Medimagazin logo

Türk Tabipleri Birliği’nden hekimlere baskı… Konu: Cinsellik ve siyaset

Köşe yazısında TTB Türkiye Psikiyatri Derneği'nin yeniden oluşturulan 'Meslek Etiği İlke ve Kuralları'na değinen Kaan Arslanoğlu, taslağın siyasi ve ideolojik konularda konum almaya zorlayan ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi konularda belirli bir görüşü dayatan tuzak maddeler içerdiğini söyledi
Kaynak: Oda TV
Türk Tabipleri Birliği’nden hekimlere baskı… Konu: Cinsellik ve siyaset
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kaan Arslanoğlu, Oda TV'deki "Türk Tabipleri Birliği’nden hekimlere baskı… Konu: Cinsellik ve siyaset" başlıklı köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

TTB’ye bağlı Türkiye Psikiyatri Derneği “Meslek Etiği İlke ve Kuralları”nı yeniden oluşturuyor. Üyelerine bir taslak gönderip tartışmaya açmış. İlk okuyuşta insana “ne şahane doktorlarız” dedirten birçok genel doğru sıralanmış. Artık alıştığımız taktik. Aralara hekimleri siyasi – ideolojik anlamda kesin konum almaya zorlayan tuzak maddeler serpiştirilmiş. Tıp bilimi ve pratiğinin dışında kalması gereken belli çevrelerin sabit fikirleri yine uyulması zorunlu görüş ve kurallar olarak dayatılmış. “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği” diye son yıllarda uydurulan kavramı destekleyip bu doğrultuda tavır almak… Anadilde sağlık hizmeti hakkını savunmak… Her koşulda barışı savunmak (PKK’yı değil, sürekli Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlayarak), idama karşı olmak…

Gelen itirazlar üzerine Türk Tabipleri Birliği 9 Aralık’ta bir genelge yayımlayarak “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğine” karşı “Yönerge”nin son kongrede oybirliği ile kabul edildiğini hatırlattı ve bu konuda taraf olunduğu belirtilerek aksi görüş bildirenler adeta paylandı!

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğum Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi klinik şeflerinden Prof. Dr. Cem İlnem, taslak metinde “toplumsal cinsiyet” denen kavramın defalarca geçtiğini, tıp literatüründe ve dünya ölçeğindeki uygulamalarda onaylanmamış bir anlayışın meslek ahlakı kuralı gibi dayatmacı biçimde önlerine getirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Ayrıca kimi siyasi ideolojik bağlayıcı ifadelerin ancak siyasi partilerin programlarında yer alabileceğini, bir uzmanlık derneği yönergesinde bunları görmenin yadırgatıcı olduğunu ekledi.

Kendi fikrimi belirtecek olursam. Bu tür siyasi ideolojik keskin cümleler aslında siyasi partilerin programlarında bile yer almıyor artık. Örneğin idama karşı olmak. Aksi fikir belirtmeyi nasıl yasaklayabilirsiniz. Sadece merkez partilerde değil, uç partilerde bile değişik konularda değişik düşünen üyeler hatta yöneticiler çıkabiliyor. Örneğin ABD’de idam cezası var ve bizim psikiyatri hocalarımız ABD’li meslektaşlarıyla ilişkiyi kesecekler mi yönerge kesinleşince? Bunu akıllarından geçirmeye bile cesaret edemezler. Maksat değneksiz köyde siyaset keyfi yapmak. Bir yandan hekimleri yandaş tutmaya devam etmek, öte yandan Avrupalı şeflere göz kırpmak.

Psikiyatri hekimi “Herkesin anadilinde sağlık hizmeti alma olanaklarının sağlanmasını savunur ve çalışır”mış… Psikiyatrik muayene ve tedavi doğrudan konuşmaya dayalı bir uygulamadır ve bu durumda bir psikiyatristin kaç ana dilde konuşması gerekir? 3-5-15? Ya hasta anadilini iyi bilmiyor ya da onunla konuşmak istemiyorsa? Düşünün, doktor Arapça konuşmaya çalışıyor, hasta Türkçe konuşmaya çalışıyor, bu sefer hiç anlaşamıyorlar? Peki maddeleri koyanlar, kendileri tıp öğrencilerinin anadilde eğitim hakkını savunabiliyorlar mı? Aksine, Türk öğrencilere ve dünyanın birçok yerinden gelmiş öğrencilere İngilizce eğitim veriyor, “İngilizce tedavi” uyguluyorlar.

...

Yazının devamı için tıklayınız.

ttb
turkiye psikiyatri dernegi
meslek etigi ilke ve kurallari
kaan arslanoglu
Yorum (1)
Devrimci Derviş
ttb yönetimi , alan değiştirip türkiyeli bazı tabiplerin demokratik partisi ( tbtdp ) gibi bir oluşuma imza atabilir. o zaman bu fikirlerini kabulleniyor imajı verdikleri binlerce doktorun aslında arkalarında olmadığını da seçim döneminde herkes görmüş olur.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir