Medimagazin logo

Pektus deformitesine endoskopik tedavi

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kunduracı göğsü olarak bilinen pektus deformitesi tedavisinde farklı çözüm sunuluyor.
Pektus deformitesine endoskopik tedavi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA-Hastane Başhekimi ve Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, endoskopik yöntemle gerçekleştirilen tedavinin hastayı kısa sürede iyileştirdiğini belirtti.


     Doç. Dr. Abdullah Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi pektus deformitesini endoskopik yöntemle tedavi etmeye başladıklarını bildirdi. Hastalıkta sıklıkla göğüs kemiğinin içeri doğru çökük olduğunu nadir olarak da çıkıntının dışarı doğru bulunduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'de göğüs kafesinde bu tip sorunları olan yaklaşık 250 bin kişi olduğunun tahmin edildiğini, hastalığın erkeklerde daha sık ortaya çıktığını ve bu anomalinin beyaz ırkta her 400 doğumda bir görüldüğünü açıkladı.


     Hastalığın görüntü bozukluğu oluşturduğu için hastalara bugüne kadar standart cerrahi düzeltme yöntemi uygulandığını ifade eden Erdoğan, şu bilgileri verdi:


     ''Eski yöntemde göğüs ön bölgesine yapılan 10-20 santimetrelik bir kesi ile kemik yapılara ulaşılıp, şekil bozukluğu olan kaburga ve kıkırdaklar çıkarılıyordu. Göğüs kemiği de kesilerek düzeltilip sabitleniyordu ve bu şekilde göğüs duvarına şekil veriliyordu. Ama artık yeni uygulamaya başladığımız endoskopik yöntemle hastalarımıza farklı bir çözüm sunuyoruz.''


     Uygulamanın dünyada yaklaşık 8 yıldır, Türkiye'de ise son birkaç yıldır yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yeni uygulanmaya başlayan endoskopik yöntemin avantajlarını, ''Hasta kısa tedavi süresi, konforlu tedavi sonrası süreç yaşıyor. Yeni yöntemle tedavi ettiğimiz hasta sayısı şimdiden onlarca oldu. Bunların yarısı erkek yarısı kadın olup yaşları 8 ile 32 arasında değişiyor'' şeklinde sıraladı.


     Eski yöntemde yaklaşık 3 saat kadar süren ameliyatın, endoskopik tedavide yarım saatten az sürede bittiğini belirten Başhekim Erdoğan, endoskopik işlemde neler yapıldığını şöyle açıkladı:


     ''Hastanın göğüs kafesinin sağ ve sol tarafından iki delik açılıyor. Daha önce ölçüsü alınıp uygun forma getirilmiş çelik barı kameralarla ekrandan takip ediyor ve kalbin önünden içeriye yerleştiriyoruz. Çelik bar şişkin olan tarafı hastaya doğru olacak biçimde takılıyor. Bar yerine oturduğu zaman olduğu yerde ters çevrilerek çökük olan göğüs duvarının öne çıkması sağlanıyor. Endoskopik olarak yapılan yeni yöntemin adına keşfeden doktorun anısına Muss yöntemi deniliyor. Ameliyat sonrası hasta birkaç gün hastanede kalarak taburcu ediliyor. Ameliyat için 10-16 yaş aralığı göğüs kafesinin bu yaşlarda kolay forma girmesi nedeniyle en uygun yaş aralığı. Hasta ameliyattan sonra günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebiliyor.''
    
 

pektus
deformitesine
endoskopik
tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir