Medimagazin logo

Radyologlara özel"olgu" sitesi

Ankara Onkoloji Hastanesi'nde uygulamaya geçen “Olgusun” isimli vaka paylaşım platformunda, özellikle kanser hastalarının tomografi, MR gibi görüntüleme sonuçları değerlendirilmek üzere radyologların görüşüne açıldı.
Radyologlara özel"olgu" sitesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İnternet üzerinden ulaşılan sisteme üye doktorlar, onlarca kanser hastasının görüntüleme bilgilerine tek tuşla ulaşabiliyor. Böylece radyologların daha çok hastayı değerlendirip, kanser teşhisinin net konulması için gerekli eğitim ortamı sağlanıyor.

 

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Kemal Arda, onkolojik hastaların görüntülemelerinden oluşan bir arşiv sistemi oluşturduklarını bildirdi.


Özellikle radyologlar olarak uzun yıllardır değerlendirmeye aldıkları onkolojik hastalardaki deneyimleri genç radyologlarla paylaşmak istediklerini dile getiren Arda, bunun için “Olgusun” isimli bir site hazırladıklarını belirtti.

 

Sitede özellikle önemli onkolojik vakaların görüntüleme sonuçlarını paylaşıma açtıklarını dile getiren Arda, ayrıca hastaların kısa öykülerinin ve diğer doktor görüşlerinin sitede yer aldığını söyledi.

 

Vakaların kimliğinin bütünüyle gizli olduğunu anlatan Arda, kötü amaçlı kullanımlara karşı sitenin sadece şifre verilen doktor ve radyologlar tarafından kullanılabildiğini belirtti.
Vakalarla ilgili uygulama yapan sitelerin bulunduğunu dile getiren Arda, ancak Olgusun'u radyoloji alanındaki Türkçe tek örnek olarak bildiğini söyledi.

 

"GENÇ RADYOLOGLARA HIZLI EĞİTİM SAĞLIYOR"

 

Onkolojik vakalarda karar vermenin deneyim gerektirdiğine işaret eden Arda, şöyle konuştu:
"Onkolojik radyoloji farklı bir ilgi alanı. Bu ilgi alanında eğer radyologlar onkolojik vakayı az görüyorlarsa tedirgin olabilirler. İkinci bir görüşe ihtiyaç duyabilirler. Bu sitenin başlığı altında birbirleriyle vaka tartışabilirler ve hatta kendileri ilginç gördükleri vakaları da editörün izni olmak şartıyla siteye ekleyebiliyorlar. Dolayısıyla herkes deneyimlerini, bilgilerini de aktarabiliyor. Şu an, olgusun.com adresinden verilen platforma 100'ün üzerinde radyolog katıldı. Ücretsiz üye olunabilen siteye daha fazla radyoloğun katılmasını bekliyoruz."

 

Arda, sisteme doktorların tüm görüntülemeleri belli formatta dijital ortama atma imkanı sağladığını da belirterek, böylece sistemin doktorlara kendi arşivlerini oluşturma şansı da tanıdığını sözlerine ekledi.

radyologlara
özel"olgu"
sitesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir