Medimagazin logo

Namuslu bilim adamlarına ihtiyaç var

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın “Dünyanın, sorun odaklı, ihtiyaç odaklı araştırmalar yapan namuslu bilim adamlarına ihtiyacı var” dedi.
Kaynak: SABAH
 Namuslu bilim adamlarına ihtiyaç var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrasya Bir Vakfı Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Avrasya Bir Vakfı'nın düzenlediği "Küresel Bağlamda Bilim Üzerinden Oynanan Oyunlar" paneline konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın "ilim adamı kimdir? Bilim adamı kimdir? Namuslu bilim nedir? Namuslu olmayan bilim nedir?" sorularının irdelenmesi gerektiğini belirterek, "Gerçek bilim adamları ölümsüzdür. Bilim adamlarının ölüm tarihleri, kendisinden en son bahsedildiği gündür" dedi.

Konuşmasında "İlim adamı, bilinenlerin üzerine yeni bir şeyler koyandır" diyen Prof. Dr. Aydın şunları söyledi:

"İslam ülkelerinin en büyük sorunu, aktarıcı akademisyenliğin üzerine çıkamayıp, bilim adamı yetiştirememesidir. Tüm dinlerde ve inanışlarda bilim adamları hep ön planda tutulmuş, onlara ilahi bir önem atfedilmiştir. İslam inancına göre, ilim adamının kaleminden boşalan mürekkep, şehitlerin kanından daha kutsaldır. Kur'an da yüzlerce kez, (neden düşünmüyorsunuz) diye sorulmaktadır. New Jersey'de, sabahın 5'inde on binlerce Yahudi'yi ayakta, işlerine koştururken görürsünüz. Bunların para ihtiyacı mı var? Hayır. Dünyanın, sorun odaklı, ihtiyaç odaklı araştırmalar yapan namuslu bilim adamlarına ihtiyacı var. Bilimde kesinlik yoktur, son nokta da yoktur. İlim insanlığın ortak malıdır. İlmini insanlığa aktarmayanlar, bütün semavi dinlere göre vebal altındadır. Bilgi insanın ayrılmaz parçası olmalıdır. İlim insanlığı, fani hayattan baki hayata geçirip, baki kılacak şeydir.


TIP KARTELİ İSTERSE GENLERİ AKTİVE EDEBİLİR

İnsanda; akıl-ruh-vicdan üçlüsü, şeytan-nefis-zeka üçlüsüyle daima çatışma halindedir. Nefis grubu hakim gelirse, şeytani bir durum ortaya çıkar. Endülüs'ten bize sadece 30 kitap kaldı, bunlarla atomu parçaladık. Eğer yakılan 1 milyon kitap kalsaydı, bugün yıldızlar arasında seyahat ediyor olabilirdik. Her toplumun gen haritası ayrıdır. Gen araştırmasıyla o toplumun ne gibi hastalıklara yatkın olduğu görülür. Tıp karteli isterse, o genleri aktive edebilir. Bu nedenle doktorlarımızın eğitimini ilaç şirketlerine bırakmamalıyız."


"BİLİMSEL DİKTATÖRLÜKLER GİDEREK GÜÇLENİYOR"

"Microsoft'un sahibi Bill gates, sıradan, siyasi hesapları olmayan bir işadamı mı? Yoksa devasa serveti ve kadrosundaki binlerce süper beyinle küresel bilimsel diktatörlüğün bir mensubu mudur?" şeklinde soran Prof. Dr. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD Başkanı Eisenhower bir konuşmasında şöyle bir uyarıda bulunmuştu: "Bilim adamlarının, kamu politikaları tarafından veya paranın gücü tarafından tahakküm altına alınması olasılığı her daim mevcuttur ve bundan kaçınılması gerekir. Diğer yandan devletin, bilimsel-teknolojik elitin esiri haline gelmesi gibi bir tehlike karşısında da teyakkuzda olmalıyız. Bugün, giderek güçlenen (bilimsel diktatörlüklerle) karşı karşıyayız.


"DÜNYA GİZLİ İTTİFAKLARLA DEĞİL, FİKİRLERLE YÖNETİLİYOR"

Dünyamız gizli ittifaklarla değil, fikirlerle yönetiliyor: Gücün, paranın, ırkın, politikanın fikirleriyle… Bu fikirler önündeki tek sorun ise, yeni fikirler… Fikirler, güçlü şeylerdir; imparatorlukları kurdukları gibi, aynı hızla yıkmayı da başarırlar.
Dr. Martin Luther King, 1967 yılında yaptığı "Vietnam'ın ötesinde" başlıklı meşhur konuşmasında şöyle demişti: "Makineler ve bilgisayarlar, mülk hakları, insanlar için giderek daha büyük bir önem kazanırken, ırkçılık, materyalizm ve militarizmin yarattığı dev üçlüye ise, kimse söz geçiremiyor."
Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, beyin ve sinir cerrahisi alanında kullanılan ve dünyada ilk defa kendi adı ile (Aydın Tekniği) literatüre geçen yeni bir ameliyat tekniği geliştiren, ulusal ve uluslar arası bir çok bilimsel ödüle sahip olması ile tanınıyor.

namuslu
bilim
adamlarına
ihtiyaç
var
Yorum (3)
Mücahit Altuntaş
İlaç şirketlerinin sponsorluğunda hekimlerin ilaçları tanıtıcı bilgi vermesi , kongre düzenlemek etik değildir. Çeşitli yaklaşımlar tartışılabilir.Açıklık olmalıdır.İlaç herhangi bir ürün gibi reklamı , tanıtımı, piyasası olabilecek bir ürün olamaz. Çünkü basit bir biçimde hasta hekim iişkisi asimetrik ilişikidir.Böyle asimietrik ilişki hekim vicdanına piyasa matığı ve marketing olarak tahvil edilemez.Yanlış zincirlem sonuçlara yol açar.Bir tanesi basit olarak yıllardır ifade edeilen gereksiz ilaç tüketimidir.Milyarlar çöpe gitmektedir. Derneklerin , ilaç firmalarının , Sağlık Bakanlığının bu konuda kriterler koyup, bu kriterleri yani firma hekim dernek ilişkisini üyelerine açıklamak sorumluluğu vardır. Doğrusu , en doğrusu firma sponsorluğu altında bu tür ilişkilerin etik olarak yasaklanmasıdır.İlaç firması , hekim, dernek ilişkilerinin bu açıklıklığı , şeffaflıklığı ,onları izleyen hekim ve sağlık çalışanlarının tutum olması , farkındalık açısından önemlidir.Etik bunu gerektirir. İlaç firma sponsorluğunda konuşan hekimlerinde eğer konuşmadan para alıyorsa , kullandıkları bilimsel nüfüsü konuşmanın başında kariyerleriyle birlikte söylemek sorumlulukları ( aslında bana göre yükümlülük ! ) olmadır. Hekim ilaç firma ilişkilerinin doğrudan tanıtım amaçlı olması pek çok yanlış tutumu, doğrudan yada dolaylı etkilenmeyi , yani sonuçta gereksiz ilaç yazımını tetkiklemektedir. Bu süreç baştan önlenmelildir.Yani yasaklanmalıdır. Bir ilaç tanıtımını doğrudan ilaç firmasında çalışan biri tarafından ,kurumsal kimliği tanımlanmış ve hiçbir promosyon çalışması olmadan gerçekleştirilmedir. Yani promosyon sağlığa ve ekonomiye zararlıdır. Şimdi sayın Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın'a kulak verelim. "Endülüs'ten bize sadece 30 kitap kaldı, bunlarla atomu parçaladık. Eğer yakılan 1 milyon kitap kalsaydı, bugün yıldızlar arasında seyahat ediyor olabilirdik. Her toplumun gen haritası ayrıdır. Gen araştırmasıyla o toplumun ne gibi hastalıklara yatkın olduğu görülür. Tıp karteli isterse, o genleri aktive edebilir. Bu nedenle doktorlarımızın eğitimini ilaç şirketlerine bırakmamalıyız" Bu son cümleye daha derinlemesine ve hayatın her alanda sorgulanmak üzere katılıyorum. Saygılarımla. Dr.Mücahit Altuntaş
0
Cevapla
Frankie Bellevan
“dünyanın, sorun odaklı, ihtiyaç odaklı araştırmalar yapan namuslu bilim adamlarına ihtiyacı olduğu kadar;bu bilim adamlarını,IQ'su yüksek insanları koruyup kollayacak onları altından kalkamayacakları maddi,manevi yüklerin altına sokup ezmeyecek hükümetlere ve hükümet politikalarına da ihtiyacı var."
0
Cevapla
Mazlum Okumuş
Tüm bilim insanlarını "koyun gütmeyi bilmeyen insanlar" olarak kategorize eden politikacıların yönettiği ülkelerde o dediğiniz cinsten bilim insanları olmaz İsmail Bey, olsa da verimli olamazlar. Böyle ülkelerde meydan üç kağıtçı, bilim hırsızlığı yapan, uyduruk araştırma düzenleyen, tarikat, mezhep, dernek, kişi, politikacı, parti teşkilatı torpilli bilim insanı döküntülerine kalır. Onlar yönetirler diğerleri ise ezilenlere dönüşür. Sağlık alanı en iyi bildiğimiz alan olduğuna göre etrafınıza bakın örneklerini görmeniz pek zor olmayacaktır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir