Medimagazin logo

Kliniklere 'sağlık turizmi yapabilir' sertifikası gelecek

Ankara'da sağlık turizminin geliştirilmesi için yapılması gerekenler, Ankara'da Sağlık Turizmi Paneli'nde tartışıldı.
Kliniklere 'sağlık turizmi yapabilir' sertifikası gelecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Ankara Ticaret Odasında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, sağlık turizminin bazı şehirlerde öne çıkacağını, Türkiye'de son beş yıl içerisinde özel sektörün dinamiğiyle giderek ivme kazandığını belirtti.

Sağlık turizminin İstanbul, Antalya ve Ankara'da yoğunlaştığını ifade eden Gümüş, "Türkiye'ye geçen yıldan bu yana 520 bin hasta geldi, bunun 490 bini ise 2015 yılı içerisinde" dedi.

Bu hastaların 218 bininin Türkiye'ye planlı olarak tedaviye geldiğini, 250 bininin ise turizm için gelip tedaviye alındığını aktaran Gümüş, "Ankara'ya 37 bin hasta geldi. Bu hastaların 25 bini de özel sektörde tedavi olmuş" diye konuştu.

Sağlık turizminde 2 milyon hastanın hedeflendiğini dile getiren Gümüş, özel sektörün, kamu hastanelerinin, üniversitelerin hep beraber bu hizmetin ivmesini artırması gerektiğini vurguladı.

Sağlık turizminin iyi hale getirilmesi için toplantılar yapıldığını ve toplantıların devamının geleceğini anlatan Gümüş, yıl sonu itibarıyla Türkiye'de hangi şehirlerin sağlık turizminde destekleneceğinin belirleneceğini kaydetti.

Hangi merkezlerin, kliniklerin sağlık turizmi yapabileceğine ilişkin kriterlerin belirlenme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Gümüş, merkezlere "sağlık turizmi yapabilir" sertifikası vereceklerini, yıl sonunda bunları ilan edeceklerini söyledi.

Ankara, İstanbul ve Antalya dışında da sağlık turizm merkezi oluşturmayı istediklerini anlatan Gümüş, "Merdiven altında 'hastayı tedavi edeyim, ben de bu işe gireyim' trendini 2016 başı itibarıyla kaldıracağız. Çünkü buraya gelen tedavi gören mutsuz olan her hasta Türkiye için aleyhte bir puan kazandıracaktır" ifadelerini kullandı.

- "16 bin hekimi ile toplam sağlık personeli sayısı 34 bin"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci de uluslararası hastaların Türkiye'de geldikleri iller arasında Antalya'yı İstanbul ve Ankara'nın takip ettiğini belirtti. Bezci, Bilkent ve Etlik'te yapımı devam eden hastane komplekslerinin tamamlanmasıyla Ankara'nın birinci sırada yer alacağını ifade etti. Bezci, şöyle devam etti:

"Ankara'nın 16 bin hekimi ile toplam sağlık personeli sayısı 34 bindir. Hekim kalitesi ve bilimsel gücü ile lider konumda. Türkiye'nin sağlık alanında 2023 hedefleri arasında 2 milyon yabancı hasta ve 20 milyar dolar döviz girdisi yer almakta. Bizler ATO olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Ankara'yı sağlık turizminde marka haline getirmek istiyoruz."

- "Ankara'nın sağlık turizminde iyi bir potansiyeli var"

ATO Sağlık Özel İhtisas Komisyonu Başkanı İhsan Şahin ise yurtiçinden ve yurtdışından katılımcıların olduğu panelde sağlık turizmi ile ilgili neler yapılabileceğini konuşacaklarını ifade etti.

ATO Sağlık Komisyonu'nun sağlık turizminin eksikliklerinin neler olduğunu tartıştıklarını belirten Şahin, "Hem kamu hem özel bir hedef belirlemiş durumda fakat birlikte hareket etmek noktasında eksikliklerimiz var. Kamu bu alanda ciddi mesai harcıyor. Özel sektör ile kamu sektörünü nasıl bir araya getirebiliriz sorusuna cevap arayacağız. Bundan sonraki süreçte sağlık turizminde faaliyet gösteren paydaşları bir araya getireceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Ankara'nın sağlık turizminde iyi bir potansiyeli olduğunu belirten Şahin, panelin emek israfının önlenmesine katkı sunacağını vurguladı.

Panelin sonunda "Ankara'da Sağlık Turizmi Strateji Önerileri" başlığıyla hazırlanacak sonuç bildirgesi sunulacak.

sağlık turizmi
ankara
sertifika
ankara ticaret odası
sağlık bakanlığı müsteşarı
eyüp gümüş
Yorum (2)
bulut
gelsin bakalım.
0
Cevapla
drbonemaker
Nedense İzmir yok! Halbuki Diş ve Estetik de en çok hastayı çeken bölge.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir