Medimagazin logo

Komplikasyonda hekimi meslekten men eden kanun teklifi geri çekildi!

AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, meslekten men cezasıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığı 36. maddenin daha detaylı çalışılması gerekçesiyle kanun teklifinden çıkarılması için önerge sunacaklarını söyledi
Komplikasyonda hekimi meslekten men eden kanun teklifi geri çekildi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, sağlık alanında düzenlemeler içeren İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

Komisyon, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ başkanlığında toplandı.

Toplantının başında usule ilişkin söz alan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu, teklifin bazı maddelerinin, Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

Özellikle meslekten men yaptırımını öngören 36. maddenin, suçların yasallığı ilkesine aykırılık taşıdığını ve yaptırımı uygulayacak kurum açısından da ciddi sorunlar yarattığını söyleyen Kaboğlu, "Ayrıca bir yetki kargaşası bulunmaktadır. Böyle bir yetki, yargı dışında bir birime verilecekse bu konuda uzman olan Türk Tabipleri Birliğine verilmelidir." dedi.

Bazı CHP ve HDP'li milletvekilleri de düzenlemedeki bazı maddelerin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

"3, 6, 27. ve 36. maddeleri kanun teklifimizden çıkarıyoruz"

Teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, Türkiye'de 20 yıllık AK Parti iktidarları döneminde birçok sessiz devrim gerçekleşmesine rağmen özellikle sağlık sisteminde yaşanan dönüşümün, en başarılı alanlardan biri olarak öne çıktığını söyledi.

Ağız ve diş hastalıklarının, tüm dünyada en sık görülen sağlık sorunlarından olduğunu, Türkiye'de de diş hekimlerine gitme sıklığının düşük olmasının, ağız ve diş sağlığı sorunlarında tedavinin, genellikle hastalığın çok ilerlediği bir dönemde gerçekleşmesine yol açtığını anlatan Düzgün, tedavideki gecikmenin ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığı bozduğunu, sağlığa ayrılan bütçeyi de arttırdığını belirtti.

Düzgün, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de nüfusun giderek yaşlanmasının, gelecek yıllarda sağlık hizmetleri sunumunda yaşlı sağlığı konusunu, maliyet ve hizmet sunumu açısından ilk sıralara getirmesinin beklendiğine dikkati çekti.

Düzenlemeyle, özellikle yaşlı sağlığı merkezi ve ağız diş sağlığı merkeziyle ilgili teklifler getirdiklerini aktaran Düzgün, şunları kaydetti:

"Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sözleşmelerinin feshine ilişkin usul ve esaslar, bu kanun teklifinde düzenlenmek istenmektedir. Ayrıca uygulamalarda karşılaşılan sorunların giderilmesi ve ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bazı düzenlemeler de var. Hekimler ile diğer sağlık meslek mensuplarınca yapılan uygulamalar sebebiyle yargı kararına istinaden idarece ödenen tazminatın devlet üzerinde kalmayarak sigorta şirketleri tarafından karşılanmasını teklif ediyoruz."

AK Parti'li Düzgün, diş hekimlerinin serbest meslek erbabının yanında çalışabilmesiyle ilgili düzenlemeler içeren 3. madde; ebelerin görev ve tanımları ile eğitim düzeyleriyle ilgili düzenlemeler içeren 6. madde; ilgili kamu ve sözleşmeli personelin yurt içi ve yurt dışında görevlendirilmesine yönelik düzenlemeler içeren 27. madde ile meslekten men cezasıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığı 36. maddenin daha detaylı çalışılması gerekçesiyle kanun teklifinden çıkarılması için önerge sunacaklarını ifade etti.

Düzgün, "3, 6, 27. ve 36. maddeleri kanun teklifimizden çıkarıyoruz. Teklif, her bir maddesi üzerinde çalışılarak verildi. Anayasa'ya aykırı olmamasına rağmen biz 4 maddeyi çıkardık, diğer 32 maddeyi burada tartışacağız." dedi.

Kasap:  36. madde kanun teklifinden çıkarıldı

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap da hekimlerin meslekten geçici olarak men edilmesini gerektirecek durumları düzenleyen kanun teklifinin geri çekildiğini duyurdu. Kasap, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hastada komplikasyon geliştiğinde hekimi meslekten men eden ve hekimleri işini yapamaz hale getiren 36. maddenin kanun teklifinden çıkarıldığını söyledi.

 

Ne olmuştu?

“İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” nde yer alan "Meslek icrası esnasında ölüme veya engelliliğe neden olmaksızın sağlığın kısa süreli ve geçici olarak bozulmasına yol açmak" şeklindeki madde hekimlerce büyük tepki toplamıştı.

Sosyal medya başta olmak üzere pek çok platformda, ilgili maddenin düzenlemeden acilen çıkarılması çağrısında bulunulmuştu.

Yeni yasa tasarısında 'meslekten men' şartlarına tepki büyük

hekim
kanun teklifi
dr ali fazil kasap
meslekten men
Yorum (19)
Mine
doğru bir karardı teşekkür ederim
11
Cevapla
Ömer Hayyam
hi̇çbi̇r mi̇lletveki̇li̇ o cümleleri̇ yazamaz, yazmaz. o cümleleri̇ belli̇ doktorlar yazmiş ve veki̇lleri̇n eli̇ne vermi̇ş; onu yazanlari, aramizdaki̇ baltanin saplarini öğrenmek hakkimizdir . bi̇leli̇m aramizdaki̇ meslek düşmanlarini
52
Cevapla
hasan
bazı tıbbi ve cerrahi işlemlerde sağlık geçici olarak bozulur, sonra düzelir. yıllar önce damar ve sinir onarımı yaptığım bir hasta beni mahkemeye verecekti, bir yıl sonra şikayetleri kaybolunca vazgeçmişti. bu durumlarda bizi ya mahkeme ya da ttb mi yargılayacak. yani defansif tıp mı yapılsın
20
Cevapla
hekim osman
anayasaya aykırı olduğu ancak komisyonda mı anlaşılabildi? halk sağlığı ve hekimlik mesleği üzerine olan toksik etkileri için zaten tonlarca şey söylenebilir de. söylesek bir tesiri olur mu işte orası muazzam bir bilmece.
28
Cevapla
hekim
recep akdağ'ı gördüm.
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir