Medimagazin logo

Nisan 2012 Dönemi Birinci Basamak Kuruluşlar İçin Ek Ödemeye İlişkin Duyuru

Nisan 2012 Dönemi Birinci Basamak Kuruluşlar İçin Ek Ödemeye İlişkin Duyuru
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilindiği üzere, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 2/11/2011 tarihli ve 28103 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 19/03/2012 tarihi itibari ile yeni yapıya geçilmiştir. Bu süreçte birinci basamakta aile hekimliği sistemi dışında kalan personelin ek ödemesine ilişkin yeni yapıya uygun olarak hazırlanan Ek Ödeme Yönetmeliği yayınlanıncaya kadar İl Sağlık Müdürlükleri ile bağlı birimlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu merkez laboratuarları ile taşra teşkilatında görev yapan personele performansa dayalı ek ödeme yapılmayacaktır.

Ancak, 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında “…..Bu fıkra uyarınca personele her ay yapılacak ek ödeme net tutarı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödeme net tutarından az olamaz. Bu madde uyarınca yapılacak ödeme sigorta prim kesintisine tabi tutulmaz.” Hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda sayılan birimlerde görev yapan tabip dışı personelin Nisan 2012 dönemine ilişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-9 uncu maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödeme net tutarların ödenmesi; anılan Yönetmelik yayımlandıktan sonra ve söz konusu yönetmeliğe uygun olarak Nisan 2012 dönemine ilişkin performansa dayalı ek ödeme net tutarları hesaplanarak, performansa dayalı net ek ödeme tutarı 375 sayılı KHK uyarınca öngörülen ek ödeme net tutarından fazla ise aradaki farkın personele ödenmesi gerekmektedir.

Tabip unvanlı personel için ise 209 sayılı Kanunun Ek- 3 üncü maddesi uyarınca yapılmakta olan döner sermaye sabit ödemesi dışında herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Anılan Yönetmelik yayımlandıktan sonra ve söz konusu yönetmeliğe uygun olarak Nisan 2012 dönemine ilişkin performansa dayalı ek ödeme net tutarları hesaplanarak, performansa dayalı net ek ödeme tutarı 209 sayılı Kanunun Ek- 3 üncü maddesi uyarınca ödenen ek ödeme net tutarından fazla ise aradaki farkın personele ödenmesi gerekmektedir.

İl Sağlık Müdürlükleri ile bağlı birimlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu merkez laboratuarları ile taşra teşkilatında görev yapan tabip dışı personele Nisan 2012 dönemine ilişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-9 uncu maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödeme net tutarlarının en geç 15/05/2012 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

İlgili birimlere önemle duyurulur.

nisan
2012
dönemi
birinci
basamak
kuruluşlar
i̇çin
ek
ödemeye
i̇lişkin
duyuru
Yorum (2)
dr aa
Birinci basamakta çalışan hekimlerin elinden döner sermayeyi de aldınız aile hekimliği yapmayan birinci basamakta kalan diğer hekimlerin suçu ne?ikinci bir iş yapma yasağı getirdiniz; ek geliri gitti.Şimdide döner sermaye vermiyorum size diyorsunuz . 1000-1500 tl performans alan tek maaşlı hekimin eline sabitle birlikte bu ay sadece 2400 tl geçecek. Haydi hayırlısı kiranı da öde ,çocuklarının okul masraflarını da karşıla ,kalanla da 1 ay geçin; yani bozdur bozdur harca ... bu ay işimiz çok zor. Bu ülkede hekime çok ödeniyor (!) haklısınız! Bu ay belli oldu en çok 2400 TL maaş alacağız...yüce devletlum böyle buyurdu allah razı olsun(!)Yani geçimimiz Allah'a kaldı artık
0
Cevapla
dr ersin arslan hastanesi çalışanı
sevgili medimagazin ekibi...ben 1 ay önce vefat eden arkadaşımızın ismi verilen gaziantep dr ersin arslan yeni adı olan eski av cengiz gökçek devlet hastanesinden bir çalışanım.belki dikkate alır gündeme taşırsınız diye bir şey paylaşmak istedim... cenaze sırasında bakan hakkında olumsuz çok sayıda slogan atılmasından sonra çok geçmeden hastanemizin ek ödemelerinde yarıya yakın çok ciddi düşüş oldu ve bu bir süre daha devam edecek... ilşki kurmak istemesem de sloganların hemen ardından gelmesi çok dikkat çekicidir. saygılarımla...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir