Medimagazin logo

Sosyal güvenlikteki "tehdit" ve zayıf noktalar

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) iç ve dış paydaşlarının katılımı ile yapılan çalışmada, ''siyasi müdahalelerin ve dış baskıların varlığı'', ''sağlık hizmet sunucularının kurum üzerindeki baskısı'', ''af ve yapılandırmayla ilgili çok sık yasal düzenleme yapılması sonucunda kamuoyunda sürekli prim affı beklentisi oluşması'' gibi unsurların kuruma yönelik ''tehdit'' oluşturduğu değerlendirmesinde bulunuldu.
Sosyal güvenlikteki "tehdit" ve zayıf noktalar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
AA-Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) iç ve dış paydaşlarının katılımı ile yapılan çalışmada, ''siyasi müdahalelerin ve dış baskıların varlığı'', ''sağlık hizmet sunucularının kurum üzerindeki baskısı'', ''af ve yapılandırmayla ilgili çok sık yasal düzenleme yapılması sonucunda kamuoyunda sürekli prim affı beklentisi oluşması'' gibi unsurların kuruma yönelik ''tehdit'' oluşturduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

SGK'nin Stratejik Plan hazırlama çalışmaları kapsamında, iç ve dış paydaş anketlerinden ve çalışma gruplarından elde edilen veriler doğrultusunda kurumun güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin çeşitli sonuçlara ulaşıldı.

Stratejik Plan çalışmalarında değerlendirilmek üzere kurumun üst düzey yöneticilerine sunulan çalışmada, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanması sonucu nüfusun tamamına hitap eden bir kurum oluşturulması, sosyal hayata doğrudan etki eden, sosyal güvenliğe yön veren tek kurum olması, kurumda sosyal tarafların ve ilgili kurumların temsil edilmesi, geçmişten gelen köklü kurumsal bilgi ve deneyim birikimi, kurumun güçlü yanları arasında sayıldı.

Kurumun zayıf yanlarına ilişkin diğer değerlendirmelerden bazıları şöyle:

-Sosyal güvenlik reformunun kamuoyuna yeterince anlatılamaması.

-İş yapabilme ve yürütebilme süreçlerinin uzun olaması.

-Teknolojik donanımın yetersiz olması.

-Prim tahakkuk ve tahsilatına yönelik kayıp ve kaçakların tespitinin tam yapılamaması ve gerekli yaptırımların uygulanmaması.

-Kayıt dışı istihdamla mücadelede etkili olamaması.

-Yönetici ve personel atamasında liyakat kurallarına uyulmaması.

-İnsan kaynakları yönetiminin siyasi etkilere açık olması.

Çalışmada, kuruma yönelik tehditler ise şöyle sıralandı:

-Siyasi müdahalelerin ve dış baskıların varlığı.

-Af ve yapılandırmayla ilgili çok sık yasal düzenleme yapılması sonucunda kamuoyunda sürekli prim affı beklentisi oluşması.

-İşsizlik oranının artması.

-İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin yetersizliği.

-Siyasi ve ekonomik istikrarsızlık.

-Kayıt dışı istihdam eğilimi.
sosyal
güvenlikteki
"tehdit"
ve
zayıf
noktalar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir