Medimagazin logo

İlaç israfına karşı reçeteler izlenecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, hekimler tarafından yazılan reçetelerin akılcı ilaç kullanımı kriterleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında değerlendirilerek geri bildirime imkan tanıyacak bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.
İlaç israfına karşı reçeteler izlenecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İlaç israfının önüne geçmek için kampanya başlatmaya hazırlanan Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimleri üzerinde yürüttüğü çalışmada reçetelerin yarısından fazlasının uygunsuz yazıldığı tespit edildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, ''Akılcı ilaç kullanımı''nın, klinik bulgulara ve bireysel özeliklerine göre uygun ilacın, uygun süre ve dozda, kolayca ve en uygun maliyetle elde edilmesi olduğunu söyledi.

Bu tanımda klinik özelliklere ve bulgulara dikkat çekildiğini ifade eden Gürsöz, hastaların ilaçlarını hekimin öngördüğü süreye riayet ederek kullanmasının önemli olduğunu belirtti.

Gürsöz, aynı kalite ve güvenilirlikteki tedaviden daha az maliyetli olanın tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

-Ulusal eylem planı-

Akılcı ilaç kullanımına büyük önem verdiklerini ifade eden Gürsöz, bunun için bir ulusal eylem planı yürüteceklerini bildirdi.

Ulusal eylem planının tanıtım, eğitim-bilgilendirme, idari düzenleme ve izleme-değerlendirme alt başlıklarından oluşacağını belirten Gürsöz, bunlardan özellikle izleme ve değerlendirmeye büyük önem verdiklerini söyledi.

Ülkede hekimler tarafından yazılan reçetelerin akılcı ilaç kullanımı kriterleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında değerlendirilerek geri bildirime imkan tanıyacak bir sistem geliştirdiklerini açıklayan Gürsöz, bu sistemin pilot çalışmasının devam ettiğini bildirdi.

6 ay önce 32 ilde başlayan pilot çalışma kapsamında bin 200 aile hekiminin reçetesi üzerinde değerlendirme yapıldığını anlatan Gürsöz, şu bilgileri aktardı:
''Buradan alacağımız geri bildirimlere, elde edeceğimiz sonuçlara göre bir rapor hazırlayıp Sayın Bakanımıza sunacağız. Olumlu yönde direktifleri olursa ülkemizde reçete yazan bütün hekimlerimize, özellikle birinci basamaktaki tüm hekimlerimizden başlamak üzere bu anlamda destekleyici, yapıcı katkı sunmak istiyoruz. Reçeteleri akılcı ilaç kullanım ilkeleri ışığında değerlendirip geri bildirim vermek, değerlendirmek istiyoruz. Bizden talep edecekleri eğitim, klinik rehberlik kullanımıyla ilgili taleplerine de cevap vermek istiyoruz. Tamamen yapıcı bir tavır içinde olacağız.''

-Tespitler-

Pilot çalışma sürecinde tespit edilen aksaklıkları anlatan Gürsöz, DSÖ'nün de yüzde 50'lere varan oranda uygunsuz ilaç kullanımından söz ettiğini, yaptıkları çalışmada da buna benzer, hatta biraz daha üzerinde sonuç elde ettiklerini bildirdi.

Gürsöz, ''Özellikle en sık yazılan on tanıyı, on hastalık grubunu ele aldığımızda buralarda yüzde 50'leri biraz aşan akılcı olmayan reçeteleme tespit ettik. Bu önemli. Bu noktada hekimlerimize olumlu reçeteleme yönünde desteklerimiz devam edecek'' dedi.

-Kampanya-

Akılcı ilaç kullanımı için obezite, sigara ve aşı için yürütülen kampanyaya benzer bir kampanya başlatılacağını bildiren Gürsöz, bunun hazırlıklarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

i̇laç
israfına
karşı
reçeteler
izlenecek
Yorum (21)
mehmet demirci
önce doktorlarınıza sahip çıkın, iade-i itibar yapın ondan sonra ilaç israfını önlemekten bahsedin bu şartlar altında ilaç israfı önlenemez, hastalar bıçakla silahla tehdit edip ilaç yazdırmaya çalışıyor ve uygulanması geri bırakılmak suretiyle ufak bir ceza alıyorlar, oysa yiyecek çalan hemen hapis cezası alıyor ve hç te cezası uygulanmamazlık yapmıyor.böyle söylemlerle ilaçta akılcı kullanım sağlanmaz
0
Cevapla
nergis kaya
aile hekimi burnu akana 60 liralık antibiotik yazarsa ve devletde ona 6-10.bin lira maas verirse ,tabiyki yakında bütçe boşalır.represantlarla gayrimesru ilişkilere hiç girmiyorum bile.
0
Cevapla
demet
kimi uzman hekim meslekttaşlarımın herfırsatı aile hekimlerine acımasızca saldırmak aldıkları maaşıda abartarak heryerde dillendirdiklerini üzülerek ve hayretle seyrediyorum.herkes daha iyi şartlarda mesleğini onurluca sürdürsün,bunda kimin ne zararı var ki?ayrıca etik olmayan davranış gösteren insanlar her meslekte ve her yaşta olabilir.lütfen eleştirilerimizi mantık ve vicdan sınırlarına taşırmayalım.
0
Cevapla
mehmet demirci
sayın nergis hanım eleştiriniz çok yersiz olmuş dediğiniz gibi bir şey olmadığını sizde biliyorsunuz ayrıca ilaç firmaları ile olan ilişkileri aile hekimlerini suçlayıcı tarzda ele alırsanız siz zararlı çıkarsınız elinizde kanıt olmadan başkalarını suçlamaya hakkınız yok, ilaçları sadece aile hekimlerimi yazıyor acaba ya dahiliyeciler yazmıyormu ilaç
0
Cevapla
sd
sağlık ocağında pratisyen olarak çalışırken hiç görmediğim hastaların küpürlerini yazmadığım için oradan oraya sürüldüm bizzat sağlık müdürü tarafından tehdit edildim bıçak zoruyla ilaç yazdırmak istenen kişinin cezasının ertelendiğini okuduk bu durumda aile hekimi ne yapsın uzman ne yapsın
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir