Medimagazin logo

TTB davasında karar çıktı: Merkez Konseyi görevden alındı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması talebiyle açılan davada karar çıktı. TTB Merkez Konseyi, mahkeme kararıyla görevden alındı
TTB davasında karar çıktı: Merkez Konseyi görevden alındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması talebiyle açılan davada karar çıktı.

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın 7'nci duruşmasında Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi, mahkeme kararıyla görevden alındı.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında "terör propagandası yapmak" suçundan 27 Ekim 2022 tarihinde tutuklandı. 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle açılan dava, Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "yetkisizlik" kararı verilerek İstanbul'a gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıca TTB Merkez Konseyi ve Fincancı'nın kuruluş amaçlarına aykırı faaliyette bulundukları gerekçesiyle görevlerine son verilmesi ve yerlerine yenilerinin seçilmesi talebiyle davaname hazırlayarak, Ankara 31'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderdi.

Ankara 31'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyinin üyeleri ile avukatları katıldı.

Hakim, bu duruşmada dosyanın karara bağlanacağını söylemesi üzerine avukatlara söz verdi. Avukatlar, başsavcılığın TTB Merkez Konseyinin görevden alınması talebinin reddedilmesini istedi.

Kararını açıklayan hakim, TTB Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesine hükmetti.

Fincancı'dan açıklama

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi'nin mahkeme kararıyla görevden alınmasına ilişkin TTB Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Fincancı, açıklamasında şunları kaydetti:

"Kararı verirken şöyle bir tartışma, değişik hukuk görüşleri olduğunu ifade etmekte yarar var. Biz görevden alındığımızda ne oluyor? İçlerine ukde olmuştu, nihayet başardılar ama 'Olduğunda ne olacak?' sorusunun yanıtı önemli. Delegeler, arasından 5 kişilik bir heyeti belirleyecek ve bu 5 kişilik heyetin 1 ay içinde seçime götürmesi bekleniyor. Bu kararın da istinaf yolu açık. Hakim de özellikle 'İstinaf kanun yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı' demiş. Bu durumda bu 5 meslektaşımızın gelip 1 aylık sürede seçime götürmesi, bir olağanüstü genel kurul yapması için istinaf kararı mı beklenecek? Yoksa gelecekler hızla olağanüstü seçimli genel kurulu yapacaklar ve seçimle belirlenen yeni konsey mi devam edecek? Peki o zaman istinaf kararı bizim lehimize çıkarsa ne olacak? Hem bizim için bir hak kaybı olacak. Çünkü yeni bir konsey var ortada. Hem de yeni seçilen konseydeki arkadaşlarımız için hak kaybı olacak. Çünkü seçilmişler onlar. Sonra bir de biz geleceğiz. 

Bu tartışmalar bir tarafa ne 11 kişiyle ne 22 kişiyle. TTB'nin 103 binin üzerinde üyesi var. 103 binin üzerindeki üyesiyle beraber biz zaten bu sağlık hakkı, yaşam mücadelesini yaşama, yaşatma için bu mücadeleyi sürdürüyoruz. O yüzden bir anlamı yok elbette. Bizi görevden aldığına göre onlar için anlamı olduğu muhakkak, böyle bir anlamı var. Bizim burada onların sağlığı piyasalaştıran, insanı yok sayan, nesneleştiren ve bizi de değersizleştiren politikalarına karşı sözümüzü söylememizi engellemek istiyorlar. Engelleyebilirler mi? Hayır. Asla engelleyemezler. Çünkü biz sözümüzü her yerde söyleriz. Ayrıca 65 tabip odamız var, sadece üyeleri değil bir de tabip odalarını saymak gerekiyor. Tabip odalarımızda emek veren arkadaşlarımız var. Onlar da aynı sözü çoğaltacaklar. Dolayısıyla bu mücadele bitmez. Mücadele, TTB’nin adıdır. Biz bu mücadelelere alışığız. Onlar kendilerince bir karar verdiklerini varsayıyorlar ama o kararın yok hükmünde olduğunu da bir kez daha anımsatayım."

ttb
turk tabipleri birligi
ttb merkez konseyi
Yorum (6)
nevzat kulukçu
en azından mahkeme diye bir kurum var. iyimser olmak lazım.
3
Cevapla
Devrimci Derviş
dünyanın en etik ordusuna dünyanın en ahlaksız fiilini atfederek varılmak istenen şey i̇srail ile komşu olmamıza aracılık etmekten başka bir şey değildir. hendek operasyonlarında, sivillere zarar gelmesin diye verdiğimiz 793 şehidi henüz unutmadık.
12
Cevapla
mustafa kemal
erzurum kongresi : 1 — millî sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür. birbirinden ayrılamaz (bildiri, madde 6; tüzük madde 3’)gazi m.kemal atatürk, bölünmez bütünlüğün teminatı silahlı kuvvetlere açıkça iftira eden şahıslar tabi̇pler bi̇rli̇ği̇ olabi̇li̇r ama türk olamaz
6
Cevapla
corona
@mustafa kemal yanlışa yanlış denmesi lazım.... yoksa herkes kutsalına sığınır
Cevapla
dr kerem
teröristlere bu kadar tahammül eden, tolerans gösteren, meclisinde dahi bulunmalarına göz yuman tek ülkeyiz. çok geç kalınmış bir karar.
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir