Medimagazin logo

Nobel Tıp Ödüllü bilim adamından konferans

Nobel Tıp Ödülü sahibi Prof. Dr. Sir John Sulston, Ankara Üniversitesi'nde (AÜ) ''İnsanlar ve Gezegen: Sürdürülebilir Kalkınmada Dünya Nüfusunun Rolü'' konulu konferans verdi.
Nobel Tıp Ödüllü bilim adamından konferans
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Manchester Üniversitesi tarafından 2007'de kurulan Bilim, Etik ve Yenilikçilik Enstitüsü'nün Müdürü olan Sir Sulston, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) toplantıları kapsamında geldiği Türkiye'de, Ankara Üniversitesi 100. Yıl Konferans Salonunda, nüfus ve gelecek konulu çalışmasından örnekler verdi.


     Sulston, son 100 yılda kişi başına düşen tüketim yaklaşık 7 kat artarken dünya nüfusunun da 7 kat arttığına dikkati çekerek, bu artışın dünya kaynakları üzerine yaklaşık 50 katlık bir yük getirdiğini dile getirdi. Bu durumun gelecekte, insanların temel ihtiyaçları olan su, enerji ve yiyecek kaynaklarında ciddi sıkıntılar yaratacağını belirten Sulston, soruna çözüm bulunmaması halinde gelecekteki tablonun daha da kötüye gideceğini söyledi.


     Az gelişmiş ülkelerdeki nüfus artışının, gelişmiş ülkelere oranla daha hızlı olduğunu vurgulayan Sulston, ''Bu nedenle sürdürülebilir kalkınma önerileri, ülkelerin yapılarına ve nüfuslarına göre değişiklik gösteriyor. Bu yolda alınacak önlemler de ülkelerin bu özelliklerine göre yapılmalı. Tüm çalışmalar da dünya ölçeğinde buluşmalı'' diye konuştu.


     İnsanlığın her geçen gün dünya üzerindeki biyolojik alanı daralttığını, bunun yanında bu alanlara duyulan ihtiyacın da gün geçtikçe arttığını belirten Sulston, bu alanda yapılacak bilimsel çalışmaların gelecek için son derece önemli olduğunu kaydetti.


     Prof. Dr. Sulston, özellikle gelişmiş ülkelerin dünya ekosistemi üzerinde baskı yarattığının belirtilmesi ve bu konu üzerindeki görüşünün sorulması üzerine de, sorunun tüm ülkeleri tehdit etmesi yüzünden ortak çalışılması gerektiğine işaret etti.

nobel
tıp
ödüllü
bilim
adamından
konferans
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir