çapa, Ankara, Gazi Tıp gibi köklü üniversitelerin ekonomik çıkmazdan dolayı artık öğrencisinden yan dal uzmanına kadar eğitim verdiği hekimlere tıbbi malzeme yokluğundan dolayı verdiği eğitimin kalitesinin de düşeceği dile getiriliyor.  Duruma müdahale olmazsa ameliyat bile yapmaz hale gelecek bazı üniversite hastanelerinin hem insan kaynağı hem de tıbbi malzeme yokluğundan bazı bölümleri kapattığı dile getiriliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki (SUT) fiyat tarifelerinin yıllar itibariyle maliyetlerin çok altında kalmasının ekonomik darboğaza girmenin önemli bir etkeni olarak görülüyor.

Döner sermaye gelirlerinden karşılanması zorunlu olan çalışan maaşları, nöbet paraları, denge tazminatı, cihaz, ilaç-tıbbi malzeme giderleri, elektrik-su-doğal gaz, yakıt, bakım onarım gibi genel giderler ve diğer genel hizmet maliyetlerinin sürekli artması da hastane yönetimlerini zora sokuyor.

Çözüm için muhatap bulamıyorlar

Finansal sürdürülebilirliğin kaybolması ve tıbbi hizmet kalitesini tehdit eder hale gelmesiyle birlikte hastane yönetimleri sorunlarına çözüm bulacak muhatap bulamadıklarını belirtiyor. Sorunun boyutlarının artık müdahale edilmezse geri dönülmez noktalara geleceğini bildiren yetkililer, Sağlık Bakanlığı hastanelerine uygulanan bazı kolaylıkların üniversite hastaneleri için de getirilmesini istiyor.

üniversite hastaneleri
ekonomik sorunlar
Yorum (6)
zamazingo
olmasa ne olur ki.devasa büyüklükte şehir hastanelerimiz var evelallah:)
18
Cevapla
Diş
Ameliyat yapmayın sizde kardeşim... Ben imamla aynı maaşı alıyorum . Aldığım maaş karşılığında yarım gün çalışıp yarım gün çay, kahve içiyorum mesela.. Emeğinizin karşılığı neyse o kadar çalışın. Kimse hayrına çalışmıyor..
17
Cevapla
ömer faruk
2007 de 300 gr. ekmek 36 kuruş; 2019 240 gr ekmek 150 kuruş. 2007 de bir yüzlü amalgam dolgu 21 tl 58 puan, yıl 2019 hala aynı para SUTta puanı da aynı. 50bin puan yapıp 500 tl döner alan hekim bir daha yapar mı bu puanı? akıllıysa yapmaz, safsa 3 denemeden sonra yapmaz. bu etki kartopu gibi büyür. çalışan hekimlerden performanstan kopuşlar oldukça diğerlerinin işi iyice imkansızlaşacak ve herkes performansı bırakacak. sonuçta kuru maaşa talim. ama sıkıntı yok siz katlanmayacak olsanız da yerinize gelmeye hazır hoca yüzü görmeden mezun olmuş binlercesi mevcut. hadi bizimkisi neyse çok koymaz da bu millete; bu şekilde olduğunda, en ufak bir tıbbi işlemi sabimden cimerinden hasta haklarından idaresinden küfüründen laf sokmasından dayağından şundan bundan yılan hekime nasıl yaptırmayı düşünüyorlar. bazen bir diş/kök çekimi 1 saat uğraştırır, bu uğraştan hekimin cebine ne kalacak performanstan? tavana yaklaşabiliyorsan 2tl belki. tekrar hatırlatayım: 50bin puan 500 tl. komplikasyonlu diş çekimi 20/30 puan hesabını siz yapın. sonra "ora batıyo bura batıyo" . Hekime hak ettiğini vermezsen hekim sana hak ettiğini verir. bakalım bu millet ne zaman ayıkacak.
15
Cevapla
agal
sorun yok. hastalarımız ameliyatlarını gider medipolde yaptırırlar.. amaç da bu değil mi zaten..
20
Cevapla
Meral ekinci
Bu haber yıllardır var ..Bir şey olacağı yok ..
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir