Medimagazin logo

Rahim naklinde 'her şey yolunda'

Dünyada kadavradan ilk rahim nakli yapılan hastanın tedavisi steril odada sürüyor. Ameliyatı yapan Doç. Ömer Özkan, "Her şey yolunda, odasına giriş ve çıkışları hastamızı riske etmeyecek şekilde yapıyoruz" dedi.
Kaynak: ntvmsnbc
Rahim naklinde 'her şey yolunda'
Doç. Dr. Ömer Özkan tarafından rahim nakli yapılan 21 yaşındaki Derya Sert, sağlığına kavuşacağı günü bekliyor.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA - Aynı hastanede Eylül 2010'da Türkiye'deki ilk çift kol naklini de gerçekleştiren AÜ Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, ameliyatın üzerinden 7 gün geçtiğini ve tedavi sürecinin normal seyrinde gittiğini söyledi.

 

Doç. Dr. Özkan, Derya Sert'e, nakli yapılan organ ısısını vücut ısısı ile eşit tutmak ve kan dolaşımını artırmak için ışık tedavisi uygulandığını belirtti.

 

KADINLARA BÜYÜK UMUT OLACAK
Yöntemin başarılı olması halinde rahmi olmayan kadınlar için büyük bir ümit ışığının doğacağını kaydeden Doç. Dr. Ömer Özkan şöyle konuştu:

 

"Ameliyat sonrasında 6 günü geride bıraktık. Daha önce de ilk 10 günün çok önemli olduğunu söylemiştik. Tabii ki 10 gün atlatıldıktan sonra her şey bitmiş olmayacak. Önemli olan kritik 10 günün atlatılması, ardından geçecek 6 ay bizim için çok önemli. Hastamızın takibini titizlikle sürdürüyoruz. Her şey yolunda, hastamızın steril odadaki tedavisi sürüyor. Operasyonun hassasiyeti göz önünde tutularak, odasına giriş ve çıkışları hastamızı riske etmeyecek şekilde yapıyoruz."

 

TELEFONLAR KİLİTLENDİ
DHA’nın haberine göre, AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ve ameliyat ekibinin geçen salı günü yaptıkları açıklamanın ardından hastane telefonlarının kilitlendi. Mail adreslerinin mesaj bombardımanına tutulduğunu söyleyen yetkililer, bugüne kadar 500 hasta ve yakının başvuruda bulunduğunu, rahmi olmayanların yanı sıra, çocuğu olmayanların da telefon ederek kendileri için de ileride ışık doğup doğmayacağı konusunda bilgi edinmek istediklerini söyledi.

rahim
naklinde
'her
şey
yolunda'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir