Medimagazin logo

Psikoterapi notlarını sakladığı gerekçesiyle psikiyatriste dava açıldı!

Ankara’da psikoterapi notlarını sakladığı gerekçesiyle bir psikiyatrist hakkında dava açıldı. Türkiye Psikiyatri Derneği davaya tepki gösterdi
Kaynak: TARAF - DİLEK GEDİK
Psikoterapi notlarını sakladığı gerekçesiyle psikiyatriste dava açıldı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara’da çalıştığı klinikten ayrılırken hastalarına ait psikoterapi notlarını da beraberinde götüren Psikiyatri Uzmanı hekim hakkında “güveni kötüye kullanma” suçlamasıyla dava açıldı. Yarın görülecek davanın seyri, “psikiyatrist-hasta ilişkisi” ve “hasta mahremiyeti” açısından ruh sağlığı alanını yakından ilgilendiriyor.


Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yarın ilginç bir dava görülecek. Psikiyatristlerin gözü, iş akdini feshettiği özel bir sağlık kuruluşundan ayrılırken psikoterapi notlarını da yanında götürdüğü için “güveni kötüye kullanmak” suçlamasıyla hakkında kamu davasını açılan Psikiyatri Uzmanı Dr. Hande Karakılıç’ın duruşmasında olacak. Psikiyatri uzmanlarının da destek vermek için adliyede olacakları davanın seyri, ruh sağlığı alanında “hasta mahremiyeti” açısından da önem taşıyacak. Hekimlere göre, hastanın psikoterapide çocukluk dönemi, cinsel yaşamı gibi özel hayatına ilişkin anlattıkları psikoterapist için korunması zorunlu meslek sırrı niteliğinde.

‘HEKİM ETİK DAVRANDI’
Ruh sağlığı alanında faaliyet gösteren tüm kişi ve kurumları ilgilendiren dava için Türkiye Psikiyatri Derneği yönetimi de meslektaşlarını duruşmayı izlemeye çağırdı. “Psikoterapi notları hekime aittir. Meslek etiği gereği bu notların gizliliğini saklama yükümlülüğü olduğundan, herhangi bir kurum değişikliğinde hekimin kendine ait psikoterapi notlarını yanında götürmesi hekimden beklenen etik davranıştır” denilen çağrıda, suçlanan hekimin yanında yer alınacağı duyuruldu.

psikoterapi
notlarını
sakladığı
gerekçesiyle
psikiyatriste
dava
açıldı!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir