Medimagazin logo

Tam Gün’de irade atışması

Yargının iptal ettiği Tam Gün Yasası kanun hükmünde kararname ile yeniden düzenlendi ve Bakan Akdağ bunu “Kimse millet iradesinin üzerinde değil” diye savundu. Türk Tabipleri Birliği Başkanı ise “TBMM’nin iradesi by-pass edildi” dedi
Kaynak: MİLLİYET - MİTHAT YURDAKUL
Tam Gün’de irade atışması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hekimlerin muayenehaneyi ya da devlet hastanesini seçmesine dayanan Tam Gün Yasası yargı engeliyle karşılaşınca, düzenlemeyi kanun hükmünde kararname (KHK) ile geçiren hükümet, KHK’yı “millet iradesi” ile savundu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, KHK’nın yeniden yargıya taşınması olasılığı için “Hiç kimse milletin iradesinin üzerinde değil” dedi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise yeni yasama yılına giren TBMM iradesinin KHK ile by-pass edildiğini bildirdi. TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu, KHK için, “Yargı ne kadar kaldıysa mücadele edeceğiz” dedi.

‘TTB’nin yetkisi yok’
Yargı tarafından iptal edilen Tam Gün Yasası’nın KHK içinde çıkarılmasıyla ilgili Erzurum’da A.A.’ya açıklama yapan Akdağ, düzenlemenin bir kez daha yargıya götürüleceği tartışmalarının anımsatılması üzerine hiç kimsenin milletin iradesinin üzerinde olmadığını söyledi. Akdağ, şöyle konuştu:
“TTB’nin iptal davası açmak gibi bir yetkisi yok. Onlar CHP ile işbirliği yaparak bu işi yapıyor. Biz, millet muayenehanelere mahkum olmasın, rahatça hizmet alsın diye bunu yapıyoruz. Daha önce de böyle yapmıştık. İstiyoruz ki devletin üniversitesine, devletin hastanesine vatandaş geldiği zaman başka bir adres arama ihtiyacı duymasın.”

‘Vatandaş için yapıyoruz’
Vatandaşın doğrudan gittiği yerden hizmetini alması için kanun yaptıklarını ifade eden Akdağ, “Doğrudan oradan hizmetini alsın. Ben vatandaş olarak bir de muayenehaneye mi taşınacağım, özel hastaneye mi taşınacağım? Ne mecburiyetim var. Biz kanunu bunun için yapıyoruz. Vatandaşlarımız bilsin” dedi. Daha önce de TTB ile CHP’nin, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü belirten Akdağ, “O zaman da bir takım sıkıntılar çıkmıştı. Şimdi de Tabipler Birliği ile CHP halka karşı işbirliği yapacaksa kendisi bilir” diye konuştu.

 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI:
Yargı ne kadar kaldıysa mücadele edeceğiz...

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Eriş Bilaloğlu ise Milliyet’e yaptığı açıklamada, Akdağ’ın, “TTB’nin iptal davası açma yetkisi yok” açıklamaları için, “Türkiye’nin yaşadığı süreç içinde ne yasal, ne hukuki söylemek zor” dedi. Sağlık gibi kritik bir alanda TBMM iradesi yerine KHK ile düzenleme yapılmasını eliştiren Bilaloğlu, “Yeni seçilmiş bir parlamento var. Meclis’in by-pass edildiği bir süreç var. Süreç halkın, Meclis’in haberi olmaksızın yürütülüyor” ifadesini kullandı.
“Rejimin demokratik işlediğine yönelik bir işaret verilmeli” diyen Bilaloğlu, hekimlerin kendilerini ilgilendiren konulara müdahil olacağını, KHK’nın da bu anlamda uzmanlarca incelendiğini söyledi. Yargı alanında gereken adımların atılacağını ifade eden Bilaloğlu, “Yargı ne kadar kaldıysa mücadele edeceğiz” dedi.

tam gün yasası
ttb
akdağ
Yorum (10)
ayşe duman
vatandaşın doktorunu seçme hakkı varsa eğer; giderek devlet hastenelerine benzeyen aynı hizmeti veren, saatlerce sırada bekleten katkı payı ve extra ücretler ödemek zorunda bırakan özel hastanelerde tedavi olmak istemiyorsa.Muayenehanesi olan Doktorunu seçme hakkını kullanabilmelidir.
0
Cevapla
yasin yasin
9o yıldır ilk defa doktorlara yüksek maaş veren bir iktidar var. Ayrıca doktorların yaşam kalitesini arttıran tam gün yasassını yürürlüğe sokmaya çalışan bakanlığa teşekkür etmeleri gerekirken, parayı tercih eden, mesaiden sonra akşam 8-9 lara kadar çalışmayı kendilerine layık gören meslektaşlarımı anlayamıyorum.
0
Cevapla
murat haz
Biopsisinde nazofarenks kanseri çıkan bir hastamı tedavi amacıyla cerrahpaşa ve çapanın onkoloji polikliniğine yönlendirdim. birinde sıra bulamadı diğerinde 10 kasıma randevu verilmiş.Fellik fellik hoca arıyor ama kimseye ulaşamıyor. Bakanlık ise hala sanki düşmanmışız gibi bizle savaşıyor. Farkında değiller çoktan öldük zaten....
0
Cevapla
hüseyin yalçın
insaf ve izan sayın bakan.diyorsunuz ki ben vatandaş olarak muayenehaneye mi özel hastaneyemi taşınacağım.özel hastaneler de benim hastanem diyen siz değilmiydiniz.bu ne yaman çelişki allahaşkına.sayın bakan yıllarca serbest hekimlik yapmış kişi olarak bu KHK yi eleştirmiyorum.ama saçmasapan yönetmeliklerle benim serbest çalışma hakkıma engel olmaya çalışmanıza isyan ediyorum.hangi serbest meslek çalışanının,hukuk muhasebe vs,büro açması için hekimlerinki gibi ağır şartlar dayatılıyor.o zaman da ister istemez sayın bakanın özel hastneler için işgücümüzü emeğimizi ucuzlatma misyonu yüklendiğini düşünüyorum.ayrıca mecburi hizmet zorbalığı da sadece bizim mesleğimizde var.Sistemin tek ödeyicisi olan SGK muayenehaneme gelen hastaya hastanelere ödediği ücreti ödesin aynı farkı alma hakkını bana tanısın ve muayenehane yönetmeliğini de SGK düzenlesin.ayrıca sayın bakan bazı uygulamalarınıza muhalefet eden herkesi CHP ile işbirliği yapıyorlar gibi ucuz ve kısır politik çekişmelerin içine çekmeyin.
0
Cevapla
mesleksiz doktor
sayın bakanım artık ne yapılacaksa yapılsın...by-pass falan gibi tali yollarla uğraşmayın...mesleğimi artık sayenizde severek yapamıyorum....hergün ne genelge çıkacak diye..kafamı mesleğime veremiyorum....öyle bir gün gelecek ki gazetelerde sür manşet doktor hasta bakarken yakalandı manşetleri bile atılacak.. yapmayaınız artık..mesleğini icra edenlerde mutlu ve bilimsel yapmıyor bunu... inanın bana ve herkese...zor oprerasyonları yapanlara yazı gidiyor performansınız az beğenilmiyor diye...yazının başında dediğim gibi tali yollarla değil nihai hedefimiz sizi meslekten soğutmak deyin, 2-3 bin liraya çalışacaksınız diyin ki bilelim...artık bakkal mı olalım, terzi mi olalım bari yolumuzu belirleyelim..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir