Medimagazin logo

Koca MHRS’de yan dallarda sevksiz randevu verildiğini söyledi; aile hekimleri tepki gösterdi

Sağlık Bakanı Koca, aile hekimlerinin hastaları doğru branşlara yönlendirmesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Aile hekimleri, “Daha grip aşısını yapamıyoruz sevki nasıl yapacağız?” tepkisini gösterdi
Kaynak: Cumhuriyet - Merve Kılıç
Koca MHRS’de yan dallarda sevksiz randevu verildiğini söyledi; aile hekimleri tepki gösterdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vatandaşımız, ilk defa muayene olacağı zaman, bir sevk olmadan, kendi talebiyle endokrinoloji kliniğinden randevu alabiliyor. Aile hekimleri vatandaşlarımızı doğru branşlara yönlendirebilir. Bununla ilgili bir çalışmamız var” dedi.

Ancak, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) genelgesine göre endokrinoloji gibi yan dallar, ana dal tarafından sevk açılmadığı sürece MHRS tarafından randevuya kapalı.

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu (TTB AHEK) Başkanı Emrah Kırımlı da açıklamaya, “Sevk işlemlerini de yaparsak bu hasta sayısı 3 katına çıkar” sözleriyle tepki gösterdi.

Aile hekimine yeni yük

Bakan Koca, sağlık hizmetlerinin sunumunda basamaklandırma sistemiyle ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Koca, “Vatandaşımız, ilk defa muayene olacağı zaman, bir sevk olmadan, kendi talebiyle örneğin endokrinoloji kliniğinden randevu alabiliyor. Oysa hastanın ihtiyacının bir endokrinolog olmasını bilmesini beklemek doğru değil. Vatandaşımızı önce dâhiliye hekimi görüp, ihtiyacın bir endokrinoloji uzmanı görmesi olduğunu söylemesi lazım. Bizde, bunun yerine, kişi kendi ihtiyacını endokrinoloji olarak tanımlayıp randevu alıyor” dedi.

Sağlık hizmeti sunumunda basamaklandırma sistemi düşünülüyor mu? Bakan Koca’dan açıklama

Bakan Koca, “Bu bize katlanarak iş yükü olarak dönüyor. Gerekli çözümleri geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Koca, “Bir sağlık profesyonelinin yurttaşı yönlendirmesi daha doğru. Aile hekimleri vatandaşlarımızı doğru branşlara yönlendirebilir. Bununla ilgili bir çalışmamız var” diye konuştu.

Tepkiler geldi

Ancak, MHRS genelgesine göre yan dallardan sevk açılmadığı sürece randevu alınamıyor. Örneğin, endokrinoloji bölümü için dahiliye uzmanının hastayı sevk etmesi gerekiyor. Bu nedenle söz konusu açıklamaları sosyal medyadan paylaşan Koca’ya vatandaşlardan tepki yağdı.

Bir kişi, “Sayın bakan, direkt endokrinolojiden randevu alınamıyor. Sistem sağlık geçmişimi tanımıyor ve bana randevu vermiyor. Size eksik bilgi verilmiş sanki” ifadelerini kullandı.

'Hasta sayısı 3 katına çıkar'

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu (TTB AHEK) Başkanı Emrah Kırımlı, yan dal sevkini aile hekimlerinin yapılacağına ilişkin “Endokrinolojiden sevksiz randevu almak gibi gerçekliği olmayan bir açıklama. İnsanlara daha aile hekiminden randevu alamıyorlar nasıl endrokrinoloji randevusu alsınlar?” dedi.

En yakınındaki sağlık kurumuna gidip, oradan sağlık ihtiyacını karşılayabilmesi gerektiğinin altını çizen Kırımlı, “Dünyada da aile hekimliği sağlık sorununun yüzde 85’inin çözüldüğü yerlerdir. Bizde bir aile hekimi başına düşen nüfus 3 bin 500. Biz 11 ile 12 bin civarında hasta bakıyoruz yılda. Bakanın dediği gibi sevk işlemlerini de yaparsak bu hasta sayısı 3 katına çıkar” dedi. Kırımlı, “Şehir hastanesi yapmayıp aile hekimliği yapmaları, asistan almayıp aile hekimi almaları lazım. Dahiliyeye gidilmesi gerekir. Daha grip aşısını yapamıyoruz sevki nasıl yapacağız?” ifadelerini kullandı.

Aile hekimlerine yönelik şiddete dikkat çeken Kırımlı, “Önce saldırganları yakalasınlar. Kapımızdaki kuyruğu artırarak bu sorunu çözemezler” dedi.

saglik bakani
mhrs
fahrettin koca
aile hekimligi
Yorum (5)
Ahmet
harika haber. yurtdışı hekim danışmanlığı yapan firmalar daha çok müşteri bulabilecek.
2
Cevapla
Cihan
aman ne cok is yapiyonuz ya aile hekimleritek yaptiginiz herseye itiraz
Cevapla
Asdfghj
hergün yeni bir angarya
2
Cevapla
Yunus Ahraz
merhabalar.ben yıllardır kronik romatizma ve crohn hastası olmama rağmen mhrs den yeşil alan actirmadan rendevu alamıyorum.teshisi konan hastalar için bence mhrs direk rendevu vermesi gerekiyor.dolanbaçli yola hiç gerek yok
4
Cevapla
Mehmet Öztürk
@cihan cahile ne cevap verelim ki. zaten anlamaz.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir