Medimagazin logo

Hastalar 'Tansiyon ilacı bana iyi geldi' deyip komşunun ilacını kullanmaya başlıyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğr. üyesi Prof. Dr. Yunus Erdem, yanlış ilaç kullanımıyla ilgili, “Halkımız lütfen TV programlarına bakarak ilaç kullanıp tedavi uygulamasınlar. Tansiyon rahatsızlığı olmadığı halde komşunun tansiyon ilacını kullananlar var. Sonra bize gelip tansiyon ilacı yazdırmak istiyorlar” dedi.
 Hastalar 'Tansiyon ilacı bana iyi geldi' deyip komşunun ilacını kullanmaya başlıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Ulusal İç Hastalıkları Kongresi’nde konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğr. üyesi Prof. Dr. Yunus Erdem, yanlış ilaç kullanımıyla ilgili yaşanan sorunları ele aldı. Hastalıkların da tedavilerinde kişiye özgü olduğunu ifade eden Erdem, hastaların ilaç kullanımında ya da tedavinin başlangıcı ve bitişiyle ilgili televizyon programlarından etkilenmemeleri için uyardı.

Hekimlerin bilgi seviyelerinin çok iyi olduğunu ifade eden Prof. Yunus Erdem, “Hekimlerimizin bilgi seviyeleri oldukça iyi durumda. Halkımıza şunu önerebilirim. Medya programlarından, televizyonlardan ya da internetten her türlü hastalıkla ilgili bilgiyi alabilirler. Tedavileri ve kullanacakları ilaçlarla ilgili olarak lütfen televizyonlara (sağlık programları) bakarak yapmasınlar. Hekimlerine gitsinler ve onun uygun gördüğü tedaviyi uygulasınlar” diye konuştu.

“TANSİYON RAHATSIZLIĞI OLMADIĞI HALDE TANSİYON İLACI YAZDIRMAK İSTEYENLER VAR”
Sağlıklı yaşam için tuz tüketiminin minimum seviyelerde tutulması gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Erdem, hastalandıktan sonra ilaç kullanımının önemli olduğunu, hastaların, hekimlerin uygun gördüğü şekilde tedavilerini sürdürmeleri gerektiğini söyledi.

 

Çok ilginç durumlarla karşılaştıklarını da ifade eden Erdem, “Çok ilginç durumlarla karşılaşıyoruz bize gelen hastalarda. Hadi ağrı kesiciler tamam ama 'tansiyon ilacı bana iyi geldi' deyip komşunun ilacını kullanmaya başlıyor. Sonra gelip bize 'Bana bunu yazar mısın?' diyor. Aslında birisine iyi gelen diğerine iyi gelmeyebilir. Bu nedenle yanlış ilaç kullanımı nedeniyle tedavisini değiştirenler ya da bırakanlar oluyor. Bir hastada tansiyon ilacı yan etki yapmış, kesip başka bir tedavi uygulamışız. O da gidip başkasına 'o ilacı kes iyi değil' diyor” şeklinde konuştu.
 

ilaç kullanımı
prof. dr. yunus erdem
hipertansiyon
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir