Medimagazin logo

ÖSYM, sınav güvenliği için parmak izi ve retina önlemi alabilecek

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yeni sınav yönetmenliğine göre, güvenlik için adaylara ve görevlilere yönelik olarak parmak izi ve retina önlemi de alabilecek.
 ÖSYM, sınav güvenliği için parmak izi ve retina önlemi alabilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan sınavlarda, adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen "Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CEP TELEFONU VE İNTERNET ETKİSİZ HALE GETİRİLECEK

Buna göre, sınav binaları ve çevresinin sınav öncesi kontrolü, sınav yapılan bina içinde bulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınav güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecek. Binalara hiçbir şekilde emanet eşya alınmayacak, sınav güvenliğinde sorumlu polisler telsiz ve cep telefonlarını bina sınav sorumlusuna vermek koşulu ile koridorlarda güvenlik tedbiri almak ve bina çevresinin kontrolünü sağlamak amacıyla görev yerinden ayrılabilecekler.

SINAV GÖREVLİLERİNE DE YASAKLAR GELDİ

Sınav görevlileri de adaylar gibi sınav binasına girişte güvenlik görevlileri tarafından elle ve/veya teknik cihazlarla aranacak. Sınav görevlileri sınav binasına girişlerinde özel kimlik kartları ile sınav görev belgelerini sınav günü yanlarında bulundurmak, binaya girişte görevlilere ibraz etmek, görevlendirme belgelerini de sınav süresince görünür bir şekilde yakalarında bulundurmak zorunda. Sınav süresince, sınav binasında bina sınav sorumlusu ve bina güvenlik görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmayacak. Görevlilerin yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar ile sınav binalarına girmesine izin verilmeyecek.

PARMAK İZİ ÖNLEMİ GELİYOR

Sınavlarda adaylar ise sınav binalarına güvenlik görevlilerince elle ve/veya teknik cihazlarla aranılarak, güvenlik görevlilerince ve/veya sınav görevlilerince istenen belgeler kontrol edilerek alınacak. Adaylar, sınava girebilmek için kimlik kartını ve sınava giriş belgesini veya sınavların türü ve özelliğine göre ÖSYM tarafından istenen belgeleri yanlarında bulundurmak ve görevlilerce istendiğinde göstermek zorunda. Kendisini tanıtıcı kimlik kartı ve sınav giriş belgesi olmayan adaylar sınav binasına alınmayacak ve sınava giremeyecek. Sınav binalarında adayların yanlarında sadece sınava giriş belgeleri, kimlik kartları ve Başkanlık kararıyla sınav salonuna girmesine izin verilen alet/cihazlar bulunabilecek. Adayların, yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlarla sınav binalarına girmesine izin verilmeyecek.

Sınav sırasında sağlık kurulu raporu ile tuvalet ihtiyacını karşılamak zorunda olan adaylar hariç olmak üzere her ne sebeple olursa olsun adaylar tuvalet ve benzeri ihtiyaçları için kısa bir süre içinde olsa sınav salonundan çıkamayacak. Sınav salonundan çıkan aday kesinlikle bir daha sınav salonuna alınmayacak. Sağlık nedeniyle sınav süresince tuvalet ihtiyacı olanlar, bu durumlarını belirtir geçerli sağlık kurulu raporunu ilgili sınava ait kılavuzunda belirtilen sürede veya ÖSYM tarafından belirlenen ek sürelerde Başkanlığa bildirmek zorunda.

ÖSYM teknolojik gelişmelere bağlı olarak adayların ve görevlilerin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik sınav gizliliği ve güvenliğini sağlayacak parmak izi, retina tanıma gibi yeni önlemler alabilecek.

ösym
parmak izi
retina tarama
Yorum (2)
Rasim Levent Kılıçaslan
İsabet olur ! 11 yıl Ted Ankara Koleji'nde okudum iki yabancı dilim var. 2012 üds 80.00 2012 kpds 85.00 aldım.Bir hanım arkadaş 11 yıl ted ve sonrası odtü mimarlık 2012 kpds 93,75 bir diğeri ted ve odtü mezunu şu an bilkent ingilizce okutma 2012 kpds 93,75 . Mimar arkadaşın kamu kuruluşunda 2 ay kursa gidip 2012 kpds'den 90.00 alanlar var adama soru soruyorsun gak-guk edemiyor. Odtü bu yıldan itibaren Üds ve Kpds'yi güvenilir olmadğından yüksek lisans ve doktorada kabul etmiyor ! Benim endişem 18 aydır yapılamayan Yandal sınavı bakalım ne olacak ?
0
Cevapla
ali yazar
Bence yanlış karşılaştırma yapmışsınız. ÜDS ve KPDS de sadece okuma ve anlama sınavı olduğu için bu sınavlardan yüksek puan almak için ahım şahım bir ingilizce bilgisi gerekmez. bende hiç bir kursa gitmeden kendim çalışıp 80 aldım. bu ing bildiğim manasınz gelmez. çünkü bizde eğitim tamamen okumaya yönelik veriliyor. örneğin ingilizce bir filmi izlediğimde hiçbirşey anlamıyorum ama ingilizce altyazılı bir fransız filmini gayet rahatlıkla izleyebiliyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir