Medimagazin logo

Rektörlük atamalarında "tam gün" sıkıntısı

Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğü atamasında İdare Mahkemesi'nin verdiği durdurma kararının gerekçesi gözleri YÖK'ün daha önce Köşk'e gönderdiği rektör isimlerine çevirdi.
Rektörlük atamalarında "tam gün" sıkıntısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğü atamasında İdare Mahkemesi'nin verdiği durdurma kararının gerekçesi gözleri YÖK'ün daha önce Köşk'e gönderdiği rektör isimlerine çevirdi.

YÖK'ün tıpkı İdare Mahkemesi'nin 'Kısmi statüde çalışan rektör olamaz' gerekçesinde olduğu gibi başka üniversitelerde de kısmi zamanlı adayların dosyasını Cumhurbaşkanı'na gönderdiği ortaya çıktı.

YÖK yetkilileri, "kısmi zamanlı iken atanan ve atandığı gün tam zamanlı kadroya geçen çok sayıda rektör ve dekan var" iddiasında bulundu. Bu uygulamanın Kemal Gürüz ve Erdoğan Teziç döneminde de özellikle tıp kökenli isimlerin kısmi zamanlı kadroda çalışıp aday oldukları ifade edildi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'ne atadığı Prof. Dr. Fikri Canoruç'un da kısmi zamanlı öğretim üyesi statüsünde oldukları ve atandıkları gün tam zamanlı kadroya geçtikleri ifade edildi. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın atadığı Prof. Dr. Ömer Şarlak ile 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in atadığı Prof. Dr. Sedat Arıtürk de emekli isimlerden seçilmişlerdi.

MERCEK ALTINA ALINDI

YÖK kaynakları, ayrıca sayısız ismin de kısmi zamanlı olarak görev yaparken dekan olarak göreve atandığını, atama kararının ardından tam zamanlı kadroya geçtiklerini ifade etti. Öte yandan İstanbul Üniversitesi seçimlerinde en yüksek oyu alan ve ismi Köşk'e gönderilen Prof. Dr. Ali Akyüz'ün de kısmi zamanlı statüde çalıştığı belirtildi. YÖK Başkanvekili İzzet Özgenç'in bir çalışma başlattığı ifade edildi.

GÖZDEN KAÇAN YOK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da "YÖK'te gözden kaçma falan olmadı. İstanbul Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Ali Akyüz de kısmı statüde çalışıyor. Biz bir şey dedik mi? Kanun, göreve geldiği ilk gününde bile olsa tam zamanlı statüye geçme hakkı tanıyor" dedi.
(Kıvanç El/Akşam)
rektörlük
atamalarında
"tam
gün"
sıkıntısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir