Medimagazin logo

Kadrolar boş kaldı, emekli hekimler göreve çağrıldı

Doktor atamalarında kadroları boş kalan Sağlık Bakanlığı, 3. kez ilana çıktı. 65-72 yaş arası hekimler için kura hazırlığı başladı. SES İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “Branş bazlı bakıldığında bazı illerde, bazı hizmetler kapanacak düzeye gelebilir” dedi
Kaynak: Cumhuriyet - Merve Kılıç
Kadrolar boş kaldı, emekli hekimler göreve çağrıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İki kez hekim atamasına çıkılmasına rağmen kadroların boş kalması nedeniyle 3. kez atama kurası için talep toplamamaya başladı. Ayrıca Bakanlık 65-72 yaş arası hekimler için de ikinci kez kuraya çıkmaya hazırlanıyor.

İlk defa ve yeniden atama kurası ile 65-72 yaş yeniden atama kurası için talep toplanacak

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın, 2023 için açtığı ilk ilanda 2 bin 669 kişilik uzman tabip kadrosuna sadece 39 atama yapıldı. Tüm alanlarda toplam 19 bin 252 kişilik kadro açılmasına karşın 6 bin 792 kişi atandı. Boş kalan kadrolar nedeniyle bakanlık, ikinci kez kadro ilanına çıktı. İkinci kadro ilanında 19 il için kadro açıldı. 2 bin 739 kadrodan 774’ü tercih edildi. Deprem felaketinin ağır yıkıma uğrattığı Adıyaman’da 36 branşta açılan 114 kişilik hekim kadrosuna, Kilis’te ise 27 kişilik kadroya kimse başvuru yapmadı. Hatay’da 213 kadroya 23, Malatya’da 81 kadroya 3, Kahramanmaraş’ta 127 kadroya 4, Gaziantep’te ise 310 kadroya sadece 20 kişi başvurdu. Mardin’de 111 kişilik kadroya dört başvuru yapılırken, Osmaniye’de 76 kadroya bir, Şanlıurfa’da da 315 kadroya sadece yedi başvuru yapıldı. 

En fazla açık Gaziantep’te 

Böylelikle içinde afet illerinin de bulunduğu altı ile başvuru oranı yüzde 10’da kalırken, beş il de yüzde 10 ile yüzde 20 doluluk oranı oldu. Öte yandan İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli’nde de ancak yüzde 40 civarında doluluk oranına ulaşılabildi. Sağlıkta şiddetin fazla yaşandığı Gaziantep, en fazla açığın olduğu ve en az tercih edilen iller arasında yer alıyor.

Çocuk yan dallarına atanan yok

Adana’da içinde yoğun bakım, genel cerrah, göğüs hastalıkları, göz, kulak burun boğaz, nöroloji, çocuk cerrahisi, çocuk hematolojisi ve onkolijisi gibi kritik branşların bulunduğu 35 branşta 52 kadro açılmasına karşın hiç başvuru yapılmadı. Gaziantep’te tüm çocuk yan dalları ve hematoloji, kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi dahil 55 branşta 176 kadroya talep olmadı. Kütahya’da 24 branşta 53 kadronun tamamı boş kaldı. Erzincan’da ise aile hekimliği, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi, nükleer tıp, tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji, tıbbi patoloji ve yoğun bakım branşlarında açılan toplam 17 kadroya hiç atama yapılmadı. 

Kadrolar boş kaldı

Bartın’da 15 branşta 19, Osmaniye’de 33 branşta 73, Mardin’de 35 branşta 92, Malatya’da 44 branşta 77 kadroya kimse başvurmadı. Sağlıkta şiddetin en çok olduğu illerden Şanlıurfa’da üroloji, kulak burun boğaz gibi önemli bölümlerin içinde olduğu 63 branş için açılan 261 kişilik kadro boş kaldı. Tüm illerde çocuk yan dallarının ağırlıkta olduğu 22 branş tercih edilmedi. Tercih sonuçlarına göre çocuk göğüs hastalıkları bölümü için açılan beş kadroya, el cerrahisi için açılan 12 kişilik kadroya yerleşen yok. Çocuk hematolojisi ve onkolojisi bölümünde açılan 13 kadroya bir kişi yerleşirken kulak burun boğaz hastalıklarında açılan 123 kadroya 23 kişi yerleşti. 

‘Bazı illerde hizmet kapanacak’

SES İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “Branş bazlı tercih edilmeyen illere bakıldığında bazı hizmetlerin, bazı illerde kapanacak düzeye geldiği, kamusal hizmetin bu illerde sunulmadığı ifade edilebilir” dedi. 

saglik bakanligi
doktor atamasi
hekim
doktor
Yorum (23)
CoşkunKBB
doktor açığını kapatmanın en iyi yolu: erken yada normal zamanda emekli olan uzman hekimlerin bulunduğu ilde emekli maaşı kesilmeksizin sözleşme yapılması , taban ve teşviklerinde artırılıp yararlandırılması en uygun olanıdır.
27
Cevapla
CoşkunKBB
her ilin sağlık müdürlüklerine dilekçe verilmesi ve oradaki boş ve acil ihtiyaç olan bölümler belirlenip sözleşme yapılmalıdır.pek çok uzman doktor özelde çalışmaktansa devletin şefkatli yuvasına dönmeyi tercih eder.
17
Cevapla
uzman
veteriner hekimlere 3 aylık kurs sonrası hekimlik hakkı verilebilir. onlar da anatomi biyokimya iç hastalıkları vb dersleri alıyor.
23
Cevapla
GENÇ EMEKLİ
ben de az önceki̇ yorumla ayni fi̇ki̇rdeyi̇m. akti̇f çalişan tecrübeli̇ emekli̇ cerrahim. devlet i̇le hemen ve hizli sözleşme yapilirsa, emekli̇ maaşim kesi̇lmezse döneri̇m.. zaten emekli̇ maaşi neden kesi̇li̇r anlamak i̇mkansiz, bi̇ri̇ açiklasa da anlasak
34
Cevapla
Dr. Nazmi Kurtaş
15 yıldır bi̇mer-ci̇mer aracılığıyla sağlık bakanlığına hep yazdım. emekli uzmn hekimler, emekli maaşı kesilmeden yalnızca poliklinik hizmetlerinde çalışsın. almanya buna benzer çok geniş adım attı. biz de uygulamaya geçeceğiz ama çok gecikiyoruz.uzmanlar, boşta, ya zeytinci, dondurmacılık yapıyor.
60
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir