Medimagazin logo

Sağlık çalışanından '15 acil talep'

19-20 Nisan'da çalışmama kararı alan sağlık çalışanları taleplerin açıkladı .
Kaynak: CUMHURİYET
Sağlık çalışanından '15 acil talep'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Sağlık çalışanları 19-20 Nisan'da yapacakları grev öncesinde "iyi hekimlik, nitelikli hizmet için 15 acil talep" belirledi.

Türk Tabipleri Birliği'nin öncülüğünde yapılacak grevi duyurmak amacıyla bir de klip çekildi. Sağlık çalışanlarının talepleri özetle şöyle:

- Rekabete yol açan, hekimlik uygulamalarını değersizleştiren, "performansa göre ücretlendirme" sisteminden vazgeçilsin.

- Tedaviyi düzenlemeye yönelik bütün düzenlemelerin, TTB ve uzmanlık derneklerinin katılımı ve bilimsel çalışmalarına dayalı yapılması sağlanmalı.

- Tıp fakülteleri hastanelerinin ekonomik, yönetsel ve akademik özerkliği korunmalı.

- Başta asistanlar olmak üzere bütün hekimlerin nöbet ertesi izin hakkı istisnasız uygulanmalı; haftalık çalışma süreleri, nöbetler de dahil, 56 saati geçmemeli.

- Kamu sağlık kurumlarında her tür güvencesiz çalıştırmaya, esnek-kuralsız, fazla çalıştırma ve angaryaya son verilmeli; taşeron çalışanlar da dahil bütün sağlık çalışanları devlet memuru kadrosuna geçirilmeli.

- Özel sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin sözleşmelerinde TTB taraf olarak kabul edilmeli.

- Kurum hekimleri dahil olmak üzere birinci basamakta çalışan hekimler arasındaki ücret eşitsizliklerine son verilmelidir.

sağlık
çalışanından
'15
acil
talep'
Yorum (12)
seda ongun
15 maddenin 14ü hekimler için yazılmış,kendi içimizde dahi bölünmüşlüğü yaratan kendimiziz.denseydiki,sağlık bir bütündür,her ne kadar hekimler az kazanıyorsa da diğer sağlık çalışanları açlık sınırında,onların hakları içinde hekinmler olarak destek veriyoruz.ama maalesef bu site bile hekim haklarından başka bir konuya eğilmiyor.bir tanede hekim olmayan admin alın lütfen.
0
Cevapla
ömer seyfettin uslu
15 acil talep listeniz eksik olmuş.Ttb internet sayfasında bütün maddeleri içeren tam metin vardır.
0
Cevapla
Tip doktoru
Bu nedir? biraz daha net talepler neden yok? Hem kusura bakmayın ama ben grevi taşeron işçiler için yapmam. Buraya gelen her işçi, Eczaci, hemsire öfke kusan mesajlar atıyor, ben sadece doktorlar için grev yaparım. Ezbere bildiri yayınlamayın artık.
0
Cevapla
galip bozoklar
nihayet yıllardır sıkıntı çeken kurum tabiplerleri gündeme gelmeye başladı..sağlık bakanlığı kurum hekimlerine neden düşmanca davranıyor anlayamıyorum..bu hekim grubu 1.basamağın yükünü hafiflettiği gibi işyerlerinde verimi arttırıp iş kaybına engel oluyor...istenense çok basit:bu hekimlere hiç olmazsa 1. basamak hekimlerinin ortalaması kadar bir maaş vermek ve bunu emekliliğe yansıtmak..bu da ek ödemenin arttırılmasıyla yapılabilir...sağlık bakanından adalet istiyoruz!!
0
Cevapla
ALPEREN
neden sadece hekimlerin hakları savunuluyor..sanki tek başlarına iş yapıyorlar..sağlık işi bir ekip işidir..takım çalışmasıdır..senin mr teknisyenin olmadan,anestezi tenk. olmadan,hemşire olmadan ne yapabileceksin..madem talepleriniz bunlar insallah daha beteri olur..saygılar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir