Medimagazin logo

TUS'ta yabancı kontenjanında değişiklik geliyor

TUS'ta yabancı kontenjanında değişiklik geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Medimagazin'de bir okuyucumuzundan gelen haberle gündeme taşınan ve daha sonra ulusal basında genişçe yer alna yabancı kontenjanı Bakanlık tarafından yeniden düzenleniyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlar kaydedildi:

 

2011-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 

Sonbahar Dönemi Sınavına BaşvuranAdayların Dikkatine

 

25 Eylül 2011 tarihinde yapılacak olan 2011-TUS Sonbahar Dönemi Sınavına başvurular, 17 Ağustos 2011 tarihinde sona ermiştir.

8 Ağustos 2011 tarihinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanan 2011-TUS Sonbahar Dönemi Kılavuzu'nun 1.8. maddesi Sağlık Bakanlığı’nın talebi üzerine aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

 

Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken sınava girildiğinde, uzmanlık eğitimine devam etmekte iken 01.07.2011 tarihinden sonra istifa edenlerin istifalarını takip eden ilk sınavda ve 01.07.2011 tarihinden sonra bir uzmanlık alanına yerleştirildiği halde eğitime başlamayanların takip eden ilk sınavda yerleştirmeye esas mesleki bilgi puanı % 2 oranında düşürülür. Buna göre, TUS'a başvuran adaylardan, bu durumlarını Aday Bilgi Formunda belirtmiş olmaları zorunludur. Aday Bilgi Formunda doğru beyanda bulunmayanlar, bu durumları sınavdan sonra tespit edildiği takdirde, sınavdan kazanmış oldukları tüm haklarını kaybetmiş olacaklardır. Başvuru süresinden sonra uzmanlık eğitiminde değişiklik olan adaylara ait herhangi bir işlem yapılmayacaktır.”

 

Bu değişikliğe bağlı olarak Aday Bilgi Formu’nun 15. maddesi de Merkezimizce yeniden düzenlenmiştir.Sınava başvuran adaylardan bu bilgilerini değiştirmesi gerekenlerin, 27 Ağustos 2011 tarihine kadar ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bilgi değişikliğini yapmaları gerekmektedir. Mevcut seçeneklerden kendilerine uygun seçenek bulunmayan adaylar, "Uzmanlık Eğitimim Yoktur." seçeneğini işaretleyecekler.

 

Yabancı uyruklu kontenjanları da sağlık Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenmiştir. Kontenjanlar, tercih aşamasında yayımlanacak kılavuzda yer alacaktır.

 

2011-TUS Sonbahar Dönemi adaylarına önemle duyurulur.

 

İLK KEZ MEDİMAGAZİN GÜNDEME GETİRDİ

 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ DAVA AÇTI

tus'ta
yabancı
kontenjanında
değişiklik
geliyor
Yorum (4)
F. AKYÜREK
1 Temmuzda yayımlanan, Tıp'da ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Tüzüğün'de sınava girebilme koşullarında 'başvuru tarihinde Türkiyede tabiplik yada diş hekimliği yapmaya yetkili olmak'diye bir ibare var. Ancak gördük'ki tıp dışı mesleklerde sınava girebiliyor. İnsanın aklına 'bu ne perhiz, ne lahana turşusu' demek geliyor. Bu konuyu gündeme getirmeniz mümkünmü?
0
Cevapla
drmete
Benim hiç anlıyamadığım ve mantıken bir uygunluğu varmı cevapta bulamadığım bir sorun .Bir hekim asistanlık sınavını kazanıp bir bölüme başlıyor....Hocasıyla anlaşamamış olabilir,sağlık sorunları olabilir,bölümden hoşlanmamış olabilir.....Eşi tayin olamamış yada ailevi sıkıntıları olabilir.Makine değiliz ki hepimiz önce insanız.Tıpta makineye hitap etmez önce insana hitap eder .Bu yüzden mesleğimiz değerli zaten.Hiç bir makine insan ruhuna hitap edemez ki.Olmayacağını düşündüğün ,devam etmeyi düşünmediğin bir yerde ayrılmak istiyorsun.Zaman kaybetmişsin,ruhsal olarak ve maddende örselenmişsin.Zeki bir insansın yeniden kazanma şansın var ,belki türkiye birincisi olarak ilgili bölüme girdin ama sana hayır ,ayrıldın sınava giremezsin deniliyor.Bu ilk sınava giremezsin durumuda ne onuda anlamak mümkün değil...Sınava girmeyi ömür boyu kaldır be kardeşim madem öyle...MANTIKSIZLIKLAR ÜLKESİYİZ GERÇEKTEN...YÜRÜTÜLEN MANTIKTA DÜZ MANTIK O KADAR ORTADAKİ....Bu şekilde nasıl bilim ülkesi olucağız ....Bir tıp dehasını rahatlıkla yok edebilecek bir sistemi kural bu diye sunuyorsunuz....Yazık bu ülkenin insanına .....gençlerine ....yürek sancısı gerçekten.......
0
Cevapla
zafer
defalarca sınava girip kazanıp gitmeyen surekli bolum degiştiren 100 lerce kişiye karsı alınmıs ,gec bir uygulama
0
Cevapla
dr.elif çağan
bence bu kesinti özellikle kazanıpta gitmeyenler için çok çok daha fazla olmalıdır.gerçekten gitmek isteyenlerin önünü kimsenin kaptmaya hakkı yok.sırf kazandım demek için yapıyorlar.52.6 aldım ve sağ.bak.adına tıp fak.den halk sağlığı yazdım ve gerçekten istediğim için.senet yapmaya bile razıydım.ama hepsi 53-55 arası aldı.ve %80 boş kaldı.kimse gidip başlamadı.bu art niyetli insanlar başkalrının haklarını resmen gasp ediyorlar.bunada ciddi bir düzenleme gelmesi lazım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir