Medimagazin logo

Hekimlerin kongre gündeminde de muayenehaneler var

Eylül ve ekim ayı hekimlerin kongrelerle geçiyor. Kongrelerde hekimlerin en yoğun gündem maddesi muayenehaneler…
Kaynak: MEDİMAGAZİN - FATMA ERGÜZELOĞLU
Hekimlerin kongre gündeminde de muayenehaneler var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığın muayenehanelere getirdiği yeni kurallar, 7. Hepato Gastroenteroloji Kongresinde bir araya gelen hekimlerin de başlıca tartışma konusu oldu. Kongre Başkanı Prof. Dr. Cem Kalaycı’ya göre doktorlar muayenehaneyi kapatmak yerine kararlara uyum sağlama yönünde çaba gösterecek

 

7. Hepato Gastroenteroloji Kongresi bu yıl 29 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. Oturumların gastroenterolojinin tüm alanlarını içine alan çok sayıda yerli ye tabancı konuşmacıyla gerçekleştiğini belirten Kongre Başkanı Prof. Dr. Cem Kalaycı, “Kongre aynı zamanda uzun zamandır bir araya gelmeyen insanların da buluşma noktası haline geliyor. Sosyal bir keyif olmanın dışında mesleki ve bilimsel üretkenliği arttıran, mesleki temasları sağlayan bir olanak sunuluyor” diye konuştu.

 

Kongre kulislerinde konuşulan konulardan birinin de Sağlık Bakanlığın muayenehanelere soğuk yaklaşımı olduğunu belirten Kalaycı şunları ifade etti:

 

Gastroenterolojinin önemli özelliklerinden biri ki tüm dünyada da böyledir, evet gastroenteroloji muayenehanede çalışmaya çok uygun alanlardan biridir. O nedenle dahili branşlar içinde çok talep görür. Bakanlık kendine göre doğru fakat bana ve bir çok arkadaşa göre yanlış kararlar alıyor. İnsanlar artık şartlara uyum sağlamayı tercih ediyorlar. Muayenehanesini kapatarak değil de çalışma saatlerine uyum göstererek Bakanlık kararlarına uyum sağlıyor” dedi.

 

Öne çıkan konular neler?

Son yıllarda gastroenterolojideki en önemli konunun endoskopik ultrason (EUS) olduğunu belirten kalaycı, şöyle konuştu:

 

“EUS, tüm dünyada yaygın olan ve Türkiye’de de son yıllarda öğrenilmeye heves edilen bir teknik. Kongrede bu konuyla ilgili dünyadaki birkaç bilim adamını tanıma imkanı bulduk. Diğer noktalardan biri de farklı derneklerin kongredeki etkinlikleri. Mesela benim başkanı olduğum Gastrointestinal Endoskopi Derneğinin kongredeki endoskopi öğrenim merkezi aktivitesi çok yararlı oldu. Bir çok doktor arkadaş bu endoskopi öğrenim merkezinden yararlandı. Ön plana çıkan bir diğer unsur hepatitti. Bu da Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir. Hepatit B ve C konusunda çok büyük gelişmeler var. Bu gelişmeler gerek kongrenin kendi ana programı içinde gerekse hepatit ilaçlarını üreten firmaların uydu sempozyumlarında bütün hatlarıyla tartışılıp yeni bilgilerin iletilmesi, paylaşılması konusunda sonsuz yarar sağladı.”

muayenehane
cem kalaycı
kongre
gastroenteroloji
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir