Medimagazin logo

Tam Günde çözüm arayışı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, YÖK'ün hukuk ve sağlık alanındaki üyeleriyle Tam Gün Yasası’nı görüştü. Akdağ, mevcut kararnamede, belli bir metin üzerinde mutabakata vardıklarını açıkladı.
Kaynak: NTV
Tam Günde çözüm arayışı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve YÖK'ün ilgili temsilcileri, "Tam gün yasası" ve muayenehanesi olan doktorların durumuna ilişkin kanun hükmünde kararnameyle ilgili bir toplantı yaptı.

 

Bakan Akdağ, kararnamede, belli bir metin üzerinde mutabakata vardıklarını ve her iki tarafın hukukçuların bir araya gelerek konu üzerinde biraz daha çalıştıktan sonra kararların kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

 

Akdağ, “Hem vatandaşın, hem öğrencinin, hem de üniversitelerimizin ihtiyaçlarını görecek uygulamayı birlikte geliştirmeye de karar verdik. Mevcut karar hükmünde kararnameyle belli bir metin üzerinde mutabık kaldık. O çalışılacak, hizmet arzının daha mükemmel olması için güzel bir çalışma yapmış olduk” dedi.

 

Amaçlarının vatandaşların hastanelere gittiğinde sıkıntı çekmesini engellemek olduğunu belirten Bakan Akdağ, “Bütün bunlarda amaç hükümet olarak daha önce kanunla, şimdi kanun hükmünde kararname ile yapmak istediğimiz şey; vatandaşın bir üniversite hastanesi ya da bir devlet hastanesine gittiğinde, bir sıkıntı çekmemesidir, asıl ve birinci amaç budur” diye konuştu.

 

Kanun hükmünde kararnameye göre, kamuda çalışan doktor muayenehane açamayacak ve özel hastanede çalışamayacak. Ayrıca üniversite hastanesindeki doktorlar mesai saatinden sonra muayenehanede çalışmakta ısrar ederse, üniversitelerde sadece eğitim ve araştırma yapabilecekler.

tam gün
yök
recep akdağ
çözüm arayışı
Yorum (46)
Yalçın TAŞAN
72 yaşında, diabeti, ileri derecede görme bozukluğu ve Alzheimer hastalığı olan bir hastam var;annem. Onu Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakültesinde takip ettiriyorum. Yeni uygulamalarla birlikte annemi takip eden öğretim üyelerinin birer birer istifa ettiğini ve özel hastanelere geçtiğini görüyorum. Tam Gün Yasası buymuş demek ki!
0
Cevapla
özel derslere mecbur kalan vatandaş
Bakanın; şimdi kanun hükmünde kararname ile yapacağı şey şudur: vatandaşın, çocuğunu bir devlet okuluna ve ardından üniversiteye göndermek istediğinde, bir sıkıntı çekmemesidir; anne-babanın cebinden DERSHANELERE ve ÖZEL DERS VEREN HOCALARA oluk gibi olan para akışını durduracağız. Devlet okullarında eğitim ve öğretimin kaliteleştirilmesi asıl ve birincil amaç olmalıdır.....” diye konuştuğunu varsayalım.
0
Cevapla
meltem
5 yıldır takibimi ve tedavimi yapan doktorum ameliyat olmak gerektiğini söyledi ama üniversite hastanesinde yapamayacağını söyledi tamgünden dolayı.Ben bu doktorun muayenesine gittim sadece benden para istemedi.Ama şimdi özel hastanede yapılması gerekiyor.Benden 6000 lira isterler en az .Sayın bakan ben ne yapacağım şimdi?Bu mu sizin sağlık düzeniniz.Biz şimdi hayatta öğretim üyesine tedavi olamayız artık.Özele ne güç yeter...
0
Cevapla
erdemcınar
kendi muaynehanelerine dokunulmadığı için sessiz kalan uzmanlık derneklerinln başkanları hani tam gün size dokunduğunda gazetelere ilan vermiştlniz ya.tekrarlayıp bakana teşekkür etmelisiniz
0
Cevapla
hmy
bakanın açıklamalarında vatandaşı mutlu etmek ve öğrencileri mutlu etmek var ama doktorları mutlu etmek düşüncesi yok. bu mantıkla baş etmenin tek yolu devlet hastanelerinden uzak durmak ve kaliteli sağlık hizmetini bakan yada devlet hastanesine bulaşmadan özel hastane yada muayenehane de vermek bence. bu yöneticiler bizim için çalışmayacak hiçbir zaman ve sadece bir kitleyi mutlu etmek için kullanılacağız hakkımız verilmeden hemde.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir