Medimagazin logo

Sınır ötesindeki askerlere bakacak doktor aranıyor

Ak Parti'den 109 milletvekili, sivil doktorların TSK operasyonlarında yaralanan Mehmetçikleri tedavi etmesi için kanun teklifi verdi.
Kaynak: Sözcü - Emin Özgönül
Sınır ötesindeki askerlere bakacak doktor aranıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

FETÖ darbe girişiminin ardından 26 şehirdeki 32 askeri hastane kapatıldı, büyük bölümü savaş cerrahisinde uzman olan 2 bini aşkın askeri doktor da emekli oldu ya da kamu ve özel hastanelere geçti. Bu politika sonucu askeri doktor ve cerrah sayısı azalınca, Pençe-Kilit gibi yurt dışı operasyonlarda yaralanan Mehmetçiklere müdahale yetersiz kaldı. Şimdi yasal değişiklik yapılıyor. AK Parti’li 109 milletvekili, kamudaki sivil doktorların TSK’nın sınır ötesi harekatlarında görevlendirilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Teklife göre doktorlar, TSK, Sahil Güvenlik ve Jandarma’nın yurt içi ve yurt dışı harekâtlarında iki ay süreyle görevlendirilebilecek. Mevcut yasa doktorların, deprem, sel, yangın, heyelan, çığ gibi afetler, savaş, seferberlik, savaş ve olağanüstü hal durumunda yılda bir ay süreyle görevlendirilmesine olanak tanıyor. Değişiklikle ‘’Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık hizmetlerini düzenleyen’’ yasaya hüküm ekleniyor.

"Riskli bir durum"

CHP Bursa Milletvekili Dr. Kayıhan Pala, “TSK operasyonlarındaki sağlık personelinin özel eğitim almayanlardan temin edilmesi, yaşam haklarını tehlikeye sokar. Çözüm GATA ve askeri hastanelerin yeniden açılması’’ dedi. 

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir de “Askeri hastanelerin kapatılıp tabip subay yetiştirmeye son verilmesi, TSK’da boşluk yarattı’’ diye konuştu.

 İYİ Parti Milletvekili Dr. Eşref Fakıbaba ise ‘’Harp cerrahisi farklıdır. Normal cerrahın harp cerrahisinde görevlendirilmesi de risklidir’’ dedi.

Pençe’de 47 yaralı asker kurtarılamadı

Irak’ın Kuzeyinde 17 Nisan 2022’de başlayan Pençe Kilit harekâtında bugüne kadar 900’ü aşkın terörist etkisiz hale getirilirken aralarında binbaşı, üsteğmen, teğmen, astsubay, uzman çavuş, sözleşmeli er ve  korucuların da bulunduğu 148 güvenlik görevlimiz şehit oldu. Bunlardan 47’si yaralı olarak yurt içindeki hastanelere sevk edildi ancak kurtarılamadı.

asker
mehmetcih
tsk
askeri hastaneler
doktor
Yorum (4)
Uzm.Dr.Erdoğan GÜL
taşıma suyla değirmen döndürülmez.derhal askeri tababete geri dönülmeli ve bu görevi yıllardır layikiyle icra etmiş konusunda uzmanlaşmış askeri tıbbiyelilere verilmelidir.
15
Cevapla
hasan
göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi, ortopedi ve genel cerrahi hekimleri görevlendirilebilir. ancak, bu görevlendirme herkesi kapsayacak şekilde olmalı ve terfilerde göz önüne alınmalıdır.
Cevapla
nevzat kulukçu
çanakkale ruhu türkülerde kaldı. cömert bir sözleşme ancak çözer.
2
Cevapla
acgreen
askeri tabipler yeniden yetiştirilmeli, terörle mücadele edi,len bölgede askeri hastaneler kurulmalı, ayrıca gülhane ile haydarpaşa tekrar açılmalı
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir