Medimagazin logo

Katarakt operasyonu

Katarakt ameliyatlarının yüzde 80'inin gereksiz olduğu, bu yolla SGK'nın zarara uğratıldığı ve hasta sağlığının tehlikeye atıldığı iddiaları Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi.
Kaynak: HÜRRİYET - MELTEM ÖZGENÇ
Katarakt operasyonu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlık, bundan böyle hastanelerden, muayene edilen 55 yaş üstü kişilerin görme keskinliği derecelerini sisteme girmelerini isteyecek. Bakanlık bu yolla ameliyat kararı çıkan hastaları tekrar muayene etmek için hastanelere 'dur' diyebilecek. Yanlış karar verilen hastalar için hastanelere ciddi cezalar verilecek.

Ameliyatları bekletecek
Sağlık Bakanlığı, 'Katarakt Operasyonları' genelgesi ile katarakt ameliyatlarını incelemeye aldı. Konuyla ilgili Hürriyet'e açıklama yapan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, bakanlık olarak yapılan işlerin kalitesini denetlemek istediklerini belirtti. Şencan şunları söyledi: "İnsan sağlığı çok önemli. Katarakt ameliyatlarında kurallara uyulup uyulmadığını, gereksiz yere yapılıp yapılmadığını denetleyeceğiz. Uzman hekimlerimizden oluşan bir grup hastaneleri arayarak görme keskinliği sisteme girilen bazı hastaların ameliyatlarının bekletilmesini isteyecek.


Yani rastgele bir seçim yapacak. Daha sonra denetim için hastaneye gidecekler. Hasta bir kere de bu hekimlerimiz tarafından kontrol edilecek. Hastanenin yazdığı derece doğruysa sıkıntı yok. Ancak yanlış bir bilgi varsa hastane ceza alacak. Tabii ki hekimlere kendi hastanesini denetletmeyeceğiz. Çapraz denetim yapılacak. Örneğin devlet hastanesini üniversite hastanesi hekimleri denetleyecek. Devlet hastanesini de üniversite hastanesi hekimleri denetleyecek."

katarakt
operasyonu
Yorum (6)
aydin sinal
yazmistim ama tekrar yaziyorum:Büyük sehirde arkadas özel saglik merkezi acmisti,ziyaretine gittigimde tesadüfen bir göz hst.uzmani ile görüsüyordu.Ona"günde en az 5 katarak ameliyati isterim"dedigini duydum,yani Türkiyede katarak ameliyatida,sezaryan gibi tabiri caizse ayaga düsmüs.Sebep nedir?Para.
0
Cevapla
aaaa
YA EN BÜYÜK DOLAPLAR DÖNER SERMAYE RÜŞVETİ ADI ALTINDA DEVLET HASTANELERİNDE DÖNÜYORSA ONLARI KİM DENETLEYECEK ACABA
0
Cevapla
Dr Hakan
Kimse birbirini satmaz...
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
inanın ne yaptığınızı sizde bilmiyorsunuz!böyle saçma sapan şey olurmu...hekim milimetrik kararlar için beklermi....ceza geleceği endişesiyle ameliyat edermi....sizin derdiniz hastaya faydalı olmak değil !giderler arttı acıyı doktorlardan çıkartıp gideri azaltmak.....bundan sonra devlet hastanelerinda doktor kendini strese sokarmı?sokmaz cefayı yine hasta çeker bunun adı hizmet değil işkence olur!sezaryanda da aynı filmi oynadınız indikasyon olsa bile hekim sezeryen yapmıyor masum bebeler travmaya maruz kalıyor!lütfen doktorları rahat bırakın! yetti artık>
0
Cevapla
hakan demir
umarım ciddi bir şekilde uygulanır. özellikle istanbulda son 2-3 yılda sgk dan gereksiz yere yaptıkları yada yapmış gösterdikleri işlerle şişirdikleri yüksek faturalarla elde ettikleri haram para ile zincirleşen bir çok ilde göz merkezi satın alan kurumlar sıkı denetlenirse hem vatandaş hem sgk hemde hazine fayda görür. devlet yada üniversitelerde suıstimal olduğunu düşünmüyorum. bir göz merkezi her gün nasıl 20-30 -40 katarakt ameliyatı yapabildiğini açıklamalıdır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir