Medimagazin logo

İşte Türkiye'nin en önemli sağlık sorunları

Türkiye'nin en ciddi sağlık sorunlarını tütün, alkol, obezite ve hareketsiz yaşam olarak sıralayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıklı yaşam için Ankara'da yüzüp, İstanbul'da yürüyor.
İşte Türkiye'nin en önemli sağlık sorunları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Obeziteyle mücadele günü değil, yılı ve yıllarının olması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, her ayın son pazar günü 81 ilde, toplumun farklı dinamikleriyle biraraya geldiklerini anımsattı.

Müezzinoğlu, evhanımları, üniversite öğrencileri, bürokratlar ile sabah yürüyüşleri yaptıklarını anlatarak, toplumun diğer kesimleriyle de bunu gerçekleştireceklerini dile getirdi. Müezzinoğlu, bunlardan birinin esnaf ve 19 Mayıs dolayısıyla da gençler olacağını kaydetti.

Müezzinoğlu, 77 milyona bir kültürü edindirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Sağlığım için hareket etmeliyim. Sağlığım için obez olmamam için bu gerekli" anlayışını yerleştirmek istediklerini kaydetti. Müezzinoğlu, "Sağlıklı beslenme, hareket yılı ve yılları, bundan sonra hep gündemimizde olacak" diye konuştu.

5 gün boyunca harekat

Türkiye için en ciddi sağlık sorunu olarak neyi gördüğü sorusuna Müzezzinoğlu, şu karşılığı verdi:

"Dört temel başlık var: Bir, tütün ve tütün ürünleri, buna nargile de dahil. İki, alkol. Alkolde dünya gelişmiş ülkelerine göre daha iyi durumdayız. Ama duyarlılığımızı artırmamız lazım, olduğumuz konumun gerisine gitmemiz lazım. Üç, sağlıksız beslenme ve obezite. Dört, hareketsiz yaşam. Bu dört başlık, en çok ölümlerin nedeni olan kanser ve kardiyovasküler hastalıkların da ana dört nedenidir. Bunları ne kadar kontrol altına alabilir, azaltabilirsek o kadar sağlıklı toplumumuz olacak."

Kendisinin spor yapıp yapmadığı sorusu üzerine Müzezzinoğlu, haftanın 5 günü yarım saat hareket ettiğini anlattı. Müezzinoğlu, Ankara'da yüzdüğünü, İstanbul'da yürüdüğünü dile getirdi.

"Bir cümle eklendi"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığındaki görevden almalara ilişkin haberlerin sorulması üzerine, şu ana kadar kimseyi görevden almadığını bildirdi.

Hastanelerden randevu almak için oluşturulan Alo 184 hattına ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, "Orada bir eksik kelime var. 'Bütün operatörler meşgul' diyor. İlkesel olarak 1 dakika içinde cevap verme kuralımız var. Ama vatandaşa, o 1 dakika içinde cevap verileceği orada söylenmiyor. Operatörler meşgul denilince, telefonu kapatıyor. 'Biraz bekleyin en geç 1 dakika içinde size cevap verilecektir' cümlesi ilave oldu" diye konuştu.

i̇şte
türkiye'nin
en
önemli
sağlık
sorunları
Yorum (3)
murat 124
benim listem.. populizm.. siyaset.. ahlaki cokus..
5
Cevapla
Dr
Obezitenin önlenmesi tansiyon, şeker, omurga hastalıkları, eklem hastalıkları ve daha birçok hastalığın önlenmesidir. Çok acil önlem alınmalıdır. Anaokulundan itibaren her gün okullarda 2 saat beden dersi olmalı. Çocuklara tam gün eğitime geçilmeli ve son 2 saati spor ve aktivite saati olmalıdır. Belediyeler ihtiyaç olan yerlerde ücretsiz yer tahsis ederek fiyatı 400 tl aylıkl ödeme ile sabit özel okulların açılmasını teşvik etmeli. Devlette çocuk başına bu okullara yıllık 1000 tl ödemelidir. Bu sayede Türkiye'de tam gün eğitim başlar.
0
Cevapla
kirpi
türkiye'deki en önemli sağlık sorunu ne obesite, ne şeker, ne tansiyon, ne enfeksiyon ne de kanser... türkiye'deki en önemli sağlık sorunu şiddet. kadın, çocuk, sokak kavgası,trafik,kolluk kuvveti,belediye ihmali kazalar, terör,insan cahilliği, iş kazaları alt başlıklarında toplanan şiddetten ölen sayısı yılda binleri geçiyor. o nedenle son 10 yılda gözle görülür şekilde artan şiddet türkiye'nin en önemli sağlık sorunudur.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir