Medimagazin logo

Hatalardan Sadece Hastane Değil, Hekim de Sorumlu Olacak!

Hatalardan Sadece Hastane Değil, Hekim de Sorumlu Olacak!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başkanının bir açıklaması geçen hafta basına yansıdı. Haber şöyleydi: “Hastanelerin bünyelerinde birçok hekimin çalıştığı, hekimin yaptığı hata nedeniyle hastanenin cezalandırıldığı, hastanelerin bir kusurunun bulunmadığı şeklinde bildirimleri bulunduğunu söyleyen Acar, yeni sistemle birlikte artık yapılan hatadan hekimin de sorumlu olacağını ifade etti. Acar, “Biz şimdi hekimin sorumlu olacağı bir sistemi de getiriyoruz sözleşmelere. Hekime müracaat edip hekimden bu cezai tahsilatı yapabileceğimiz bir  düzenlemeye gidiyoruz” dedi.
Belirtmek gerekir ki, böyle bir düzenlemeye gerek bulunmamaktadır. Konuyu iki açıdan değerlendirmek gerekir.

 

Medimagazin'in hukukçu köşe yazarı Prof. Dr. Hakan HAKERİ SGK Başkanının açıklamasını yorumladı. Yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ

hatalardan
sadece
hastane
değil
hekim
de
sorumlu
olacak!
Yorum (12)
Adnan Öbek
SGK nun hataları da Bay çok bilmiş ACAR dan tahsil edilmeli... El yazımla yazmadığım hiçbir satırdan sorumlu tutamazlar... Ben 3 lezyon yazdıysam ve sekreterler bilgisayara kaydederken önüne bir sıfır koyduysa 30 rakamından sorumlu sekreterdir.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Bakanlığımız sağolsun zaten tüm cezaları doktora rücu ettiriyor.Yeni bir uygulama gibi lanse edilmiş.
0
Cevapla
a.l.o
Yuh be! d.z.l.m.d.k neremiz kaldı ki! artık. Böyle insanlar ve sağlık bakanlığı bu kafayla giderse cenazemizi de Allah bu insanlardan korusun.Behey adam Doktor' a ne veriyorsunuzda o kadar karşılık bekliyorsun önce bunu hallet.Hakkı olması gereken paraya gelince yerlerde sürünen 647'ye tabi devlet memuru,sorumluluğa gelince doktor, gelenin vurup gidenin vurduğu şamaroğlanı mı? Hasta hakları tepesinde,şikayetler,soruşturmalar ensesinde,davalalar onda,cezalar onda, Bir tarafta hastalar, bir tarafta Bakanlık; bir SGK'mız yoktu oda kelek kesen baş kıran oldu. Geriye bizlerden birşey kaldı mı? bilen varsa söylesin. Doktora riskine göre önce bütün bunları tazmin edebilecek bir para ver(Ör: Ayda en az 50.000 TL)sonrada hata yaptığında fazlasıyla almaya hakkın olsun. İşte o zaman ancak bir adaletten bahsedilebilir yoksa yapılanlara ne Allah ne de kulları razı olur.Bu sadece en basit tanımıyla zulüm olup sadece hastalıklı kafaların düşüncesi olabilir.
0
Cevapla
mert
bu ülkede hekimlik yapılmaz.. sezaryen yapıyorsun 100 tl,, bir kadının saçını yapsan 150 tl kuaförlerin işini küçümsemiyorum ama bir terslik yokmu? allah için.. 100 tl karşılığında yaptığınız sezaryen sonrasında bir şey olsa allah korusun 500 000 tl den başlıyor tazminat... allah sonumuzu hayır etsin bakalım
0
Cevapla
HASAN ÇAĞLAR GÜROL
Hiçbir zaman doktorun hatasından hastane sorumlu değildi.Akılsızca doğru dürüst savunma yapamadan bakanlık paraları hastaneye ödettirir sonra da hekime rücu ederdi,daha iyi aradan çıksınlar hekimler için tartışmasız hayırlı olur.2TL performans ödediğin hastadan 200bin tazminat ödeten bir sistemi kuranları alkışlamak lazım.Kamu görevi yapan yargı polis asker hata yapınca durum hiç bizimkine benzemiyor,sadece adalet istiyoruz.Bunu bizden esirgeyenleri de ALLAHa havale ediyoruz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir