Medimagazin logo

NanoTıp Dünya KongresiAntalya’da başladı

Antalya Belek'teki Calista Luxury Resort Otel'de düzenlenen Nanotıp Dünya Kongresi'nde bu alanda uluslararası düzeyde çalışmalar yürüten değişik ülkelerden 50'ye yakın bilim insanı biraraya geldi.
NanoTıp Dünya KongresiAntalya’da başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA - Kongreye başkanlık yapan Dr. Gürer Budak, kongrenin açılışı dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, nanotıbbın şimdiye kadar kabul edilen ve uygulanan tıbbi yöntemlerde önemli değişiklikler yapması, farklı tanı ve tedavi yöntemleri sunması dolayısıyla dünyada üzerinde en çok çalışılan konulardan biri haline geldiğini söyledi.


     Nanoteknolojinin gelişmiş ülkelerde yeni bir ''sanayi devrimi'' olarak nitelendirildiğini belirten Dr. Budak, ''Geçmişte bilgi ve AR-GE'ye dayalı önemli sanayi devrimlerine hazırlıksız yakalanan Türkiye, nanoteknoloji ve nanotıp konusunda çok iyi bir zamanlama ile yatırım planlaması yaptı. Özellikle Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜBİTAK'ın AR-GE fonlarının doğru biçimde yönlendirilmesi konusunda ortaya konulan yaklaşım takdire değer'' dedi.


     Dr. Budak, Uluslararası Nanotıp Akademisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen kongrenin 6 Ekime kadar süreceğini söyledi.


     Dr. Budak, ilki geçen yıl Pekin'de düzenlenen Dünya Nanotıp Kongresi'nin bu yıl da saygın bilim insanlarını Antalya'da bir araya getirdiğini ve ileri teknoloji gerektiren bu alanda son dönemlerde yapılan çalışmaların paylaşılacağını belirtti.


     ''Uluslararası Nanotıp Akademisi''nin 2008 yılında ABD'de yapılan bir toplantı ile kurulduğunu hatırlatan Dr. Budak, akademinin üç kıtada nanotıp konusunda çalışmalar yürüten bilim insanlarını tek bir çatı altında toplamayı ve nanotıp biliminin uluslararası mesleki örgütlenmesini oluşturmayı amaçladığını kaydetti.


     Dr. Budak, Türkiye'de çok önemli nanoteknoloji merkezlerinin bulunduğunu, nanotıp konusunda önemli yatırım ve eğitim çalışmalarının yapıldığını vurguladı.


     Dünyada nanotıp alanında yüksek lisans-doktora eğitimi veren çok az üniversite olduğunu, Türkiye'de ise Gazi Üniversitesi Nanotıp Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi Nanotıp Anabilim Dalı'nın bu konuda dünyadaki ilk örneklerden biri olduğuna dikkati çeken Dr. Budak, şu bilgileri verdi:


     ''Antalya'da yapılan kongre, 'nanotıp' başlığı altında Türkiye'de düzenlenen ilk dünya kongresi. Bu organizasyonun ülkemizde yapılıyor olması, Türkiye'nin gerek insan kaynağı ve gerekse altyapı olarak nanoteknoloji-nanotıp konularında dünya çapında kabul gören bir ülke konumuna geldiğinin göstergesi''

nanotıp
nanoteknoloji
kongre
gürer budak
tubi̇tak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir