Medimagazin logo

TTB doktora uyarı cezasını yetersiz buldu!

İzmir'de gözaltına alınan Fevziye C.'in polis merkezinde dövülmesine ilişkin hastane raporunu düzenleyen doktora verilen "uyarı" cezasını Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) yetersiz bularak bozması üzerine, İzmir Tabip Odası eski kararında direndi.
TTB doktora uyarı cezasını yetersiz buldu!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fevziye C.'in avukatı Hanife Yıldırım, olay günü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde görevli nöbetçi doktor A.K'yi, müvekkiline yapılan "işkence"yi raporunda belirtmediği iddiasıyla İzmir Tabip Odası'na şikayet etti. 21 Kasım 2012'de İzmir Tabip Odası, doktor A.K. hakkında "adli vakaların muayenesinde ve rapor tanziminde gerekli özeni göstermemek" iddiasıyla başlattığı soruşturma sonucunda "uyarı" cezası verdi.Avukat Yıldırım, "uyarı" cezasının yetersiz olduğunu, Dr. A.K'nin "mesleksel bilgi ve becerilerini insan onuruna ters düşecek amaçlarla kullanmak, işkence yapmak, işkenceye katılmak veya işkence olarak nitelendirilebilecek işlem ve davranışlarda bulunmak, işkence bulgularının tespitinde gerçeğe aykırı rapor düzenlemekten, geçici olarak 15 günden 6 aya kadar meslekten alıkoyma" ile cezalandırılması istemiyle TTB Yüksek Onur Kurulu'na başvurdu.TTB Yüksek Onur Kurulu, dosyadaki bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda, oy birliğiyle aldığı karar ile Dr. A.K'nin uyarıyla cezalandırılmasına ilişkin kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verdi. Bunun üzerine tekrar toplanan İzmir Tabip Odası, eski kararında direndi. Fevziye C.'in avukatı Hanife Yıldırım, yeniden TTB Yüksek Onur Kurulu'na başvurdu.Dr. A.K, geçen yıl İzmir 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nde "görevi kötüye kullanma" suçundan 6 ay ila 2 yıl arasında hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etmişti.-Olayın geçmişi

Karabağlar'da faaliyet gösteren müzikhollere 17 Temmuz 2011 tarihinde yapılan denetimde, "kimliksiz olduğu, izinsiz çalıştığı ve polise mukavemette bulunduğu" gerekçeleriyle hakkında işlem yapılmak üzere polis merkezine götürülen Fevziye C.'in, darp edildiği iddia edilmiş ve karakoldaki güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüler basına yansımıştı.

Karşılıklı şikayetler üzerine Fevziye C.hakkında ''kamu görevlisini basit yaralama ve hakaret'' suçlarından, polis memurları hakkında ise ''işkence'' suçundan ayrı ayrı iki dava açılmış, daha sonra davalar birleştirilmişti.

ttb
doktora
uyarı
cezacını
yetersiz
buldu!
Yorum (6)
volkan
iyi ki ttb'den istifa etmişim. sadece aidat toplamayı bilirsin. doktora arka çıkacağına bir de sen vur. neden varsın, ne işe yararsın, kim memnun bu kurumdan?
0
Cevapla
Reis
2 yıl oldu TTB den istifa edeli... Sıra sendikalardan kurtulmaya...
0
Cevapla
op.dr.
ey meslektaşlar.bakın şu tabib odasının amblemine,yani logosuna.görüyormusunuz yan yatmış.belkide çamura batmış.neyleyim ben böyle meslek örgütünü.sırası gelmişken söyleyeyim,izmir tabib odası içlerinde en aklı başında olanıdır.siz birde istanbuldakileri,ankaradakileri görün. aslanlar gibidirler bu konularda maşallah....
0
Cevapla
arif
"adli vakaların muayenesinde ve rapor tanziminde gerekli özeni göstermemek" bu yerdeki göstericiye tekme atan malum danışmana sahte rapor veren dr için de yapılan suçlama değil miydi? sonuç ne oldu?
0
Cevapla
sk
Tabib Odaları kapatılmalı Toplam Tabib sayısının yarısının seçimlere katılımının olmadığı şehirlerde Tabib odası kurum olarak kapatılmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir