Medimagazin logo

İşte e-reçetedeki istisnai durumlar!

Doktorlar, 15 Ocak'tan itibaren reçeteleri elektronik ortamda yazacak. Kağıt reçeteler ile artık eczanelerden ilaç alınamayacak
İşte e-reçetedeki istisnai durumlar!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 1 Temmuz'da uygulamaya konulan e-reçete sistemiyle reçete sahteciliğinin önüne geçmeyi hedefliyor. Doktorlar, eczaneler ve hastalar için birçok kolaylığı barındıran e-reçete uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren tüm hastane, doktor ve eczacılar uçun zorunlu olması öngörülmüş ancak bazı teknik nedenlerden dolayı uygulamaya geçilmesi 15 Ocak tarihine ertelenmişti. Buna göre, 15 Ocak Salı gününden itibaren bütün doktorlar reçeteleri elektronik ortamda yazacak ve kağıt reçeteler eczaneler tarafından karşılanmayacak.

SGK, tüm doktorlara ve hastanelere 2 kez çağrı yaparak, doktorların tamamının sistemden şifre almalarını istedi. 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla Türkiye'de aktif olarak çalışan yaklaşık 110 bin doktorun 107 bin 300'ü e-reçete şifresi aldı.

E-reçete sisteminin uygulanmaya başlandığı 1 Temmuz 2012 tarihinden 31 Aralık 2012 tarihine kadar yazılan reçetelerin yüzde 65'ü elektronik ortamda oluşturuldu.

SGK, hastanelere ve doktorlara e-reçete uygulamasıyla ilgili olarak yaptığı son duyuruda, 15 Ocak 2013 tarihi itibarıyla e-reçete uygulamasının zorunlu olacağına dikkati çekti. Duyuruya göre, reçete tarihi 15 Ocak 2013 ve sonrası olan e-reçeteler, eczaneler tarafından manuel giriş yapılarak karşılanamayacak. Üzerinde e-reçete numarası bulunan manuel reçeteler ise yalnızca e-reçete olarak karşılanacak.

15 Ocak 2013 tarihi itibarıyla (istisnai durumlar hariç) manuel reçeteler karşılanmayacak.

 
İSTİSNAİ DURUMLAR

Doktorların kağıt reçete yazabileceği istisnai durumlar şöyle:

-Kamu idareleri bünyesindeki kurum hekimliklerinde, işyeri hekimliklerinde, verem savaş dispanserlerinde, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, sağlık merkezi ve toplum sağlığı merkezlerinde, 112 acil sağlık hizmeti birimlerinde, üniversitelerin medikososyal birimlerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birinci, ikinci ve üçüncü sağlık hizmet sunucularında düzenlenen reçeteler,

-Majistral ilaç içeren reçeteler,

-Kişiye özel yurt dışından getirtilen ilaçları içeren reçeteler,

-Yabancı ülkelerle yapılan sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında SGK tarafından sağlık hizmeti verilen kişilere düzenlenen reçeteler,

-MEDULA hastane sisteminden provizyon alınamamasına rağmen sağlık hizmeti sunulması durumunda düzenlenen reçeteler,

-Acil hal kapsamında düzenlenen reçeteler,

-Aile hekimlerinin gezici sağlık hizmeti kapsamında düzenledikleri reçeteler,

-Evde bakım hizmeti kapsamında düzenlenen reçeteler,

-MEDULA sisteminin veya hastaneye ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen, üzerinde 'sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir' ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı reçeteler.

Duyuruda, vatandaşların 15 Ocak tarihinden itibaren sorun yaşamaması için sağlık hizmeti sunucuları, eczacılar ve hekimler tarafından gerekli tüm önlemlerin alınmasının büyük önem arz ettiği de kaydedildi.

yarın
kağıt
reçete
tarihe
karışıyor
Yorum (10)
erdinç gümüş
muayenehanesi olan hekimlerin ve özellikle kadın-doğum ve psikiyatri bölümünün hasta bilgilerinin mahremiyeti acısından e-reçete istenmesi ne kadar hukuki bunu bize bir açıklayabilirler mi acaba???
0
Cevapla
Frankie Bellevan
belki de e-reçete tarihe karışır. gün ola harman ola. vatandaşlar diyor ki:bu hükümet niye böyle yeni yeni icatlar çıkarıyor? ben de diyorum ki:onu onlara soracaksınız.
0
Cevapla
ensefalit@yahoo.com
acil serviste e receteye gerek yokmu yani..
0
Cevapla
hbö
palavrasyon balonunun patlamasına az kaldı. hadi bakalım.
0
Cevapla
sena k.
acil servis derken yeşil alan veya sarı alan hastaları değil yalnızca kırmızı acil kaşesi olan veya hekimin el yazısıyla 'acil reçetesidir' diye yazdığı reçeteler için manuel reçete de kabul edilebilcek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir