Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı aşı yaptırmayan 10 bin aileyi takibe aldı, Karatay'a 'bilimsel ol' vurgusu yaptı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, bu yıl içerisinde yaklaşık 10 bin ailenin aşı reddinde bulunduğunu belirterek, 'Aşı retlerini takip ediyoruz. Bu bebeklerimizin ve çocuklarımızın süreçlerini izliyoruz.' dedi.
Sağlık Bakanlığı aşı yaptırmayan 10 bin aileyi takibe aldı, Karatay'a 'bilimsel ol' vurgusu yaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, AA muhabirine son günlerde yaşanan aşı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

2017'de 10 bin ailenin kendi isteği doğrultusunda çocuğuna aşı yaptırmadığını ifade eden Gümüş, bakanlık olarak aşılanma oranlarında yaşanan bu durumu yakından takip ettiklerini söyledi.

"Hacettepe Üniversitesi ile ortak çalışıyoruz"

Aşı reddine ilişkin yapılan başvuruları mercek altına aldıklarını ve bu konuda bir çalışma yaptıklarını anlatan Gümüş, "Aşı retlerini takip ediyoruz. Bu bebeklerimizin ve çocuklarımızın süreçlerini izliyoruz. Takiplerinde herhangi bir sorun çıkarsa buraya müdahale ederiz. Şu anda 1 milyon 300 bin yenidoğanımız var. Yeni evlatlarımız dünyaya geliyor. Sağlıklı bir birey şeklinde büyümeleri ve gelişmeleri için her türlü tedbiri alıyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakanlık Müsteşarı Gümüş, Türkiye'nin salgın ve enfeksiyon hastalıkları konusunda çok ilerlemiş bir ülke olduğunun altını çizerek, "Hacettepe Üniversitemiz ile aşı reddi sebeplerine ilişkin bir çalışma yapıyoruz. Aşı reddinde bulunulan iller ve sebeplerini araştırıyoruz. Burada sağlık okur-yazarlığı konusunda da önemli sorunlar olduğunu görüyoruz. Aşıyla ilgili negatif bilgilendirmeler ve buna yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmayı bize mart sonunda sunacaklar. Bilim heyetimiz de ona göre yeni politikalarımızı belirleyecektir." dedi.

"Kimseye suç duyurusunda bulunmadık"

Gümüş, son günlerde medyada sıkça yer alan "grip aşısı"na ilişkin tartışmalara da değindi. Bakanlık olarak grip aşısını zorunlu tutmadıklarına dikkati çeken Gümüş, isteyenlerin aşı yaptırabileceğini, istemeyenlere de zorla aşı yaptırılmadığını söyledi.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın "grip aşılarının içinde alüminyum olduğu ve aşı yaptıranların alzheimer hastalığına yakalanacağı" yönündeki açıklamalarına ilişkin de değerlendirmede bulunan Gümüş, aşının bilimsel bir konu olduğunu ve yapılan açıklamaların da kanıta dayalı olması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığının toplum sağlığı üzerinde sorumluluğu olduğunu anımsatan Gümüş, "Sağlıkla ilgili bir konuda topluma direktif veriyorsak, mutlaka bilimsel verilere dayanması gerekiyor. Bu konunun mutlaka bilimsel arenada ve kanıta dayalı olarak tartışılması ve değerlendirilmesi lazım." dedi.

Sağlık Bakanlığının Prof. Dr. Canan Karatay'ın açıklamalarından dolayı soruşturma açmadığını belirten Gümüş, bu konuda savcılığa da bir suç duyurusunda bulunmadıklarını söyledi.

grip asisi
aşı yaptırmayanlar
eyüp gümüş
Yorum (5)
troyka
Ortada bir güven sorunu var. Sürekli doktor düşmanlığı yaparak "doktor efendi dönemi"ni bitiren, "doktor iğne yaparsa felç bırakabilir" diyen dönemin başbakanı ve sağlık çalışanlarını her türlü şiddete hakarete tehdite karşı korumasız bırakan dönemin sağlık bakanının eseri bunlar. Karşımızdaki adama laf anlatamaz hale geldik, adam dinlemiyor, karşında sırıtıyor; acınacak derecede cehaletine rağmen doktorla alay etme hakkını kendisine veren yöneticilerden mutlu. Hekimine güvenmiyor; ama ekranda gördüğü sahte psikologlara, çakma diyetisyenlere, yalancı uzmanlara güveniyor. Hekimin saygınlığını siz bürokratlar ve siyasetçiler paramparça ettiniz beyler! Yanlışınızı görmekte çok geç kaldınız! Hadi ayıklayın şimdi pirincin taşını!
40
Cevapla
buyrun bakalım
aşı yaptırmak istemeyen aile davayı kazandıktan sonra artık ne yapsanız boş...
8
Cevapla
Yemrey
Belli bir yaşın üzerindeki kalp hastalarına aşı öneriyoruz hastalar yaptırmıyor korkuyor, gribal enfeksiyon ve kalp yetersizliğinden ölen yığınla kalp hastası var. Canan karatay ın bu ölümlerde hiç mi sorumluluğu yok. Sağlık bakanlığı SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMALI DAHA FAZLA HASTA ÖLMEDEN
4
Cevapla
yemrey
'Karatay'a bilimsel ol' çağrısı ne demek! Aşı yaptırmayıp ölen çocukların, kalp hastalarının vebali ne olacak. Medya'nın desteklediği doktorlar konuşuyor millet de medyada çıktı diye bunlar doğru konuşuyor zannediyor. Ağzı olan konuşuyor. Sağlık bakanlığı SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMALIDIR. CANAN KARATAY'IN AÇIKLAMALARI HALKIN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTEDİR. PUBMED de kendi alanında SCI veya SCI-Expanded yayını olmayan sözüm ona PROF. doktorların açıklama yapması hüküm vermesi hukuk yoluyla engellenmelidir.
8
Cevapla
Frankie Bellevan
Canan Hocam asıl anlatmak istediklerini bir türlü anlatamıyor.. Aşırı heyecanı ve kendisine yönelik Medya yönlendirmesi kendisini sıkıntıya sokuyor.. Ne yazık ki farkında değil... Aslında iyi niyetli , ama Kendisini , Egosunu savunma ve ispatlama gayreti için harcadığı çaba kendisini sıkıntıya düşürüyor... Ahmet Rasim Hoca Canan hocama epeyce mermi taşıdı.. Beraberce programlara çıktılar.. Rasim Hoca'nın konu hakkında düşüncelerini bekliyoruz...
42
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir