Medimagazin logo

SGK Bakanlık mı olacak?

Sağlık ekonomisinin başrollerinden birini oynayan SGK’nın ayrı bir Bakanlık olarak faaliyet göstermesi isteniyor. Proje şimdilik fikir aşamasında
SGK Bakanlık mı olacak?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık ekonomisinin başrollerinden birini oynayan SGK’nın ayrı bir Bakanlık olarak faaliyet göstermesi isteniyor. Proje şimdilik fikir aşamasında

Fatma Ergüzeloğlu / Ankara-MEDİMAGAZİN

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) ayrı bir Bakanlık halinde yeniden yapılandırılması düşünülüyor. Sağlık alanında en önemli finansman işlevi gören SGK’nın yetkisinin arttırılması da gündemde.

Kanunda idari ve mali açıdan özerk olarak geçen SGK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak tarif ediliyor. Kurumun ayrılmasıyla Çalışma Bakanlığının iş yükünü hafifletilmesi öngörülüyor.

Türkiye’nin en büyük kamu kurumu olarak gösterilen kurumun devlet memurları ve yeşil kartlılar için yapacağı sağlık ödemelerinin 2009 itibariyle 35 milyona yakın olacağı tahmin ediliyor. Geçen yıl 32 milyon TL kaydedilen harcama rakamı 2007 itibariyle 26 milyon TL olmuştu.

Kurum yapısı nasıl?<7b>
SGK, Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı, Bağ-Kur Genel Müdürlüğü ve Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünü aynı çatı altında toplayan 20 Mayıs 2006 tarihli ve 26173 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile kuruldu.

Kurum; Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Başkanlık organlarından oluşuyor. Genel Kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının veya görevlendireceği bir yetkilinin başkanlığında Bakanlık temsilcileri, meslek kuruluşu-sendika temsilcileri ile akademisyenlerden oluşuyor ve 3 yılda bir toplanması öngörülüyor. Yönetim Kurulunun seçimle gelen asıl ve yedek üyelerini de genel kurul seçiyor.

Yönetim Kurulu; Başkan, başkan yardımcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığından atanan bir üye, işverenleri, işçileri, kamu görevlilerini, kendi nam ve hesabına çalışanları temsilen seçilecek bir üye ve kurumdan gelir veya aylık alanları temsilen seçilecek bir üye olmak üzere 10 üyeden oluşuyor; en az haftada bir defa ve asgari 6 üye ile toplanıyor.

sgk
bakanlık
olacak?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir