Medimagazin logo

SGK'dan özel hastanelere ameliyat ayarı

Özel hastanelerin gelişigüzel muayene ve tedavi yöntemlerine karşı yeni bir yol izlenecek. SGK’nın yeni planına göre özel hastanelerin ameliyat yapabilmesi için elektronik ortamda ameliyat izni verilecek
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - HASAN BOZKURT
SGK'dan özel hastanelere ameliyat ayarı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Özel hastanelerdeki gereksiz muayene, tedavi ve ameliyatların önüne geçmek amacıyla bazı tedavilere onay şartı getirildi. Mart ayında kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu Ön Provizyon Dairesi, katarakt, acil dışı apandisit gibi vakaların ameliyatı için izin verecek. Elektronik ortamda verilen onayın ardından doktorlar hastayı ameliyat masasına yatıracak.

KESİN LİSTE NETLEŞMEDİ

Katarakt, anjiyo ve acil dışındaki apandisit gibi ameliyat taleplerinin SGK'daki heyeti tarafından incelenip onay verilmesini halinde gerçekleşecek. Sağlık harcamalarındaki usulsüzlüğü çözmeyi de hedefleyen ön provizyonun uygulanamaması, vatandaşların SGK onayının ardından ameliyat ve tedavisinin yapılmasının hasta mağduriyeti oluşturacağı endişesiyle hayata geçmedi. Sistemin uygulanması için SGK bünyesinde 100 bin TL tutarında pilot uygulamanın yapılması planlanıyor. Pilot uygulamanın ardından ön provizyon sisteminin hangi tedavilerde uygulanacağı netlik kazanacak. Önceden kontrolün gereksiz muayene ve tedavileri engelleyeceği için özel hastanelere kesilen yüksek tutarlı cezaların önlemesi amaçlanıyor.

DAİRE BAŞKANI 5 AY ÖNCE ATANDI

Sağlık Ön Provizyon Kontrol ve Daire Başkanlığı'na Mart ayında Daire Başkanı ataması yapıldı. Ardından başkanlık, hastanelerle görüşerek gereksiz tedavinin en çok yapıldığı alanların listesini çıkardı. Göz ameliyatları, gereksiz kardiyoloji operasyonları ve acil dışındaki apandisit gibi tedavilerin gereksiz yapıldığı tespit edildi.

Bunun üzerine bu ameliyatların SGK'nın onay vermesinin ardından yapılması kararlaştırıldı. Ancak geçen süreçte Ön Provizyon Sistemi çalışmadı.

Katarakt, apandisit ve anjiyo gibi operasyonlar eski sistemde olduğu gibi hastanedeki doktorların onayının ardından yapılıyor. Başkanlığın atıl vaziyette beklemesinde, ön provizyonun çalıştırılması halinde hastaların acil ameliyatlarının zamanında yapılamama riskinin SGK yönetimini korkuttuğu belirtildi. Birimin çalışmalarına başlaması yeni toplantılar  yapacağı burada yeni yol haritasının belirleneceği kaydedildi.

 
sgk'dan
özel
hastanelere
ameliyat
ayarı
Yorum (9)
Dr Hakan
Uygulanması imkansız birşey, kimin aklına geldiyse tebrik ederim. Siz k.çınız sıkıyorsa gerkesiz antibiyotik yazmayan doktorun darp edildiği bir ortamda doktorun ameliyat dediği bir hastaya elektronik ortamda uzaktan kumandayla onay vermeyin bakalım ne oluyor? Doktorda hastanın eline verir lab ve röntgen incelemelerini, hastaya ücretli ameliyat teklif edilir, hasta parayla olur. Sonra da gider SGK yı mahkemeye verir. İyi düşünün beyler, inşallah uygularsınız çok isterim uygulanmasını. Olanları gülerek izlemek benim için büyük bir zevk olacak
0
Cevapla
erdem çıkan
Eski SSK anlayışı yeniden hortluyor. Zihni sinir proceleri gibi...
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
sgk esasında rotayı şaşırmış işin içinden bir türlü çıkamıyorlar!Hakan beyin dediği gibi cerrah onay versin sizde iptal edin biraz sıkar!!1
0
Cevapla
k.n.
EY SGK,ÖNCE KAMU HASTANELERİNİN FATURALANDIRMA SERVİSLERİNİ İNCELE.SENİN MEDULLA SİSTEMİNİN TÜM AÇIKLARINI,EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANELERİNİN FATURALANDIRMA SERVİSLERİ ÇÖZDÜ.AMELİYAT NOTU,EPİKRİZ,BT VE MR SONUÇLARI BİLE YAZILMADAN ,PAKETE DAHİL OLMASI GEREKEN TÜM İLAÇ VE MALZEMELERİ AYRICA FATURA EDEREK SENİM MEDULLA NI ALDATIP FATURALANDIRIP HAKSIZ KAZANÇLAR ELDE EDİLİYOR.YÜKSEK FATURA BASAN 3 BÜYÜK İLDEN 3 ER TANE EĞİTİM HASTANESİNE MÜFETTİŞ YOLLAYI İNCELETİVER FATURA SERVİSLERİNİ.SONRA ÖZELLERE BAKARSIN.
0
Cevapla
cd
Aynen Dr.Hakan'ınkinden :)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir