Medimagazin logo

Hastane mikrobunu bitirdi

Üniversite-KOBİ işbirliğinden hastane mikrobunu yok eden teknoloji çıktı. Taraflar, gümüşü nanoteknolojiyle işleyerek bakteri oluşumunu sıfırlayan solüsyonu icat etmeyi başardı
Kaynak: SABAH - METİN CAN
Hastane mikrobunu bitirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık alanında önemli başarılara imza atan Türkiye, hijyen sektöründe de devrim yaptı. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Wision Medical firması, 5 yılı aşan Ar-Ge çalışmasının ardından halk arasında hastane mikrobu olarak bilinen bakterileri tamamen yok eden ve üç ay dezenfeksiyon sağlayan yeni bir ürün geliştirdi. 'WAB Wision' adı verilen ürünün en önemli özelliği ise gümüşten üretilmesi ve içilebilecek kadar doğal olması.

ADLİ TIP SATIN ALDI
Ürün hastanelerin yanı sıra Adli Tıp Kurumları'nda da kullanılmaya başlandı. Yeni icat sayesinde adli olayların araştırılmasında yabancı etkilerin sıfırlanması hedefleniyor. Wision Medical Genel Müdürü Sencer Bulut, adli tıpta yapılan incelemelerde hijyenin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Adli araştırmalarda her çalışmanın ardından çok ciddi bir temizlik yapılması gerekiyor. Aksi halde eski ve yeni incelemeler birbirine karışabilir. Nitekim daha önce bunun örnekleri görüldü" diyor.

ŞİRKETLER İÇİN SİGORTA
Şirketlerin de ürünü tercih ettiğini ifade eden Bulut sözlerini şöyle sürdürüyor: "İşyerleri, spor salonları, çocuk yuvaları gibi birçok yerde bakteri tehlikesi var. Örneğin bir otel müşterisi kaldığı odadan enfeksiyon kaptığını iddia ederek dava açabiliyor. Ancak ürün kullanıldığında böyle bir sorun kalmıyor."

KULLANIM ALANI GENİŞ
Ürün sadece hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında değil, insanların yoğun olarak bulunduğu bütün alanlarda kullanılabiliyor.

Mikrop, çocuklar için çok tehlikeli
WISION Anti Bacterial Solution'un bir temizlik malzemesi olmadığını, gümüşten elde edilen yüzey koruyucusu olduğunu vurgulayan Bulut, "Gümüş, birçok ağır metalin aksine, insanlar için zararsız bir metal. Geliştirdiğimiz ürün hastanelerde sıkça görülebilen ve özellikle de çocuklarda ölümlere yol açan hastane mikrobu sorununu tamamen bitirdi" diyor.

Morgda kokuyu sıfırladı
ÜRÜNÜN diğer önemli özelliklerinden biri de bakterilerle birlikte kokuları da tamamen yok etmesi. Ürünün gıda ile temas etse bile toksik olmadığı için hiçbir zararı olmadığını belirten Bulut, "Hastane ve adli tıp kurumlarındaki morglarda kötü kokuların tamamı yok oldu" diyor.

hastane
mikrobunu
bitirdi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir