Medimagazin logo

Tıp fakültesi öğrencilerine "Anatomi Cep Atlası"

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vatan Kavak tarafından tıp öğrencilerinin anatomi bilgilerini kolay öğrenmesi amacıyla anatomik çizimlerle zenginleştirilen 64 karttan oluşan cep atlası hazırlandı.
 Tıp fakültesi öğrencilerine "Anatomi Cep Atlası"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doç. Dr. Kavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıp eğitiminin en zor derslerinden birinin anatomi olduğunu belirterek, öğrencilerin anatomiyi öğrenirken zorlandıklarını söyledi.

Öğrencilerin anatomi dersinde başarılarını artırmak için Avrupalı anatomistlerden esinlenerek bir atlas hazırladığını ifade eden Kavak, şöyle dedi:

"Öğrenciler anatomideki temel bilgileri hafızalarında tutmakta zorlanıyor. Bu nedenle anatomik temel bilgilerin yer aldığı 27'si embriyoloji, 37'si anatomi olmak üzere 64 kart hazırladım. Anatomi ressamı olmam nedeniyle çizdiğim kara kalem resimleri dijital ortamda renklendirdim. Bu tür çalışmalar Amerika ve Avrupa'da çok yaygın. Türkiye'de daha önce örneğine rastlamadım. Bu ön bir çalışma. Bundan sonra kartların sayısını artırarak seri şeklinde devamını hazırlayacağız. Amacımız öğrencilerin zorlukla anladığı bir dersi kolay anlaşılır hale getirmektir."

Doç. Dr. Kavak, kartların ön bölümünde renkli çizimler ve numaralandırılmış vücudun belli bölümlerinin, arka kısmında ise numaralandırılmış bölümlerin ayrıntılı açıklamalarının olduğunu belirtti.

Temel bilgilerin yer aldığı bu atlasın öğrencilerin eğitimine büyük katkı sunacağına inandığını kaydeden Kavak, "Öğrenciler Avrupalı anatomistlerden ilham alarak hazırladığım bu kartları boş vakitlerinde inceleyerek tıp eğitiminin en zor dersi anatomide temel bilgileri daha kolay öğrenme imkanı bulacak. Öğrenciler seyahat ederken, otururken, teneffüste ceplerinde taşıyacakları bu kartları rahatlıkla inceleme fırsatı bulacak. Sağlıkla ilgilenen diğer bölümler ile hekimler bu kartlardan istifade edebilecek" diye konuştu.

Kavak, daha önce kadavra ve kadavra laboratuvarı bulunmadığı için 17 yıldır maket üzerinde eğitim verilen üniversiteyi hazırladığı proje ile hem kadavraya hem de kadavra laboratuvarına kavuşturduklarını ifade ederek, öğrencilerin tıp eğitiminin olmazsa olmazı anatomi dersinde başarılı olması için projelerinin süreceğini belirtti.

anatomi cep atlası
dicle üniversitesi (dü) tıp fakültesi
Yorum (1)
murat
millet 3D anatomi atlası yayınlıyor bizimki kart ama yinede emek verilmiş
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir