Medimagazin logo

Tıp öğrencileri ders anlattı!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı’nda eğitim gören 44 öğrenci ikişerli gruplar halinde kendilerine verilen kişisel hijyen, beslenme, ağız diş sağlığı, spor, sağlık ve bulaşıcı hastalıklar konularından birini seçerek kampüs içerisinde bulunan ilköğretim ve ana okulu öğrencilerine sunum gerçekleştirdi.
Tıp öğrencileri ders anlattı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

OMÜ Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı, bu sene güz dönemi için 2. sınıf tıp öğrencilerine yönelik beş haftalık beş seçmeli program tasarladı. 44 öğrenci 2’şerli gruplar halinde kendilerine verilen kişisel hijyen, beslenme, ağız, diş sağlığı, spor, sağlık ve bulaşıcı hastalıklar konularından birini seçerek ilköğretim ve ana sınıfı öğrencilerine sunum gerçekleştirdi. Oldukça renkli geçen sunumlarda öğrencilere el yıkama, diş fırçalama gibi beceriler öğretildi.


Gerçekleştirilen sunumlar hakkında bilgi veren OMÜ Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özlem Mıdık, “ ‘Hekim Rolleri’ seçmeli bloğu ‘hekimin sahip olması gereken yetkinlikler nelerdir?’ sorusu üzerine planlanmıştır. Avustralya, Amerika ve Avrupa’da kendi gereksinimleri çerçevesinde tanımlanmış yetkinlik çalışmaları mevcuttur. Bu raporlar incelendiğinde genel olarak benzer yetkinlik alan tanımlarının olduğu göze çarpmaktadır. Ülkemizde yetkinlik tanımlaması henüz net olmamakla birlikte ulusal çekirdek eğitim programında alanında uzman, lider, eğitici, profesyonel, iletişim becerilerine sahip ve sağlığı savunucu gibi yetkinliklere işaret eden alan içeriklerini izlemek mümkündür” dedi.

MESLEĞE DUYGUSAL VE BİLİŞSEL OLARAK HAZIRLANMA ZAMANI
Mezuniyet öncesi tıp eğitimi sadece alana özel tıbbi bilgi ve becerilerin kazanıldığı bir dönemden öte mesleğe duygusal ve bilişsel olarak hazırlanma zamanı olduğunu hatırlatan Dr. Özlem Mıdık, “Bu hazırlık sürecinde öğrencilerin bu rolleri tanımaları, geliştirmeleri önemlidir. Bu blok ile tıp öğrencilerinin bu rollere ilişkin anlayış kazanması ve mesleki kimliklerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Program içerisinde farklı etkinlikler yer almıştır. Sunumlar, paneller, çalıştaylar yapılmıştır. Örneğin deneyim paylaşım oturumları, farklı alanlarda görev yapan hekimlerle öğrencilerimizi buluşturduğumuz etkinlikler olmuştur. Program içindeki en önemli etkinliğimiz proje çalışmasıdır. Bu çalışma öğrenme ve öğretme yetkinliğinin kazanılmasına yönelik planlanmıştır” diye konuştu.

44 ÖĞRENCİ 2’ŞERLİ GRUPLAR HALİNDE SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ
Öğrencilerin öğrenme ve öğretmenin temel ilkeleri, becerinin nasıl öğretileceği, etkili sunumun nasıl yapılması gerektiği konusunda eğitim aldığını vurgulayan Özlem Mıdık, “Daha sonra 44 öğrenci ikişerli gruplar halinde kendilerine verilen kişisel hijyen, beslenme, ağız ve diş sağlığı, spor ve sağlık ile bulaşıcı hastalıklar konularından birini seçerek ilköğretim öğrencilerine sunum yapmak üzere hazırlandılar. Daha sonra öğrenciler belirlenen tarihlerde, belirlenen saatlerde, belirlenen sınıflara giderek sunumlarını gerçekleştirdiler” ifadelerini kullandı.

HEKİMLİK SADECE HASTANEDE VE AMFİDE ÖĞRENİLEMEZ
Hekimliğin sadece hastanede ve amfide öğrenilemeyeceğini dile getiren Mıdık, “Mesleğin uygulama alanı sadece hastaneler değildir. Hekim toplum içinde toplumla birlikte olmalıdır. Dolayısıyla topluma dayalı tıp eğitim stratejilerinden biri olarak planlanan bu etkinlik ile öğrencilerin öğretme becerilerini geliştirirken, öğrenci, veli ve okul için bir hizmet üretmiş, toplum ve öğrenci, toplum ve fakülte arasındaki etkileşime fırsat vermiş olduğumuzu söyleyebiliriz. Projenin planlanması ve gerçekleştirilmesi sürecinde katkısı olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlköğretim Okulu yönetim, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederiz. Alkışı ise ilk defa eğiticilik deneyimi yaşayan ilgili, hevesli ve üst düzeyde emek vermiş olan tıp öğrencilerimiz hak etmiştir. Onlarla gurur duyduğumuzu bilmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

tıp
öğrencileri
ders
anlattı!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir