Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği doktor maaşları

MİLLİYET'ten Fikret Bila'nın yazısı...
Sağlık Bakanlığı’nın verdiği doktor maaşları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) doktorlar için istediği sabit ücretleri yansıtmıştım. TTB 1. derecede klinik şefi için 8.833 TL, 1. derecede klinik şef yardımcısı için 8.375 TL, 1. derecede uzman doktor için 7.799 TL, 1. derecede doktor için 7.676 TL, 8. derecede doktor için 6.243 TL, 30 yıllık hizmet süresi olan uzman doktor için de emekli maaşı olarak 3.291 TL talep etmişti.
Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Ataseven, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ödenen doktor maaşlarını ve Tam Gün Yasası’na göre doktorlara yapılacak ilave emekli maaşlarını içeren bir açıklama gönderdi. Aynen sunuyorum:

“Sağlık Bakanlığı hastanelerinde hekimlerin ellerine geçen maaş ve ek ödeme ortalamaları
(2011 ilk 8 aylık dönem)”

 
Döner sermaye maaşı kamuoyunda Tam Gün Kanunu olarak bilinen düzenleme ile 209 sayılı kanunun ek 3. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maaşın kaynağının döner sermaye olması dışında bildiğimiz maaşlardan herhangi bir farkı yoktur. Devlet genel bütçeden bir maaşı ne kadar ödemek zorundaysa döner sermayeden de aynı şekilde ödemek zorundadır. Zaten söz konusu düzenlemede, “Bu ödemeye hak kazanılmasında ve ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır” hükmü mevcuttur. Dolayısıyla hekimlerimize ödenen döner sermaye maaşları da tıpkı diğer maaşlar gibi her ayın on beşinde peşin olarak ve o ay çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın ödenir.
Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi 1. derecedeki bir uzman hekim her ay düzenli bir şekilde toplam 3.182 TL maaş almaktadır. Aldığı maaşın toplam geliri içindeki oranı da yüzde 48’dir. Genel olarak hekimlerin aylık ortalama gelirlerinin yaklaşık olarak yarısı maaştan kalan, yarısı ise performansa dayalı ek ödemeden oluşmaktadır.

Tam Gün Yasası’na göre doktorlara yapılacak ilave emekli maaşları:
Yine Tam Gün Yasası’yla 5510 sayılı kanunda yapılan düzenleme ile ülkemizde sadece hekimlere özgü bir uygulama getirilerek döner sermaye maaşına paralel olarak emekli aylıklarının artırılması imkânı sağlanmıştır. Fakat bu düzenleme mevcut emeklileri kapsamamakta ve sadece yürürlüğe girdiği tarihten itibaren çalışma sürelerine göre ek emeklilik maaşı getirmektedir.

 

Hekim emekli maaşı tablosu

 

sağlık
bakanlığı’nın
verdiği
doktor
maaşları
Yorum (62)
ali can
biz kurum hekimleri sadece 2000 tl alıyoruz emekliliktede 1500 tl bir kuruş performans döner sermaye almadık şimdiye kadar bizler hekim değilmiyiz sadece kendi personeli için yasa çıkarıyor bu bakanlık
0
Cevapla
lanet doktor
resmen kamuoyuna doktor para basıyo diye gösteriliyo. elime geçen 6351 liraymış pehhh.. 3000 i zor alıyorum lanet olsun bunlara.
0
Cevapla
murat akın
allahaşkına bakanlık hangi hastaneyi kriter kabul etmiş de bunu yayınlamış. bunlar doğru olabilir ama demekki bizim çalıştığımız hastane mozambik sağlık bakanlığına bağlıymış da haberimiz yokmuş. ben bu parayo hiç görmedim bile daha 4. dereceden uzman hekimim ve hiç bu parayı görmedim. bunlar nasıl döner sermaye ödemesiymiş şaşırdım kaldım ya. ayrıca bakanlık şunu anlamak istemiyor. tabipler birliği bu belirttiği 7-8 milyarlık ücretleri her ay garanti para olarak talep etmektedir. üzerine performansda olsun diyorsan bunu da koy. ama sevgili sağlık bakanlığına sesleniyorum. lütfen birbirimizi kandırmayalım. karşınızda çocuk yok. bakanlıkta çalışan birçok birim elemanı pratisyen doktordur. uzman nere doç nere prof nere pratisyen nere. halimizden masa başında oturan pratisyenler anlamazlar.
0
Cevapla
sinem
pratisyen hekim ortalama performans doneri 1507 mi hani nerde?????
0
Cevapla
dr.m
sağlık bakanlığı bürokratları laf cambazlığı ve yalanlarına devam ediyorlar.ikinci 3000 tl yi çalışmadan alamazsınız.bir ay izinliyseniz maaş 3200 tl dir.baska bir şey yok.yapılan söylenen yüzsüzlül.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir