Medimagazin logo

Hastası tüp mide ameliyatı sonrası ölen doktora para cezası

Afyonkarahisar'da kilo vermek için tüp mide ameliyatı olduktan 22 gün sonra yaşamını yitiren Emine Fidan'ın (61) eşi Abdurrahman Fidan'ın (67) açtığı davada doktor M.Y., 'taksirle bir kişinin ölümüne sebep olma' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası 36 bin 450 lira para cezasına çevrilip, 20 taksitle ödenmesine karar verildi.
Kaynak: DHA - Ali Fuat GÜÇLÜER
Hastası tüp mide ameliyatı sonrası ölen doktora para cezası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Afyonkarahisar’da aşırı kilolarından rahatsız olan ve kilo verip hacca gitmek isteyen, evli ve 3 çocuk annesi Emine Fidan, 27 Ocak 2018'de, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde görevli genel cerrahi uzmanı Dr. M.Y.'ye başvurdu. 140 kilo olan Emine Fidan’a, 5 Şubat'ta M.Y. tarafından tüp mide ameliyatı yapıldı. Hastanede tedaviye alınan Fidan, sağlık durumu ağırlaşınca ailesinin talebi üzerine, 19 Şubat'ta Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Vücudunun ödem topladığı belirlenen Fidan, 2 kez ameliyata alındı. Fidan, yapılan tüm müdahalelere rağmen 27 Şubat'ta yaşamını yitirdi.

36 bin 450 lira para cezası

Eşinin doktor ihmali ve yanlış tedavi nedeniyle yaşamını yitirdiğini düşünen Abdurrahman Fidan'ın talebi üzerine Afyonkarahisar Valiliği'nden doktor M.Y. hakkında soruşturma açılmasına izin verildi. Bunun üzerine Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Emine Fidan'ın otopsi sonucu da Adli Tıp Kurumu tarafından 14 ay sonra savcılığa gönderildi. Afyonkarahisar 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame kapsamında doktor M.Y.'nin yargılanmasına 2020 yılında başlandı.

Mahkeme heyeti, 8 Mart Salı günü görülen 7'nci duruşmada, doktor M.Y. hakkında 'taksirle bir kişinin ölümüne sebep olma' suçundan 4 yıl hapis cezası verdi. Heyet, M.Y.'nin duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını 3 yıl 4 aya indirip, para cezasına dönüştürdü. Doktor M.Y.'ye günlüğü 30 liradan, 1215 gün hesaplanarak 36 bin 450 lira ceza verildi. Kararda doktor M.Y.'nin sosyal ekonomik durumu göz önüne alınarak 20 taksitte ödemesine hükmedildi.

'Bizden sonrakiler zarar görmesin'

Eşi Emine Fidan'ın doktor hatasından öldüğüne inandığı için hukuk mücadelesi başlattığını kaydeden Abdurrahman Fidan, "Bu hukuk mücadelesi 4 yıldan fazla sürdü. Türk adaletine güveniyordum, genel cerrahi doktoru M.Y.'ye 4 yıl hapis verildi. İyi halden dolayı 3 yıl 4 aya düşürüldü ve paraya çevrildi. Bundan dolayı bizden sonraki insanların zarar görmemesi ve insanların hayatlarına mal olmaması açısından hukuk mücadelesini sürdürdüm. Benim gidenim gelmez ama nur içinde yatsın. Türk adaleti sayesinde doktor da gereken cezaya çarptırıldığından dolayı huzurluyum" dedi.

afyonkarahisar
doktor
hapis cezası
tüp mide ameliyatı
Yorum (14)
doktorluk
'Bizden sonrakiler zarar görmesin' ne demek anlamadım, doktorluk yapmasın mı, yoksa bu doktor ölsün kimseyle ilgilenmesin mi demek.
30
Cevapla
Selim
Sayın editör yargıya yeni intikal olmuş bi konu hakkında elecele haber vermiyor musunuz?
7
Cevapla
Ömer hayyam
Allah allah kadını evinden alıp hastaneye neden doktor yatırmış...yemek yemesini engellemeye çalışmış... Kadın ne güzel yemeğini yiyormuş... Yemekten ölecek iken; tedavi istemesi, istediği bu tedaviden ölmesinde suçlu tabiki doktor Ölecek birisine tedavi verildiğinde, kişi ölürse tabiki doktor suçlu, ölmeyecekti... Her tedavi kasıtlı, bilinçli cinayete teşebbüstür.. Kişi ölmüş ise adam öldürne kasıtı vardır hemde bilinçli... Sanık doktor olduğundan her eylemi bilinçlidir, bilerek isteyerek, tasarlayarak öldürücü tedavi vermiştir...
46
Cevapla
DR Betül
Ölürse doktordan iyileşirse Allahtan…
44
Cevapla
Devrimci Derviş
Meraktan soruyorum: 1. Doktor arkadaşlar arasında mahkemelik işi olup da sonuçta gerçekten hakkını aldığını gören var mı ? 2. Bir mahkemelik durum olursa bunu mahkeme yerine underground yapılarla çözmeyi düşünenlerin oranı nedir ? Bir devrimci sözü : SARAYLARDA OTURANLARDAN HAYIR GELMEZ
35
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir