Medimagazin logo

Oda aidatlarına bir itiraz da Samsun'dan

Samsun Tabip Odası Başkanı Mithat Günaydın, oda üyeliğine pamuk ipliği ile tutunan hekimlerin, artış yerine aidatların düşürülmesini beklediğini kaydetti
Oda aidatlarına bir itiraz da Samsun'dan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Samsun Tabip Odası, tabip odası üyelik aidatlarının Türk Tabipleri Birliği (TTB) Olağanüstü Genel Kurulunda yüzde 76 oranında artırılmasına tepki gösterdi.

Samsun Tabip Odası adına açıklama yapan Oda Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, odaya üye olmak zorunda olmadığı halde üye olan resmi kurumda görevli tabipler için 2012 yılı aidatının yıllık 125 TL olarak belirlendiğini,  2013 yılında bütün üyeler için yıllık aidatın 215 TL olarak uygulanacağını anımsattı.

Genel Kurulda alınan bu karara birçok üyenin tepkisi üzerine basın açıklaması yaptıklarını ve yazıyla TTB Merkez Konseyini bu yanlıştan dönülmesi için uyardıklarını söyleyen Günaydın, şunları kaydetti:

“TTB’nin son Olağanüstü Genel Kurulunda, 75 TL olan aidatın yüzde 75’in üstünde arttırılarak 125 TL’ye çıkarılması, serbest çalışan hekimlerin oda aidatında ise artış yapılmamış olması bir ironidir. Zaten TTB Merkez Konseyine ve birçok yerde odasına güveni kalmayan, bu nedenle de oda üyeliğine pamuk ipliği ile tutunan meslektaşlarımız, artış yerine aidatların düşürülmesini beklemektedir. Buna bağlı olarak da bizler her hekimin mesleğini icra edebilmesi için, odaya üye olması gerekliliğini savunurken, Genel Kurulda alınan bu karar odaları güçlendireceğine meslektaşlarımızı Odalardan koparacaktır. Bu kararı alanlar ya bunun farkında değildir ya da az olsun bizim olsun mantığı ile hareket etmişlerdir.”

Günaydın, Samsun Tabip Odası olarak bu karardan dönülmesini istediklerini belirtirken, Samsun Tabip odası olarak Genel Kurullara katılmadıklarını, çünkü genel kurullarda çoğunluğu elinde tutanların önceden belirlediği senaryoların oylandığını ve kabul edildiğini ileri sürdü.

 

 "Üyelik aidatı yüzde 76 arttı, hekimler meslek odalarından uzaklaşacak"
 

oda
aidatlarına
bir
itiraz
da
samsun'dan
Yorum (7)
CEM ŞAHAN
Odamızın tüm basına dolayısıyla kamuya, halka hekim örgütünü ve onun genel kurulunu eleştirerek, -belki de etik ihlal yaparak-: ‘’Ayrıca Samsun Tabip odası olarak Genel kurullara katılmadıklarını, zira genel kurullarda, maalesef çoğunluk elinde olanların önceden belirlediği senaryoların oylandığı ve kabul edildiğini sözlerine ekledi.’’ Ve ‘’Zaten Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyine ve birçok yerde odasına güveni kalmayan, bu nedenle de oda üyeliğine pamuk ipliği ile tutunan meslektaşlarımız…’’ Şeklinde duyurduğu olağanüstü genel kurul hakkında TTB Merkez Konseyi’nin aşağıdaki çağrısı genel kurulumuzun niçin yapıldığını açıkça göstermektedir. TTB Merkez konseyi ile ilgili eleştirileri üretmemiz tabii ki mümkündür. Ama bunun yeri genel kurullardır. Samsunlu hekimlerin seçerek, genel kurullarda bizi temsil etmesini istediğimiz meslektaşlarımızın, basın ve halkın karşısında , hem de hiç bir zaman katılmadığı genel kurular, başkanlar toplantısı kol toplantılarına eleştiri sunması en azından haklı bir eylemsellik değildir diye düşünüyorum. Yüksek Saygılarımla DR.CEM ŞAHAN
0
Cevapla
mcelik
Mithat beyin ağzına sağlık. Kwndisini tüm soylemlerinde destekliyorum. Bir konu sormak istiyorum aidatları yukseltenlere, derdiniz hekimleri odalardan koparmak değildir. Onlar olmazsa oda ne ise yarar. Hekimler çok kazanıyor diye yapsanız oda değildir çünki çok kazanmıyorlar. Acaba nedir. Bunların dışındai sebep. Lutfen acıklayınız.
0
Cevapla
Yasa Bulent
Odalarin ne devletten ne de sermayeden gelirleri var en onemli gelirleri aidatlar Elestirmek belden asagi vurmak icin bahane aramayin ödeyen oder odemeyen odadan ayrilir, başka örgüt kurar ,iktidar yerine muhalefeti elestirme kolayligindan vazgecin gucunuz yetiyorsa gidin istediginize zincirle baglanin sonrada kolaysa iktidari elestirinde gorelim,Samsun Tabip Odasi simdiye kadar saglik sistemi hakkinda hangi ciddi elestiri ve eylemleri yapmis merak ediyorum .125 lira cokmus hadi canim sende...Bir hekim aidat fazla diye odasini terkediyorsa zaten ruhu coktan terketmistir.Gorende TTB ve Odalari elestirenler hekimler icin killarini kipirtatiyorlar konusmak elestirmek,hekim hareketini zayiflatmak disinda ne yapiyorlar diye onlara sormak lazim
0
Cevapla
Frankie Bellevan
izmir ve samsundan sonra,diğer odalardan da başlatılan yeni uygulamalar dolayısı ile lehte veya aleyhte,gerekli açıklamaları bekliyoruz.
0
Cevapla
ayt12
"Buna bağlı olarak da bizler her hekimin mesleğini icra edebilmesi için, odaya üye olması gerekliliğini savunurken," Lütfen, bu cümleyi bana biri açıklasın!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir