Medimagazin logo

İstanbul'da 'Büyük Hekim Yürüyüşü': Şiddetsiz, demokratik ve ulaşılabilir sağlık ortamı istiyoruz

İstanbul'da bir grup sağlık çalışanı, 14 Mart Tıp Haftası nedeniyle taleplerini duyurmak için yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrası yapılan basın açıklamasında sağlıkçılar, şiddetsiz, güvenceli, demokratik çalışma koşulları sağlayan ve halk için ulaşılabilir bir sağlık ortamı istediklerini dile getirdi.
Kaynak: DHA
İstanbul'da 'Büyük Hekim Yürüyüşü': Şiddetsiz, demokratik ve ulaşılabilir sağlık ortamı istiyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir grup sağlık çalışanı, 14 Mart Tıp Haftası kapsamında Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi önünde toplandı. Grup, 'Sağlık kurumları ayakta, insanlık hayatta kalsın', 'şiddetsiz, güvenli ve güvenceli ortamda iyi hekimlik yapmak istiyoruz' yazılı pankartlar açarak slogan attı. 

Grup üyeleri 'Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazını savunuyoruz', 'Herkes bilsin şiddet varsa hizmet yok', 'Kadına şiddet halk sağlığı sorunudur' yazılı dövizler taşıdı. Polis geniş güvenlik önemi alırken grup Tıbbiye Caddesi'nden Kadıköy meydana kadar yürüyüş düzenledi. Programda, geçen yıl Kahramanmaraş'ta yaşanan depremlerde ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

"Muayene süreleri nitelikli sağlık hizmetleri gözetilerek düzenlenmelidir"

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Dr. Saffet Ercan, şiddetsiz, güvenceli, demokratik çalışma koşullarının sağlanmasını ve halk için ulaşılabilir bir sağlık ortamı istediklerini dile getirdi. Ercan, Türk Tabipler Birliği'nin sağlıkta şiddete yönelik yasa teklifi kabul edilmelidir. Sağlık emekçilerinin dinlenme koşulları, sağlık hizmetinde hataya sevk etmeyecek şekilde düzenlenmeli dedi. Sağlık çalışanları adına maaş, fiili hizmet süresi zammı, ek gösterge, vergi dilimi üst sınırı gibi konulardaki taleplerini sıralayan Ercan, Muayene süreleri, bilimsel ve nitelikli sağlık hizmetleri gözetilerek düzenlenmelidir ifadelerini kullandı.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

istanbul
hekim
saglik calisani
buyuk hekim yuruyusu
Yorum (3)
yandalcı
tbb yapıyorsa desteklemiyorum
2
Cevapla
Kemal Sayar
"halk için ulaşılabilir sağlık ortamı" kısmını anlamadım. halk zaten istediği gibi ulaşabildiği için bu yoğunluk ve hatalar ile karşı karşıya kalmıyormuyuz?
1
Cevapla
yeni şiddet kanunu
sayın meclis ve hekim milletvekileri, sağlıkta yeni bir şiddete yönelik yasa çıkarılmalıdır. şehir eşkiyası, magandayı anasından doğduğuna pişman edecek kadar, kiiiii bi daha aklına bile getirmesin. ne bu yaa, küfür, hakaret, tehdit,darp, bıçak,sopa;sonrasında elini kolunu sallayarak çık git.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir