Medimagazin logo

Kalp hastalıklarında kök hücre tedavisi

Uzmanlar, kök hücre tedavisinin standart yöntemlerle tedavi edilemeyen şiddetli göğüs ağrıları olan hastalar için önemli bir rahatlama sağlayabileceğini bildirdi.
Kaynak: CUMHURİYET
Kalp hastalıklarında kök hücre tedavisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

LONDRA-ABD'nin Chicago kentinde bulunan Northwestern Üniversitesi'nde kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu oluşan göğüs ağrısı nöbetleri olan ve standart tedavilere cevap vermeyen 167 hasta, kalplerine kanlarındaki kök hücrenin enjekte edilmesi yöntemiyle tedavi edildi.

BBC'nin yansıttığı araştırmada, uzmanların, kök hücre tedavisinin bu hastalara önemli bir rahatlama sağlayabileceği umudunu yükselttiği belirtiliyor.

Ancak, Circulation Research Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, İngiliz uzmanların çalışmanın henüz ilk aşamalarında olduğunu ve olası uzun dönemli faydalarının bilinmediğini vurguladığı ifade ediliyor.


"Kök hücre tedavisi risk de taşıyabilir"

Ayrıca, sürecin bir risk de taşıyabileceği ifade edilerek, iki hastanın kalp kasında hasara ve diğer hastalarda da kemik ve göğüs ağrılarına neden olduğu şüphesine dikkat çekiliyor.

Haberde, önceki araştırmaların hücrelerin kalp kası hastalıklarında yeni kan damarı yaratabileceğini öne sürdüğü belirtilerek, İngiliz Kalp Kuruluşu Medikal Direktörü Profesör Jeremy Pearson'un, tedavinin sürekli bir faydasının olup olmayacağının hala belirsiz olduğu konusunda uyardığı vurgulanıyor.
 

kalp
hastalıklarında
kök
hücre
tedavisi
Yorum (2)
Murad Aktan
Bu haber 2011 yılı için anlamsız. Biz ekip olarak 2005-6 yıllarında myokard infarktüsü geçirmiş (6 adet vakaya yerel etik kurulu izni ile) kemik iliği kaynaklı kök hücre uygulamasını yaptık , hastalarımızın hepsi 2011 itibarı ile gayet iyi. Niye devam edemedik? ilgili bakanlık bürokrasisi GMP şartının dayatmalarını yaptı, ekibimiz huzursuzlandı ve hasta alımını bıraktı. Şu an Almanya'da bu işlemler rutin uygulama olarak yapılmakta.
0
Cevapla
mehmet tokaç
Bende Murad bey katılıyorum. Haber bilimsel içerik olarak anlamsız. Ancak olayı gündemde tutması anlamında olumlu olabilir. Maalesef ülkemizde bu işlerle 1999'dan beri uğraşan ve ingilizlerin yapmış olduğunu 6-7 yıl önce yapmış biri olarak hala bir arpa boyu yol alamadık.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir