Medimagazin logo

Kamu Hastaneleri Genel Müdürü istifa etti

2022 yılının Nisan ayından beri Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Prof. Dr. Zülfikar Akelma istifa etti.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Kamu Hastaneleri Genel Müdürü istifa etti
Prof. Dr. Zülfikar Akelma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Prof. Dr. Akelma sosyal medya hesabından yaptığı, "İki yıldır yürütmekte olduğum Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü görevimi tamamladım. Sn Bakanımız ile görüşerek istifamı sundum, kabulü ile birlikte bugün itibari ile görevimden ayrıldım.

Bakanlığımızın sağlık tesislerinde sürdürebililir ve erişilebilir nitelikli sağlık hizmetini sağlamaya yönelik yoğun bir çalışma dönemi geçirdim. Üzerimize aldığımız görev ve sorumlulukları adalet ilkesi ile yerine getirme temel nirengi noktası olmalıdır. Bu hassasiyeti görev süresince gözetmeyi esas bildim. Eser ve çalışmalar ile gök kubbede hoş bir seda bırakmak övüncüm olacaktır.

Şahsıma güvenerek bu çalışma imkanını sunan Bakanımız Sn Fahrettin Koca'ya çok teşekkür ederim. Birlikte çalıştığımız Bakan yardımcılarımıza, birim amirlerine, genel müdür yardımcılarına, daire başkanları ve KHGM'deki bütün ekip arkadaşlarıma Şükranlarımı sunuyorum. Bayrağı benden devralan yeni genel müdür meslektaşıma kolaylıklar diliyorum. Mesleğime kavuşma heyecanı içerisindeyim. Eğitim ve akademik alanda çalışmaya, üretmeye devam:

"Ben öyle bilirim ki yaşamak 

Berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır" aşkı ile..." açıklamasıyla istifasını duyurdu.

Prof. Dr. Zülfikar Akelma kimdir?

1978 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 

2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2008 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, 2013 yılında Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıkları yan dal uzmanlık eğitimlerini tamamladı. 2017 yılında doçent, 2023 yılında profesör oldu. 2017 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na öğretim üyesi olarak atandı. Halen aynı üniversitede Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmektedir.

İki yıl süre ile çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve 4 yıl süre ile çocuk immünolojisi ve alerjik hastalıklar uzmanı olmak üzere toplam 6 yıl Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalıştı. 2015 yılında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı, 2018-2021 yılları arasında Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik görevlerini yürüttü. 2021-2022 yılları arasında Ankara İl Sağlık Müdürü olarak görev yaptı. 

Ulusal ve uluslararası alanda yayımlanmış çok sayıda çalışması bulunmaktadır. 

6 Nisan 2022'de Kamu Hastaneleri Genel Müdürü olarak atandı.

genel mudur
kamu hastaneleri genel mudurlugu
prof dr zulfikar akelma
Yorum (4)
Selim selimoğlu
sağlık bakanlığının gördüğü ender kıymetli ve başarılı bir bürokratı olduğunu düşünüyorum. gelecekte devlete daha güzel yerlerde hizmet etmenizi temenni ederim. yeri kolay dolmayacaktır.
28
Cevapla
Dr.Cevdett
çocuk i̇mmünolojisi ve alerjik hastalıkları yan dal uzmanını idareci yapmak saçmalıktı zaten. kaç uzman var ki bu alanda. arkadaşımız prof ta olmuş bu yoğun yöneticilik süresince. özel hastaneye geçip şimdiki aldığı maaşın bir kaç katını özel sektörde alır prof titri ile...
15
Cevapla
pratisyen dr.Metin
hastane evde sağlık hizmetlerinin gelişmesi için hiçbir şey yapmamıştır. evde sağlık hizmetleri özellikli bölüm olmalıdır. hekim ücreti olarak yerlerde sürünüyoruz.
6
Cevapla
Kemal dilek
@pratisyen dr.metin konudan bir haber olduğun belli. evde sağlık ve sağlıklı yaş alma ile ilgili yaptığı düzenlemeler ve bilgi işlem çalışmasını kullanmadığın boş yere yorum yaptığını tespit etmek zor değil.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir