Medimagazin logo

SGK sağlık politikalarını belirleyebilir mi?

BUGÜN Gazetesinden Sadettin Orhan yazdı...
SGK sağlık politikalarını belirleyebilir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bürokrasinin genelde iki temel eğilimi olduğu söylenir. İnsan kaynağı ve fiziksel kapasite olarak büyümek ve yetki sınırlarını genişletmek. Kurumlar bu iki konuda daima daha fazlasını isterler. Zira bürokratik kurumlar ve bunların temsilcileri, birbirlerine karşı bütçeleri, personel sayıları, örgüt büyüklüğü ve yetki genişliğiyle övünürler. Bazen de olmayan yetkiyi rollerini abartarak kendileri icat ederler. Sağlık politikaları alanında, Sosyal Güvenlik Kurumu bağlamında böyle bir örnekle karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. Esasında bir sosyal sigorta kurumu olan ve sağlık alanında sadece geri ödeme birimi olan SGK, bu gücünü sağlık politikalarını da etkileyecek ölçüde kullanma eğiliminde.
 
“Parayı veren kuralı koyar”
 
En büyük sağlık geri ödeme birimi olarak SGK’nın sağlık alanında ciddi bir aktör olduğu doğru. Kurum, sağlık hizmetleriyle ilgili ödeme tercihlerini değiştirerek, bu alanı doğrudan etkileme gücüne sahip. Herhangi bir hizmeti ödeme listesi dışına çıkarabiliyor, tarifesini değiştirebiliyor veya yeni hizmetler ekleyebiliyor. Bu konudaki en küçük bir düzenleme, sağlık kuruluşlarını, optik ve ilaç endüstrisini derinden etkileyebiliyor. Burada sorulması gereken sorular şunlar:

• SGK’nın sağlık ödeme tercihleri, genel sağlık politikalarını nasıl etkiliyor?

• SGK, ödeme tercihlerini belirlerken ülkenin genel sağlık politika hedefleriyle ne kadar uyumlu hareket edebiliyor?

• SGK’nın ödeme tercihleri şekillenirken, bunların sağlık politikalarına etkilerini değerlendiren ve süzgeçten geçiren bir mekanizma var mı?

• SGK’nın kurumsal kapasitesi, genel sağlık politikalarını etkileyecek düzenlemeleri yapmaya yeterli mi?

• SGK dışındaki sağlık politikaları paydaşları (Sağlık Bakanlığı, meslek örgütleri, kamu-özel hastane birlikleri vd.) SGK’nın sağlık geri ödeme süreçlerine ne kadar müdahiller?

Bu sorulara maalesef kesin ve net bir cevap veremiyoruz. Dolayısıyla ülkenin sağlık politikalarında, SGK’nın domine ettiği ve paydaşların müşaveresi dışında oluşan bir kör noktadan bahsedebiliriz. Burada bahsettiğimiz sorun, farklı kurumlardan temsilcilerin katıldığı ve çoğu zaman kağıt üzerinde kalan komisyonların ötesinde bir eksiklik.

sgk
sağlık
politikalarını
belirleyebilir
mi?
Yorum (1)
Mücahit Altuntaş
Ha hoca Ali , ha Ali hoca diye bir tekerleme var ! Sağlık politiklarını siyasal iktidar belirliyor.Bakınız Kanun Hükmünde Kararnameler , sağlıkta dönüşüm , performans sistemi öngörüleri. Bir tarihçimiz sanıyorum bu ülkede dün dersi konulmalı demişti.Dün sağlık sisteminde ne vardı , bügün daha çok neler var ? Sağlık politikalarının bu siyasal dominant etkisiyle son on yılda kabaca iş yükü olarak %300 , harcamlar olarak %800-900 artı ! Halkın hekme ve bazı imkanlara ulaşması kuşkusuz bir memnuniyet oluşturuyor ! Peki bu iş yükü ve maliyet artışı politikaları doğru mu ? Sürdürülebilir mi ? Bedeli kim ödeyecek ! Sağlıkta ticarileşme , CEOların hastane yönetmesi ,performans sistemi , mevcut malpraktis sistemiyle defansif tıp , olasılığa dayalı sağlık poltikaları ve yaklaşımı yerine risk ve sigortacığa dayalı yaklaşımlar , üniversitelerin özerklik+liyakat sorunlarıyla iç içe geçmiş halleriyle sürdürülen düşük SUT fiyatlarıyla batması , acillere yığılan hastalar vb birçok konuda , gerçekten sağlık bakanlığı yada siyasal iktidar mı ? DOMİNANT ! olmalı. Yoksa sağlık sisteminin karşılıklı özeklik ,liyakat modelleriyle çalışması mı ? Marka üniversitelerimizn ardı ardına batması bu sorunlarla , sorularla , bağıntıyla ilişkili mi? Dr.Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 17 Ağustos 2015
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir