Medimagazin logo

Tam Gün ‘hoca’ için esneyecek, Kübalı doktor da gelecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasası’nı istisnai kabiliyeti olan öğretim üyeleri için yumuşatacaklarını açıkladı. Doktorlarla sosyalizm tartışmasına giren Akdağ, “Küba’dan da doktor gelmesini isteriz” dedi.
Kaynak: Hürriyet - Nuray BABACAN-Meltem ÖZGENÇ
Tam Gün ‘hoca’ için esneyecek, Kübalı doktor da gelecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasası’na hoca (öğretim üyesi) esnekliği getireceklerini açıkladı. Akdağ, yasayı delmeden, istisnai kabiliyeti olan doktorların muayenehanesi de olsa üniversitelerde sözleşmeli olarak ders vermesine ya da ameliyat yapmasına izin verileceğini bildirdi. Doktorlarla sosyalizm tartışmasına giren Akdağ, “Küba’dan da doktor gelmesini istiyoruz” dedi. Akdağ, Hürriyet Ankara Bürosu’nu ziyaret etti. “Tam Gün sonsuza kadar devam etmeli” diyen Akdağ, yasanın uygulanmasından kaynaklanan sorunları aşmak için YÖK’le ortak çalışma yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:


Tam Gün delinmeyecek ama
Eşitlik ilkesini savunanlar Tam Gün’e karşı çıkmamalı. Bıçak parası yargı paketine girdi ve artık rüşvet suçu muamelesi görecek. Tam Gün nedeniyle çok istisnai kabiliyeti olan doktorların üniversite hastanelerinde çalışmadığına yönelik eleştiriler değerlendirildi. Bunun için YÖK’le bir proje üzerinde çalışıyoruz. Buna göre konsültanlık hakkı getirilecek. Yani, çerçevesi belli bir şekilde, dışarıda muayenehanesi olan bir doktora üniversitelerde sözleşmeli olarak ders verme ya da ameliyat yapma izni gelecek. Bu durum Sayın Başbakan’ın ameliyatıyla ortaya çıkmadı. YÖK’le daha önce bu konuda yazışmıştık.


No time’cı doktorlar
Araştırmalar eskiden aksıyordu. Daha önce üniversite hastanelerinde full time, part time bir de ‘no time’cılar vardı. Artık öyle değil. Sabah işine başlayacaksın, öğrencilerini anaç tavuğun civcivlerini kanatlarının altına alması gibi alacaksın, araştırmanı da yapabilirsin, hastalarına da bakabilirsin. Muayenehane lobisi sayıları az da olsa sesleri fazla çıkan bir lobi.


Küba’dan sosyalist doktor
Doktorlar konusundaki söylemlerim ağır değil. Aşağılama yok. Onları dinliyorum. Bazı arkadaşlar ‘Neoliberal politikalarınız var’ diyorlar konuşurken. Öyle bir şey yok. Farklı ideolojideki kimseleri sevmemek gibi bir durum da yok. Örneğin yabancı doktor konusunda Küba’dan da doktorları buraya bekliyoruz.


“Zükem oldum” doktor bey
Her yerden yabancı doktor gelebilir. Ama YÖK’ün denkliğini kabul ettiği bir tıp fakültesinde eğitim almış olması ve Türkçe bilmesi gerekir. Türkçe için de TÖMER’in yeterlilik sınavlarını esas almayı düşünüyoruz. Erzurum’da hastalık için kullanılan tabirler var. Örneğin ‘Zükem oldum (nezle oldum)’ desem siz anlar mısınız? Oysa bu sözcük Erzurum’da kullanılıyor.

Genelev kadınlarını eğitmek gerekiyor

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, “Riskli bölgelerde, fuhuşun yaygın olduğu bazı yerlerde, genelevlerde, insanları eğitmek lazım. Riskli kişilerin eğitimi için çalışma başlatılması talimatı verdim. Türkiye’de kayıtlı 3 bin civarında AIDS vakası var. Türkiye’ye her yıl 29 milyon yabancı uğruyor. Çok dikkat etmek lazım” dedi.

Çocuklarda aşılar 12’ye çıktı Hepatit A da girdi

RECEP Akdağ, “Koruyucu sağlık hizmetlerinde Hepatit A aşısı yapmaya başladık. Çocuklarımızı 7 ayrı mikroba karşı aşılıyorduk, bu sene bu aşıyla sayıyı 12’ye çıkarmış olduk. Yani Hepatit A da listeye dahil oldu” diye konuştu.

Hacettepe’nin borcunu devlet ödedi

RECEP Akdağ, “Geçen yıl borcu belli bir orandan yüksek olan üniversitelere, tıp fakültelerine 400 milyona yakın hibe yaptık. 150 milyonu Hacettepe’ye gitti, ama şimdi gelin görün, yanlış yönetim, pahalı alımlar nedeniyle en son Hacettepe rektör değişiminde 230 milyon TL borcu vardı” dedi.

tam
gün
‘hoca’
için
esneyecek
kübalı
doktor
da
gelecek
Yorum (25)
dr havana
HOŞ GELDİN KÜBALI MESLEKDAŞIM: SENİ FİDEL VE DR CHE ADINA SELAMLIYORUM;(!) "EL PUEBLO UNİDO JAMAS (HAMAS OKUNUR) SERA VENCİDO".... Yeni nesi için dip notu: "El pueblo unido jamás será vencido ", demokratik olarak seçilmiş sosyalist devlet başkanı Salvador Allende'yi (dr ve patolog'tu) düşüren 1973 Pinochet Darbesi'ne karşı, Şili direnişinin en ünlü şarkılarından biridir. 1973 Askeri Darbesi'nden sonra Fransa'ya kaçan Şilili besteci Sergio Ortega tarafından yazılmıştır. Nakaratı aynı zamanda ana temadır. "El Pueblo unido, jamás será vencido» (Birleşmiş halk asla yenilmeyecek)": En başta sosyalist akım, "El pueblo unido" ile Şili halkının özgürlük mücadelesini, kapitalizm altında ezilen diğer halkların temsilcisi olarak görmüştür. Şarkı böylece sosyalistler içinde Enternasyonal'e benzer şekilde özgürlük şarkısı olarak büyük öneme sahiptir.
0
Cevapla
Timur Tuncel
“Tam Gün sonsuza kadar devam etmeli” bana sizin mağdur olduğunuz 28 Şubat döneminin 1000 yıl süreceği söylemini hatırlattı. Sizde her ikisinin gerçekçi olamayacağını bilyorsunuz. İşin ilginç tarafı biz 28 Şubat'ta da rahatsızdık, sizin döneminizde de. Unutmayın ki sizde bulunduğunuz makamdan inip aramıza karışacaksınız. Göreceğiniz sizi suçlayan gözler olacaktır. İktidarın verdiği güç sarhoşluğundan vazgeçmeniz önerisiyle.
0
Cevapla
Adnan Öbek
Sn. Bakan, Bu memleket kimsenin çiftliği değil...Uygulanan politika gelişmiş ülkeler de bile yok ve ne kadar doğru? Vatandaşın parasını SGK , Vergi Dairesi ve Tapu dairelerinin nasıl yolduğunu görmeyip Hekimin muayene parasını dile dolamak ne kadar gerçekle bağdaşır? Bir sahifelik matbu tapu belgesine vatandaş asgari 2 000 .- tl para ödüyor...! Bir sahifelik dilekçe için Avukata 1000.- tl ödüyor... Dr.un reçetesi ondan daha zor... O reçeteye neden 100 .- tl ödemesin...? Neden Avukat,Mühendis ve Muhasebeci büro açıp işlemlerini resmi dairelerde tamamlarken, doktor büro açamasın ? Serbest çalışan dr.da maaş almasın.. ama, yaptığı işlemler SGK ca kabul edilmeli, reçetesini SGK ödemelidir.Tıpkı Avukatın işlemlerini Adliyenin kabul etmesi gibi... Dr. düşmanlığını moda haline getirmek geçici olarak cahillerin sempatisini kazandırabilir... uzun vadeli düşünülürse 150 bine yakın dr. bu olayları hergün ve her saniye aleyhde değerlendirmektedir. Doktor adını hergün medya maymunlarının ve cahillerin ağzına pelesenk etmeye kimsenin hakkı yoktur. Katili ve yardımcısı belli olduğu halde 1800 günde Hrant ın katiline ceza veremeyen Yargı yı konşsanız daha iyi olur kanaatindeyim...
0
Cevapla
şahin öztürk
neler oluyor hayatta....
0
Cevapla
CD
Hükümetin Küba sevdası böylece en yetkili ağızdan bal damlar gibi süzülüverdi. Sosyalizmi yaşatan bu söylemler nereye gittiğimizi gösteriyor. Sağlık Bakanı hala muayenehanecilerden filan bahsediyor. Tam gün kanununu çıkardıktan birkaç hafta sonra hükümetin ve kanun yapıcının başı başbakan, kanunu bizzat deldi. Neden? Bağırsağında hastalık vardı ve can pazarına düşmüştü. Eh canpazarı başbakanının olunca kanun dinlenir mi? Zaten sağlık bakanı da çıktı, o başbakan, elbette ona özel uygulama yapılacak dedi. Şimdi anladınız mı Küba-Sosyalizm-Kendi kanununu delen başbakan ilişkisini.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir