Medimagazin logo

Müezzinoğlu: Bölgedeki personele bir maaş ödül verdik

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yüksek sezaryen oranlarının önüne geçebilmek için 2018'e kadar kademeli ilerleyecek bir eylem planı hazırladıklarını söyledi. Bakan, operasyon bölgesindeki sağlık çalışanlarına da bir maaş ödüllendirme yaptıklarını söyledi.
Müezzinoğlu: Bölgedeki personele bir maaş ödül verdik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Müezzinoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"O bölgede hizmet veren sağlık çalışanlarımızın ek ödemeyle karşılanabilecek bir durumu yok. O arkadaşlarımızın beklentisi de bu değil. Ambulansların ateşe verildiği veya kurşunlandığı ortamlardan yılmadan korkmadan sağlık hizmeti veriyorlar.

Onlar açısından manevi anlamda ödüllerin en büyüğüne layıklar. Sağlık Bakanlığı olarak yasadan kaynaklanan bir maaşlık ödüllendirme yetkimiz varmış.Bu vesileyle onu öğrendik. Dolayısıyla onlara bu ödemeyi yaptık.

Sağlık konusunda hizmet aksaması yok. Hakkari'de bir hastanemizin önünde bomba yüklü araç patlatıldı. Sur ve Cizre'de aile sağlığı merkezlerimiz tahrip oldu. 29 ambulansımız tahrip edildi. Bunlar hemen yenilendi. Bizim sağlık hizmeti sunumunda bir sorunumuz yok.

24 saat teyakkuzda olan ekibimiz var. Güvenli ortamın olduğu her yerde biz varız. Biz sağlık hizmeti sunan ve bölgeyi terk etmek isteyen kim varsa güvenli ortamı sunuyoruz.

Kadın doğum ekiplerine, annenin doğumla ilgili eğitimlerini verme zorunluluğu getirilecek. Anne normal doğuma hazırlanması için birinci basamak bu. Sezaryen olağanüstü durumlar için.

Doğumların yüzde 51'den fazlası sezaryen. Bu sağlık bilimi açısından doğru kabul edilecek bir durum değil. Devlet hastanelerinde bu rakam yüzde 35.5. Üniversitelerimizde oran yüzde 63.8. Özel hastanelerdeki oran ise yüzde 69.5, 70.

Üniversitelerimizin şöyle bir zorunluluğu var. Riskli vakalar üniversitelerimize gidiyor. Üniversitelerimizde oranın yüksek olması kabul edilebilir ama özel hastanelerde kabul edilebilir değil.

Özel hastanelere hedef vereceğiz. Kademe kademe hedef konulacak. İstenilen düzeye inmediği zaman üzerindeki ödemeler yapılmayacak.

Şimdi 4 yıllık bir eylem planı hazırlıyoruz. Bu eylem planı kademe kademe uygulanacak. Geçtiğimiz yıl bilgilendirme yaptık. Mart ayı sonunda, 2018'e kadar kademeli ilerleyecek bir eylem planını tüm kamuoyuna deklare edeceğiz."
 

gündem
sağlık bakanı
terör bölgesi
sağlık personeli
bir maaş ödül
sezaryen
Yorum (9)
Murat celikten
Ben yıllardır biliyorum siz yeni mi öğrendiniz maaşlı ödüllendirmeyi? Neden beni bakan yapmadıklarî belli oldu...
21
Cevapla
Mehmet dt
Şırnakta dis tabibiyim bu zamana kadr böyle bir ödeme almadik ayrica doner sermayeler bile yatirilmadi hizmet puaninin bes katina cikarilma sözü de askida kaldi
4
Cevapla
Giray Ataman
Sayın Bakanım, kurumsal ek ödemesi olmayan kurumlarda çalışan hekimler yıllardır ne Döner, ne Performans alamadıkları için mağdur edilmektedir. Bu mazlumlar için ikramiyeden vazgeçtik, adil bir düzenleme yapmayı düşünmüyor musunuz hala?
3
Cevapla
Nobody
Diyarbakır'da çalışıyorum, fazla maaşı bırakın, dönerler Türkiye'nin en düşüğü. Yalanlarla ülke yönetiyorlar, elimizdeki döneri almasaydınız ekstra filan istemiyoruz sizden.
5
Cevapla
Hüsnü mübarek
Hayırlara vesile olmuş sayın bakanım dimi. Sizde öğrenmişsiniz maaşlı ödül diye bir kavram olduğunu...
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir