Medimagazin logo

İstanbul, modern şehir hastanelerine kavuşuyor

İstanbul'un her iki yakası önümüzdeki yıllarda sağlık ve tedavi konusunda dev yatırımlara sahne olacak. Sağlık Bakanlığı'nın gündemine aldığı şehir hastaneleri konusunda İkitelli'deki proje netleşirken Anadolu yakasında da 2 noktaya 2 biner yataklı 2 hastane yapılacak.
Kaynak: ZAMAN - ÇAĞLAR AVCI
İstanbul, modern şehir hastanelerine kavuşuyor
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, yatak kapasitesi 8 bini geçecek olan Anadolu ve Trakya yakasındaki hastanelerin 2015 yılına kadar bitirilmesinin planlandığını söyledi.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerde gündeme getirdiği şehir hastanelerinin İstanbul ayağı netleşmeye başladı. Kamu-özel ortaklığı ile yapılacak olan hastanelerin Avrupa yakasındaki adresi daha önce belirlenen 2 bin 300 yataklı İkitelli oldu. 9 firmanın başvurduğu proje için bu senenin sonuna kadar ihaleye çıkılacak. Bu zamana kadar yeri netleşmeyen Anadolu yakasında ise Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nin içinde bulunduğu bölge ön plana çıktı. Bu alana her biri iki bin yataklı kampüs hastaneler kurulacak.

Zaman'a konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Anadolu yakasında bu iki yer dışında üçüncü bir planlarının daha olduğunu açıkladı: "Anadolu yakasında yeni bir şehir kurulacak. Yerin belirlenmesinden sonra bize haber verilmesi için Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yaptık. Buraya da bir hastane kuracağız. Cevap bekliyoruz."

Tamamının gerçekleşmesi halinde yatak kapasitesi 8 bini geçecek olan hastanelerin 2015 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor. Şehir hastanelerinin içinde fizik tedavi, kadın doğum, çocuk, onkoloji, psikiyatri, ortopedi ve nörolojik birimler, kardiyoloji ve kalp damar branşlarında ayrı ayrı hastaneler bulunuyor.

Avrupa yakasında daha önce açıklanan bin 980 yataklı İkitelli'nin, 2 bin 300 yatağa çıkarıldığını aktaran Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, "Kamu-özel ortaklığında yapılacak burası için ön yeterlilik alındı. İhale hazırlığı devam ediyor. Şu ana kadar 9 firma başvuru yaptı. Yıl sonuna kadar ihale aşamasının tamamlanması planlanıyor." dedi. Kampüsün içinde yedi dal hastanesinin yanı sıra 400 yataklı bölge hastanesi, 50 yataklı travma merkezi, 20 yataklı transplantasyon birimi ve 10 yataklı yanık ünitesi bulunuyor.

Kampüs hastane için Anadolu yakasında Fatih Sultan Mehmet Hastanesi ile Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi seçilen yerler arasında olduğunu aktaran İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, ilk aşamada Süreyyapaşa'nın ön plana çıktığını söyledi. Dokucu, "Bu bölgede Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin de 600 yataklı bir hastane çalışması var. Bizim projeyle birleştirip, 2 bin yataklı bir kampüs düşünüyoruz." dedi.

Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nin içinde Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı PTT depoları bulunduğunu ifade eden Dokucu, "Bu yerlerin Sağlık Bakanlığı'na geçmesi için çalışma yürütüyoruz. Geçerse buraya da 2 bin yataklı birçok branşta hastane yapmayı planlıyoruz." dedi. Sorunların çözülmesi halinde iki hastanenin de 6 ay içinde planlaması yapılacak.

i̇stanbul
modern
şehir
hastanelerine
kavuşuyor
Yorum (1)
emre tok
Bakanın söylediğine göre özel sektör bu hastaneleri yapıp sağlık bakanlığına kiraya verecek. Oldukça yüksek miktarda olduğunu düşündüğüm kira ödemesini ise sağlık bakanımızın bir planı var; döner sermaye gelirlerinden ödemek. Sağlık bakanı "Böylece devletin kasasından bir kuruş para çıkmadan bu modern hastanelere sahip olacağız" diyordu geçenlerde bir tv proğramında. Dahiyane...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir