Medimagazin logo

Uçakta doktor var mı diye sordu, annesi emzirirken nefes borusu tıkanan bebeğin hayatını kurtardı!

Türk Hava Yolları'nın (THY) 16 Nisan tarihinde Antalya-İstanbul seferini yapan uçağında nefes borusu tıkanan bebeğin hayatını, kabin memurunun uyguladığı ilk yardım kurtardı.
Uçakta doktor var mı diye sordu, annesi emzirirken nefes borusu tıkanan bebeğin hayatını kurtardı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Hava Yolları'nın (THY) kabin memuru, uçakta nefes almakta zorlanan 7 aylık bebeğe müdahalede bulunarak hayata döndürdü.

THY'nin kabin ekipleri aldıkları ilk yardım eğitimleri sayesinde hayat kurtarmaya devam ediyor. THY'nin 16 Nisan tarihindeki TK 2439 sefer sayılı Antalya-İstanbul uçağında annesinin emzirdiği Yağız Artan isimli 7 aylık bebek nefes almada sorun yaşamaya başladı. Durumun haber verilmesi üzerine anne ve bebeğin yanına gelen 7 yıldır THY'de kabin memuru olarak çalışan Gülnihal Pire, ilk yardım eğitiminin olduğunu belirterek, bebeğe müdahale için annesinden izin aldı. Gülnihal Pire'nin müdahalesinden sonra nefes almaya başlayan Yağız bebek, hayata tutunmayı başardı.

 

 

Olaya ilişkin THY'nin Uçuş Eğitim Merkezi'nde yapılan basın toplantısında konuşan Pire, maket bebek üzerinde yaptığı müdahaleyi uygulamalı olarak anlattı.

Pire, uçağın Antalya'dan kalkmasından hemen sonra bebeğiyle seyahat eden bir kadının, oğlunun nefes alamadığını ve uçakta doktor olup olmadığını kabin ekibine sorduğunu söyledi. Uçakta doktor bulunmadığının anlaşılması üzerine bebeği annesinden teslim aldığını ve müdahale için izin istediğini aktaran Pire, "Anneye gerekli ilk yardım eğitimlerini aldığımızı söyledim. Bebeği annesinden aldım. O sırada bebeğin tıkandığını fark ettim. Kolumun üzerinde bebeği ters çevirdim ve boynunu destekleyecek şekilde tuttum. Sağ elimle sırtını süpürür tarzda istifra etmesini sağladım. Bebek istifra ettikten sonra sağ elimin üzerine çevirdim, ağzının içini kontrol ettim. Ağzında yabancı bir cisme rastlamadım. Bu sırada zaten bebek kendine gelmişti ve gülücük atmaya başlamıştı. Nefes alıp almadığını kontrol ettim. Nefes aldığını görünce annesine verdim." diye konuştu.

Pire, bebeğin annesinin müdahalenin ilk başlarında tedirginlik yaşadığını ancak bebeğin nefes almasından sonra bunun mutluluğa dönüştüğünü ifade etti.

İşe başladıklarında ilk yardım eğitimini aldıklarını anımsatan Pire, bu eğitimlerin her yıl tekrar edildiğini dile getirdi.

 

- "Eğitimlerimiz uygulamalı olarak da veriliyor"

THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak, kabin ekiplerinin uçuşlarda yaşanabilecek her türlü ilk yardım müdahalesine hazır olduklarını ve kolaylıkla uygulama yapabileceklerini söyledi.

İşe giren her kabin memurunun uluslararası standartlarda ilk yardım eğitimini almak zorunda olduğunu belirten Çolak, "Sağlık Bakanlığı'mızın büyük desteği ile kabin memurlarımız uluslararası olarak sertifikalandırırlar. Bu bebeğimize tıkanma ilgili müdahalede bulunulmuş ama biz ilk yardım konusunda uçaklarda karşılaşılabilecek tüm yolcuların yaşayabileceği sağlık sorunları ile ilgili eğitimleri veriyoruz. Tüm kabin ekibi müdahale yapma yetkisine sahiptir. Geçen sene uçağımızda doğum gerçekleşti. Arkadaşlarımız doğum yaptırabilecek eğitimleri de alıyorlar. Kalp krizi, şeker koması gibi hastalıklara da müdahale edebiliyorlar. Eğitimlerimiz sadece sınıflarda değil uygulamalı olarak da veriliyor. Maketler üzerinde veriliyor bu eğitimler." ifadelerini kullandı.

Çolak, işe alımda ilk yardım eğitimini tüm kabin personeline verdiklerini dile getirerek, her yıl bu eğitimlerin tekrar edildiğini, eğitimde başarılı olamayanların ise iş akdinin feshedildiğini açıkladı.

THY'nin kabin ekiplerinin bugüne kadar uçaklarda meydana gelen tüm sağlık sorunlarına başarıyla müdahale ettiğini belirten Çolak, ekiplerine güveninin sonsuz olduğunu ve yolcuların da canlarını ve mallarını personellerine güvenle emanet edebileceğini sözlerine ekledi

acil yardım
thy
kabin memuru
Yorum (6)
volkan oruc
allah razi olsun,bir yavrunun hayatini kurtarmissiniz..allah gonlunuze gore versin,guzel insanlar ...thy na bu egitimleri verdigi icin cok tesekkur ediyoruz..1 numarasin thy
47
Cevapla
Forest Whitaker
Demek ki Uçaklarda Doktor Olmasa da Hayat Kurtarılabiliyormuş... Doktorlar Ufak Ufak Akıllanmaya ve Araziye Uyma Becerisini Sergilemeye Başlayabilmişler... Tebrik Ederim.. Zaten Bebeğe Doktor Müdahalesi Olsaydı Mutlaka Bir Arıza Çıkar ya da Çıkartılırdı...
49
Cevapla
Lale
Orman memuruna cevabıdır .hastalandığını azda doktora gitmek yerine uçağa binin nasıl olsa Drlar arıza.umarım bi gün hayatınızı teslim eşek zorunda kalmazsiniz.....
31
Cevapla
drzinco
orman memuru arkadaş doğru söylemiş tebrik ederim gerçekten. çocuk kurtulsa bile atıyorum 1 gun sonra bişey olsa müdahale yapan doktodan hesap sorulurdu..
27
Cevapla
Dr
Ya herkes kendinin doktoru olsun azalarak bitsin şu ormancı gibiler...
27
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir