Medimagazin logo

TUS sonuçları açıklandı, pediatri kadroları boş kaldı

Tıpta Uzmanlık Sınavı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branşında birçok hastanenin kadrosu boş kaldı. Tablo özellikle İstanbul'daki hastanelere bakıldığında kaygı verici. Uzmanlar, bu branşın boş kalması halinde çocuk doktoru bulmakta güçlük çekileceğini belirtti.
Kaynak: NTV Haber
TUS sonuçları açıklandı, pediatri kadroları boş kaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tıpta Uzmanlık Sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı.

2024-TUS 1. dönem yerleştirme sonuçları açıklandı

Özellikle İstanbul'da olmak üzere birçok hastanede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branşının kadroları boş kaldı. 

Bağcılar, Ümraniye, Haseki, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde hiçbir doktor pediatriyi tercih etmedi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin 30 kişilik kadrosunun yalnızca ikisi doldu.

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne 10 doktor yerleşebilirdi ancak yalnızca 1 kişi tercih etti. Kartal Şehir Hastanesi'nde açılan 15 kişilik kadronun 2'si, Şişli Hamidiye Etfal'deki 15 kişilik kadronun ise 3'ü doldu.

Ciddi tazminat ödemek zorunda kalıyorlar

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, branşın tercih edilmeme sebebi olarak pediatrinin iş yükünün çok ağır olduğunu ve son zamanlarda malpraktis uygulamalarından dolayı yenidoğan ve çocuk hekimlerinin ciddi tazminat ödemek zorunda kaldığını söyleyerek ekledi:

"Tırnak içinde tabela tıp fakülteleri dediğimiz Anadolu'da tıp fakülteleri var. Bunların yeterince eğitici kadrosu olmadığı için tercih edilmeyi azaltıyor."

 

"Çocuk doktoru bulamayacağız"

Çocuk hastalıklarını tercih eden az sayıdaki asistan doktorların da iş yükü katlanıyor, asistan istifaları da gündeme geliyor.

Prof. Dr. Çokuğraş, doktorların sorunlarına kulak verilmesi gerektiğini belirterek, "Sistem devam ederse gerçekten çocuklarımıza torunlarımıza bakacak çocuk doktoru maalesef bulamayacağız." dedi.

Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültelerinde açılan pediatri kadrolarınınsa tamamı doldu. Kasım ayındaki TUS yerleştirmelerinde de çocuk sağlığı ve hastalıkları kadrolarının yüzde 60'ı boş kalmıştı.

Çocuk doktorunun 13 yıllık hukuk mücadelesi! 'Hekimler adliyede koşturmaktan, hekimlik yapamıyor'

cocuk doktoru
tus
pediatri
cocuk sagligi ve hastaliklari
Yorum (14)
mrt
beter olun bu kafayla giderseniz daha çok beklersiniz..recep akdağ bakın çocukçu zatan
37
Cevapla
hekim hatun
istanbuldaki eğitim hastanelerine 3 yıldır asistan gelmiyor. halen üniversite hastanelerine en az 20 şer pediatri kadrosu açıldığı sürecede gelmeyecek gibi görünüyor.
18
Cevapla
Esatb
bazı bölümler tabanda açtı; pediatri gibi bölümler açılışta devre kesti.
13
Cevapla
Ali Çantabey
yapılacaklar cok basit tüm bransların asistanlık egitimlerine 6 ay zorunlu pediatri rotasyonu eklenirse cocuk klinikleri rahat döner . ayrica diher uzmanlarda rotasyon yaptigi icin cocuk hastalarida rahatlikla muayene eder. askerdeyken komutan uzman hekimi pratisyen diploman var deyip nöbet yazardı
8
Cevapla
dr
aile hekimlerine 12 aylık kurs ile çocuk uzmanlığı verin.
15
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir